Monday, 17 January , 2022
امروز : دوشنبه, ۲۷ دی , ۱۴۰۰ - 14 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 13068
  پرینتخانه » وقایع اتفاقیه, سیاست تاریخ انتشار : ۱۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۲ |
به جرم کلاهبرداری

محکومیت شهردار حامی پناهجویان در ایتالیا به ۱۳ سال زندان

  یک شهردار سابق در ایتالیا به جرم کمک به مهاجرت غیرقانونی، کلاهبرداری و اختلاس در اموال عمومی به ۱۳ سال زندان محکوم شده است. حکم تازه دادگاه در حالی علیه «دومینیکو لوکانو»، شهردار سابق شهرک ساحلی ریاچه در جنوب ایتالیا، صادر شده که شماری از هواداران او با حضور در خیابان‌ها به تصمیم قضایی […]

محکومیت شهردار حامی پناهجویان در ایتالیا به ۱۳ سال زندان
 

یک شهردار سابق در ایتالیا به جرم کمک به مهاجرت غیرقانونی، کلاهبرداری و اختلاس در اموال عمومی به ۱۳ سال زندان محکوم شده است.

حکم تازه دادگاه در حالی علیه «دومینیکو لوکانو»، شهردار سابق شهرک ساحلی ریاچه در جنوب ایتالیا، صادر شده که شماری از هواداران او با حضور در خیابان‌ها به تصمیم قضایی اعتراض کرده‌اند و گفته‌اند قصد دارند در این خصوص به پاپ و رئیس‌جمهور ایتالیا نامه بنویسند.

دستگاه قضایی ایتالیا لوکانوی ۶۳ ساله را متهم کرده‌اند برای کمک به زنان مهاجری که تهدید به اخراج شده‌اند، ازدوا‌ج‌های صوری و قلابی ترتیب داده است.

دادستان گفته است که آنها دست کم یک مکالمه تلفنی او را ضبط کرده اند که در آن به یک زن پناهجو پیشنهاد می کند که از روش ازدواج برای حل اقامت قانونی اش استفاده کند. همچنین در مورد دیگری لوکانو به یک پناهجوی نیجریه‌ای که درخواست اقامتش سه بار رد شده گفته است که تنها راه برای او ازدواج با یک شهروند ایتالیایی است.

وی همچنین متهم است که به برخی زنان پناهجو کارت شناسایی داده است تا آنها بتوانند نشان دهند ساکن ریاچه هستند.

شهردار این روستای کوچک که ملقب به «میمو» است پس از آن شهرتی فراگیر یافت که در چارچوب یک برنامه جامع ادغام پناهجو، درهای روستا را به روی پناهجویان باز کرد. وی با اعطای خانه‌های متروکه به پناهجویان و برگزاری کلاس‌های مهارت آموزی و آموزش حرفه‌ای ویژه پناهجویان، گفته بود قصد دارد اقتصاد این شهر کوچک را به این ترتیب رونق دهد.

در حکم دادگاه همچنین آمده است که وی مدیریت و سازماندهی زباله‌های شهری را به شرکت‌های تعاونی مرتبط با مهاجران واگذار کرده و شرایط الزامی مناقصه‌ها را نادیده گرفته است.

وکلای لوکانو گفته‌اند که شهردار سابق در این پرونده هیچ نفع مادی نبرده است و اعلام کرده‌اند به حکم دادگاه اعتراض خواهند کرد.

حکم شهردار سابق ریاچه اعتراض شماری دیگر از شهرداران ایتالیایی را برانگیخته است. لوئیجی د.ماگیستریس، شهردار ناپل، در این خصوص گفت: «او مردی منصف است که قلب و شهر خود را به روی بشریت گشود. من واقعاً این حکم دادگاه را درک نمی‌کنم.»

برنامه‌های دومینیکو لوکانو، که از سال ۲۰۰۴ به عنوان شهردار این شهر انتخاب شده بود، از سوی بسیاری به عنوان روشی موفق برای ادغام پناهجویان شناخته شده است. وی پیشتر در سال ۲۰۱۰ به همین خاطر رتبه سوم «بهترین شهردار جهان» را به خود اختصاص داده بود و نشریه «فورچون» نیز در سال ۲۰۱۶ او را به عنوان یکی از صد شخصیت تاثیرگذار سال انتخاب کرده بود.

زندگی و اقدامات لوکانو همچنین دستمایه ساخت فیلم‌های داستانی و مستند شده است.

شهرک ۱۷۰۰ نفری ریاچه تا کنون صدها پناهجو را در خود جای داده است که برخی از آنها به کشورهای دیگر رفته‌اند.

 


 

برچسب ها
, ,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.