Saturday, 22 January , 2022
امروز : شنبه, ۲ بهمن , ۱۴۰۰ - 19 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 13016
  پرینتخانه » سیاست, وقایع اتفاقیه تاریخ انتشار : ۰۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۸ |
به علت تامین مالی غیرقانونی کمپین انتخاباتی

سارکوزی مجرم شناخته شد

  نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری اسبق فرانسه به علت تامین مالی غیرقانونی کمپین انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۲ مجرم شناخته شد. نیکولا سارکوزی  متهم است که حدود ۲۲.۵ میلیون یورو یعنی چیزی حدود دو برابر بیشترین مقدار قانونی برای رقابت‌های انتخاباتی سال ۲۰۱۲ هزینه کرده؛ رقابتی که در نهایت با شکست او در برابر فرانسوا […]

سارکوزی مجرم شناخته شد
 

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری اسبق فرانسه به علت تامین مالی غیرقانونی کمپین انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۲ مجرم شناخته شد.

نیکولا سارکوزی  متهم است که حدود ۲۲.۵ میلیون یورو یعنی چیزی حدود دو برابر بیشترین مقدار قانونی برای رقابت‌های انتخاباتی سال ۲۰۱۲ هزینه کرده؛ رقابتی که در نهایت با شکست او در برابر فرانسوا اولاند به پایان رسید.

سارکوزی ۶۶ ساله اتهام هرگونه تخلفی را رد کرده است با این حال دادستان‌های پرونده او معتقدند سارکوزی هفته‌ها پیش از رای‌گیری می‌دانسته که هزینه‌های انتخاباتی او که طبق قوانین فرانسه به شدت محدود است، به حداکثر قانونی نزدیک شده ولی با این حال، با سازماندهی بسیاری از تجمعات بزرگ و پرهزینه انتخاباتی موافقت کرده است.

دادستان‌های پرونده برای او مجازات یک سال حبس شامل یک دوره شش ماهه تعلیقی پیشنهاد کرده بودند.

این حکم شش ماه پس از محکوم شدن او به اتهام فساد و نفوذ در پرونده دیگری صادر شد که منجر به صدور حکم یک سال حبس قطعی و دو سال تعلیقی شد و او را به اولین رئیس جمهوری سابق فرانسه بدل کرد که با مجازات حبس مواجه شده است.

سارکوزی همچنین به اتهاماتی مبنی بر دریافت پول از معمر قذافی، رهبر سابق لیبی برای تامین بودجه مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۰۷ و همکاری یا الیگارشی روسیه تحت بازجویی قرار گرفته است.

رسانه‌های فرانسه گزارش داده‌اند که او با وجود اعلام کناره‌گیری از سیاست در سال ۲۰۱۷ همچنان در پشت صحنه مشغول ایفای نقش جدی است و در حال استفاده از جایگاه خود برای تعیین نامزد نهایی محافظه‌کاران در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۲ است.

افزون بر رئیس جمهوری اسبق فرانسه، دادگاه در حال رسیدگی به پرونده ۱۳ نفر دیگر از جمله اعضای حزب‌محافظه کار جمهوری‌خواهان، حسابداران و سران کارزار انتخاباتی آقای سارکوزی با اتهاماتی از جمله جعل، کلاهبرداری و مشارکت در تامین مالی غیرقانونی مبارزات انتخاباتی است.

 


 

برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.