Wednesday, 19 January , 2022
امروز : چهارشنبه, ۲۹ دی , ۱۴۰۰ - 16 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 15927
  پرینتخانه » امــروز در تــاریخ, اخبار بالا, سیاست تاریخ انتشار : ۰۴ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۰ |

حداد عادل: جنگ تحمیلی منشأ برکت و حرکت بود

غلامعلی حداد عادل گفت: باید با نگارش کتاب‌های دفاع مقدس ارزش‌های هشت سال جنگ تحمیلی را به قنات زلال جاری مبدل کرد که مزرعه روح نسل بعدی را سرسبز کند. آئین رونمایی از ۱۰۰ عنوان کتاب حوزه جهاد، ایثار و شهادت محصول انتشارات سرو موزه ملی انقلاب اسلامی، پیش از ظهر امروز دوشنبه (۲۹ آذرماه) […]

حداد عادل: جنگ تحمیلی منشأ برکت و حرکت بود
غلامعلی حداد عادل گفت: باید با نگارش کتاب‌های دفاع مقدس ارزش‌های هشت سال جنگ تحمیلی را به قنات زلال جاری مبدل کرد که مزرعه روح نسل بعدی را سرسبز کند.

آئین رونمایی از ۱۰۰ عنوان کتاب حوزه جهاد، ایثار و شهادت محصول انتشارات سرو موزه ملی انقلاب اسلامی، پیش از ظهر امروز دوشنبه (۲۹ آذرماه) با حضور غلامعلی حداد عادل؛ رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، سردار بهمن کارگر؛ رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، سردار سیدمسعود جزایری؛ معاون سابق ستاد کل نیروهای مسلح، علی‌اصغر جعفری؛ مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و سعید غضنفری؛ مدیرعامل سازمان بهشت‌زهرا در سالن خلیج‌فارس  موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.

حداد عادل در این آئین با اشاره به این‌که امروز در کنار رونمایی از ۱۰۰ عنوان کتاب از نام و عنوان انتشارات سرو متعلق به موزه ملی انقلاب اسلامی رونمایی می‌شود، بیان کرد: نام سرو که برای این انتشارات انتخاب شده، خوش‌معناست و نماد تمدن، فرهنگ و تاریخ ایران. در نقاشی‌ها و حجاری‌های به‌جا مانده، هیچ درختی به اندازه سرو تکرار نشده و از دیرباز با ایرانیان همراه بوده و از خصوصیات آن سرسبزی در تمام سال است که خزان ندارد و آزاد از خزان است.

وی افزود: سرو در برابر طوفان خم می‌شود، ولی نمی‌شکند مانند ایران که در طول تاریخ بارها مورد هجوم قرار گرفته، ولی برپا ایستاده و از قدیمی‌ترین تمدن‌های جهان است که با داشتن پیشینه طولانی، امتداد یافته و ماندگار شده است.

حداد عادل در ادامه گفت: رمز این ماندگاری را می‌توان در زمان حمله مغول دریافت که با این‌که مغولان در میدان اصلی نیشابور کشت و زرع کرده‌ و آبادی‌ها را از بین بردند، افرادی مانند سلیمانی زمان ما با ایمان بالا در طول تاریخ همیشه نگهبانان ارزش‌های الهی ایران زمین بوده‌اند و برای حفظ وطن از همه‌چیز گذشتند و جان فدا کردند و امروز حفظ یاد آن‌ها وظیفه ماست.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، تأکید کرد: با این‌که جنگ مذموم و جنگ‌طلبی ناپسند است، ولی اگر جنگی تحمیل شد و ملتی توانست با ایمان، قهرمانی و فداکاری به موفقیت برسد، آن جنگ با همه بدی‌ها و خسارت‌هایش منشأ برکت و حرکت خواهد شد.

وی افزود: با بررسی جنگ تحمیلی در می‌یابیم که با وجود از دست دادن بیش از ۲۰۰ هزار رزمنده و باقی‌‌ماندن یک میلیون جانباز، این جنگ ثمرات مثبتی هم داشته و سرمایه‌ای معنوی و فرهنگی ایجاد شده که می‌تواند برای آینده استفاده شود.

حداد عادل با بیان این‌که جنگ تحمیلی و انقلاب اسلامی از هم جدا نبودند، ادامه داد: انقلاب اسلامی با راهپیمایی‌های مردم ایران به پیروزی رسید و آمریکا و سایر دشمنان که نتوانستند قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به هدف خود برسند، پس از پیروزی انقلاب با اجیر کردن ارتش‌های مزدور از مردم ایران انتقام گرفتند و جنگ تحمیلی تاوان آن انقلاب بود.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، اظهار کرد: یک ملت پشت جبهه بودند و یک ایران با تمام وسعتش صحنه فداکاری بود و اکنون منابع باارزش زیادی در قالب خاطره و دست‌نوشته از رزمندگان و جانبازان داریم که باید از آن‌ها برای حفظ ارزش‌های دفاع مقدس استفاده شود.

وی اقدام انتشارات موزه انقلاب اسلامی را در انتشار ۱۰۰ عنوان کتاب دفاع مقدس در هر فصل از سال بسیار ارزشمند دانست و افزود: با این کار عظیم پس از ۳۳ سال از آتش‌بس، هر روز بخشی از معدن ناکاوایده دفاع مقدس کشف می‌شود. باید با نگارش کتاب‌های دفاع مقدس ارزش‌های هشت سال دفاع مقدس را که از جنس عاشوراست به قنات زلال جاری و جویبار دائمی مبدل کنیم تا برای همیشه ماندگار شوند.

حداد عادل همچنین گفت: کتاب، سنگ اول این بناست و می‌توان از سایر هنرها هم در این مسیر استفاده کرد. همچنین نیکوست که از ترجمه این کتاب‌ها و نیز اهدای آن‌ها به کتابخانه‌ها نیز برای بهره‌گیری هرچه بیشتر جوانان استفاده شود.


به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.