Monday, 17 January , 2022
امروز : دوشنبه, ۲۷ دی , ۱۴۰۰ - 14 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 15937
  پرینتخانه » وقایع اتفاقیه, سیاست تاریخ انتشار : ۰۵ دی ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۵ |

دزموند توتو درگذشت

دزموند توتو، از نمادهای بارز جنبش ضد نژادپرستی در آفریقای جنوبی روز یکشنبه در ۹۰ سالگی درگذشت. این خبر از سوی سیریل رامافوزا، رئیس جمهور آفریقای جنوبی اعلام شد. وی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «درگذشت اسقف اعظم دزموند توتو، فصل دیگری از سوگ ملت برای وداع با نسلی از انسان‌های برجسته در آفریقای جنوبی است […]

دزموند توتو درگذشت

دزموند توتو، از نمادهای بارز جنبش ضد نژادپرستی در آفریقای جنوبی روز یکشنبه در ۹۰ سالگی درگذشت.

این خبر از سوی سیریل رامافوزا، رئیس جمهور آفریقای جنوبی اعلام شد.

وی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «درگذشت اسقف اعظم دزموند توتو، فصل دیگری از سوگ ملت برای وداع با نسلی از انسان‌های برجسته در آفریقای جنوبی است که کشوری آزاد را برای ما به ارث گذاشتند».

دزموند مپیلو توتو یکی از شناخته شده‌ترین چهره‌های جنبش ضدآپارتاید آفریقای جنوبی در داخل و خارج از این کشور و یکی از نیروهای محرک این جنبش برای پایان دادن به سیاست جداسازی نژادی و تبعیضی بود که از سال ۱۹۴۸ تا ۱۹۹۱ میلادی از سوی دولت اقلیت سفیدپوست علیه اکثریت سیاهپوست آفریقای جنوبی اعمال می‌شد.

توتو در سال ۱۹۶۰ در جریان برقرار بودن رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی به عنوان کشیش منصوب شد و از سال ۱۹۷۶ تا ۱۹۷۸ میلادی به عنوان دستیار اسقف ژوهانسبورگ خدمت کرد.

او در سال ۱۹۸۵ اسقف ژوهانسبورگ، بزرگترین شهر کشور آفریقای جنوبی شد و سپس در قامت اولین اسقف اعظم سیاهپوست کیپ تاون، پایتخت و دومین شهر بزرگ این کشور به فعالیت‌های مذهبی خود ادامه داد.

او در تمام دوران فعالیتش در کلیسا، همواره از نقش برجسته خود برای سخن گفتن علیه ظلم و ستم بر سیاهپوستان کشورش استفاده کرد و همیشه می‌گفت که انگیزه‌هایش مذهبی است و نه سیاسی.

پس از آنکه نسلون ماندلا در سال ۱۹۹۴ میلادی به عنوان اولین رئیس جمهوری سیاهپوست آفریقای جنوبی آغاز به کار کرد نیز از توتو برای پذیرش مسئولیت کمیسیون حقیقت و آشتی دعوت شد؛ کمیسیونی که به تحقیق درباره جنایات سفیدپوستان و سیاهپوستان در دوران رژیم آپارتاید می‌پرداخت.

توتو که در سال ۱۹۸۴ میلادی برنده جایزه صلح نوبل شده بود، حتی پس از سقوط رژیم نژادپرست آپارتاید هرگز از رویارویی با کاستی‌ها یا بی‌عدالتی‌ها در آفریقای جنوبی ابایی نداشت.

توتو همچنین در زمان ریاست جمهوری نلسون ماندلا، اصطلاح «ملت رنگین کمان» را برای توصیف آفریقای جنوبی ابداع و رایج کرد.

سیریل رامافوزا، رئیس جمهور آفریقای جنوبی در زمان اعلام رسمی خبر درگذشت او تاکید کرد که توتو به عنوان نماد مذهبی مبارزات ضدنژادپرستی نشان داد که ایمان بدون عمل مرده است.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.