Wednesday, 19 January , 2022
امروز : چهارشنبه, ۲۹ دی , ۱۴۰۰ - 16 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 15929
  پرینتخانه » اخبار بالا, فرهنگ و هنر تاریخ انتشار : ۰۴ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۳ |
گزارش شورای نویسندگان اروپا

كرونا نويسندگان را فقير كرد

شورای نویسندگان اروپا در آخرین گزارش خود آماری از تاثیر مستقیم و غیر مستقیم ویروس کرونا بر فعالیت و حرفه نویسندگان و مترجمان در کشورهای عضو این شورا منتشر کرده است. شورای نویسندگان اروپا در آخرین گزارش خود آماری از تاثیر مستقیم و غیر مستقیم ویروس کرونا بر فعالیت و حرفه نویسندگان و مترجمان در […]

كرونا نويسندگان را فقير كرد
شورای نویسندگان اروپا در آخرین گزارش خود آماری از تاثیر مستقیم و غیر مستقیم ویروس کرونا بر فعالیت و حرفه نویسندگان و مترجمان در کشورهای عضو این شورا منتشر کرده است.

شورای نویسندگان اروپا در آخرین گزارش خود آماری از تاثیر مستقیم و غیر مستقیم ویروس کرونا بر فعالیت و حرفه نویسندگان و مترجمان در کشورهای عضو این شورا منتشر کرده است. این شورا سال گذشته در گزارشی مشابه نوشته بود که بسیاری از نویسندگان به خاطر شیوع ویروس کرونا دارای مشکلات بسیاری از نظر معیشتی و حرفه‌ای هستند.
شورای نویسندگان اروپا که دفتر مرکزی آن در شهر بروکسل پایتخت کشور بلژیک قرار دارد، در واقع یک سازمان حمایتی وابسته به کمیسیون فرهنگ اتحادیه اروپاست که ۴۶ سازمان و موسسه مطبوع از ۳۱ کشور عضو این اتحادیه در زیرمجموعه آن فعالیت می‌کنند. این شورا در گزارش قبلی خود از وضعیت سخت نویسندگان خبر داده بود و در این گزارش به طور آماری و نسبی تاثیر کرونا را بر معیشت نویسندگان بررسی کرده است.

شورای نویسندگان اروپا که پیش از این تا سال ۲۰۱۰ با نام «کنگره نویسندگان اروپایی» فعالیت می‌کرد در آخرین گزارش خود از نارضایتی اکثر نویسندگان و ناشران قاره اروپا به خاطر شیوع ویروس کرونا نوشته است و اعلام می‌کند حدود ۷۷درصد تمام نویسندگان ساکن این کشورها به خاطر کرونا با چالش معیشتی روبرو بودند.

طبق آمارهای این شورا درآمد نویسندگان پاره وقت در سال‌های شیوع ویروس کرونا در قاره اروپا حدود ۱۵ تا ۲۵درصد کاهش پیدا کرده است و این درصد کاهش درآمد برای نویسندگان تمام وقت ۳۰ تا ۴۰ درصد بوده است. از میان کشورهای اروپایی تنها ۲۰ کشور بودجه‌های حمایتی از نویسندگان و ناشران در نظر گرفته و بیشتر ناشران به طور متوسط بین ۸ تا ۱۸ ماه کتاب‌های خود را با تاخیر چاپ کردند.

بر اساس این گزارش متوسط دستمزد نویسندگان در سال‌های گذشته تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا و قرنطینه‌های سراسری در اکثر کشورهای اروپایی کاهش محسوسی داشته است و به خاطر غیرحضوری برگزار شدن اکثر کلاس‌های درس در مدارس و دانشگاه‌ها، ناشران و نویسندگان آکادمیک نیز با خسارات قابل توجهی برخوردار شدند. حدود ۷۰درصد از این ناشران می‌گویند به خاطر کرونا دچار خسارت شده‌اند.

طبق آمارهای ارائه شده در دوره شیوع ویروس کرونا به خاطر تضعیف سیستم‌های امنیتی و نظارتی از سوی دولت‌ها، دزدی‌های ادبی و استفاده غیرقانونی از کتاب‌های الکترونیک و صوتی نیز افزایش داشته است.

شورای نویسندگان اروپا در طی یک سال گذشته با نظرسنجی و بررسی‌های میدانی خود در اکثر کشورهای اروپایی متوجه شده است که حدود ۵۲درصد از نویسندگان خسارت ناشی از ویروس کرونا را شدید و خیلی شدید ارزیابی کردند و ۴۸ درصد نیز این وضعیت را تاحدودی شدید و متوسط اعلام كردند.


برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.