Wednesday, 19 January , 2022
امروز : چهارشنبه, ۲۹ دی , ۱۴۰۰ - 16 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 15986
  پرینتخانه » جامعه, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۰۶ دی ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۴ |
مرکز امور بین‌الملل و هماهنگی دیپلماسی آب و برق

جزئیات صادرات برق به عراق و واردات آب از شمال خزر

سرپرست مرکز امور بین‌الملل و هماهنگی دیپلماسی آب و برق گفت: اولین گام آتی ما در حوزه آب‌های مشترک با افغانستان، تشکیل کمیساران آب دو کشور است که توافق شده بزودی در شهر زابل ایران و یا زرنج افغانستان تشکیل شود. محمدعلی فرحناکیان در مورد حقابه ایران از آب‌های مشترک با افغانستان اظهار داشت: تعهدات […]

جزئیات صادرات برق به عراق و واردات آب از شمال خزر

سرپرست مرکز امور بین‌الملل و هماهنگی دیپلماسی آب و برق گفت: اولین گام آتی ما در حوزه آب‌های مشترک با افغانستان، تشکیل کمیساران آب دو کشور است که توافق شده بزودی در شهر زابل ایران و یا زرنج افغانستان تشکیل شود.

محمدعلی فرحناکیان در مورد حقابه ایران از آب‌های مشترک با افغانستان اظهار داشت: تعهدات آبی دو کشور بر اساس معاهده بین دو دولت در سال ۱۳۵۱ است، دولت جدید مستقر نیز قبول کرده که طبق معاهده به تعهدات عمل کند، بر اساس آن معاهده این طور نیست که اگر سالی کم‌آبی و یا خشکسالی شد ما اصلا حقابه نداشته باشیم. 

وی افزود: میزان حقابه ما بر اساس فرمولی که برای سال‌های کم‌آبی و پرآبی وجود دارد، مشخص می‌شود، افغانستان اصل کار را پذیرفته اما دولت جدید این کشور فرصت بررسی خواسته است.

سرپرست مرکز امور بین‌الملل و هماهنگی دیپلماسی آب و برق تصریح کرد: اولین گام آتی ما هم تشکیل کمیساران آب ایران و افغانستان است که توافق شده بزودی در شهر زابل ایران و یا زرنج افغانستان تشکیل شود. 

وی ابراز امیدواری کرد که با تشکیل کمیساریا هرچه زودتر بحث دریافت حقابه کشور بخصوص مردم سیستان و بلوچستان حل شود.

فرحناکیان درباره واردات آب از کشورهای آسیای میانه نیز گفت: این کار دو قسمت دارد یکی بحث مدیریتی و حاکمیتی است که باید بین ۴ کشور هم‌مسیر توافق کلی صورت گیرد دوم مباحث تخصصی است که در این رابطه مطالعاتی قبلا انجام شده و باید بروزرسانی شود. 

وی خاطرنشان کرد: در حوزه توافق و ارداه سیاسی کلی رهبران رایزنی لازم صورت می‌گیرد و از ظرفیت نشست‌هایی مثل سران سازمان همکاری اقتصادی اکو استفاده می‌کنیم تا مشکلات حل شود.

سرپرست مرکز امور بین‌الملل و هماهنگی دیپلماسی آب و برق در ادامه درباره آخرین وضعیت صادرات برق به عراق نیز بیان داشت: صادرات برق به این کشور در وضعیت مناسبی است، ما در کنار عراق هستیم تا نیاز انرژی این کشور را برطرف کنیم. 

وی تاکید کرد: خوشبختانه امسال علیرغم اینکه در فصل تابستان نتوانستیم به آن میزان که در نظر داشتیم صادرات داشته باشیم و نیاز برق این کشور را برطرف کنیم اما در فصل پاییز بر خلاف سال‌های قبل که صادرات عمده‌ای به این کشور نداشتیم، میزان صادرات افزایش یافته است.

فرحناکیان گفت: برخی مباحث قراردادی هم بین دو کشور وجود دارد که امیدواریم طی سفر چند روز آتی هیات برق ایرانی به این کشور هرچه زودتر به تفاهم برسیم. 

وی یاداور شد: عمده بدهی‌های صادرات برق عراق پرداخت شده و ما در حال حاضر طلب زیادی از این کشور نداریم.

 


 

برچسب ها
, , , ,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.