Sunday, 23 January , 2022
امروز : یکشنبه, ۳ بهمن , ۱۴۰۰ - 20 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 11006
  پرینتخانه » سیاست, وقایع اتفاقیه تاریخ انتشار : ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۴ |

بیانیه گروه ۷: ایران عامل حمله به نفتکش اسرائیلی است

  وزرای خارجه «گروه هفت» در بیانیه ای ایران را مسئول حمله به نفتکش مرسر استریت در دریای عمان دانستند. در این بیانیه آمده است که «تمام شواهد موجود به وضوح» از نقش ایران در حمله به این نفتکش حکایت دارد. در حمله به این نفتکش که روز ۲۹ ژوئیه (هفتم مرداد) روی داد یک […]

بیانیه گروه ۷: ایران عامل حمله به نفتکش اسرائیلی است
 

وزرای خارجه «گروه هفت» در بیانیه ای ایران را مسئول حمله به نفتکش مرسر استریت در دریای عمان دانستند.

در این بیانیه آمده است که «تمام شواهد موجود به وضوح» از نقش ایران در حمله به این نفتکش حکایت دارد. در حمله به این نفتکش که روز ۲۹ ژوئیه (هفتم مرداد) روی داد یک شهروند بریتانیا و یک تبعه رومانی کشته شدند.

وزرای خارجه کشورهای عضو گروه هفت در بخش دیگری از بیانیه خود از همه طرف‌ها در منطقه خلیج فارس خواسته اند تا نقشی «سازنده» ایفا کنند و به تقویت ثبات و صلح در منطقه کمک کنند.

در این بیانیه حمله به مرسر استریت «عمدی و هدفمند» و «بدون توجیه» توصیف شده است. این بیانیه علاوه بر وزرای خارجه گروه هفت به امضای جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز رسیده است.

کشورهای عضو گروه هفت در بخشی از بیانیه خود نوشته اند: «رفتار ایران و همچنین حمایتش از نیروهای نیابتی و بازیگران مسلح غیردولتی، صلح و امنیت بین المللی را تهدید می کند.»

گروه هفت از کشورهای آمریکا، بریتانیا، فرانسه، ژاپن، کانادا، ایتالیا و آلمان تشکیل شده است. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا وعده داده است که کشورش به همراه متحدان خود «واکنشی دسته جمعی» به حمله به نفتکش متعلق به تاجر اسرائیلی نشان خواهد داد.

اسرائیل، بریتانیا و آمریکا پیش از این ایران را به دست داشتن در حمله به نفتکش مرسر استریت متهم کرده بودند. ایران ضمن رد این ادعا نسبت به عواقب «ماجراجویی» در منطقه هشدار داده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است پشت درهای بسته موضوع حمله به نفتکش مرسر استریت را بررسی کند. این جلسه به درخواست بریتانیا تشکیل می شود.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.