Monday, 8 August , 2022
امروز : دوشنبه, ۱۷ مرداد , ۱۴۰۱ - 11 محرم 1444
شناسه خبر : 9475
  پرینتخانه » اخبار روز, سیاست تاریخ انتشار : ۰۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱:۴۴ |

فرانسه: ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دسترسی کامل بدهد

  وزارت خارجه فرانسه می‌گوید ایران باید همکاری خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را از سر بگیرد و فورا به بازرسان این نهاد بین‌المللی دسترسی کامل بدهد. وزارت خارجه این کشور در بیانیه‌ای از عدم تایید توافق موقت میان ایران و آژانس ابراز تاسف کرد و افزود: «ایران باید به همکاری‌های خود با آژانس […]

فرانسه: ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دسترسی کامل بدهد
 

وزارت خارجه فرانسه می‌گوید ایران باید همکاری خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را از سر بگیرد و فورا به بازرسان این نهاد بین‌المللی دسترسی کامل بدهد.

وزارت خارجه این کشور در بیانیه‌ای از عدم تایید توافق موقت میان ایران و آژانس ابراز تاسف کرد و افزود: «ایران باید به همکاری‌های خود با آژانس ادامه دهد و هر چه سریعتر دسترسی کامل به تاسیسات هسته‌ای خود را برای این نهاد بین‌المللی فراهم کند.»

این بیانیه در حالی منتشر شده که در روزهای اخیر تنش‌ها بر سر چگونگی ادامه گفتگوهای هسته‌ای میان ایران و ۴+۱ افزایش یافته است. کشورهای جهان از ایران خواسته‌اند هر چه سریعتر توافق موقت خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تمدید کند. در سوی مقابل اما ایران می‌گوید هنوز تصمیمی در این رابطه نگرفته است.

در آخرین تحول، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که تهران هیچ تصمیمی در خصوص پاک کردن اطلاعات دوربین‌های آژانس نگرفته است.

محمدباقر قالیباف اما در مجلس شورای اسلامی گفته بود که ایران فیلم‌ها و تصاویر مربوط به تاسیسات اتمی خود را در اختیار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار نمی‌دهد. رئيس مجلس شورای اسلامی همچنین مدعی شده بود که با پایان مدت زمان توافق ۳ ماهه میان ایران و آژانس، این تفاهم موقت دیگر تمدید نخواهد شد.

بعد از پایان توافق سه ماهه موقت ایران و آژانس، طرفین اعلام کردند که برای یک ماه دیگر این ساز و کار ادامه می‌یابد و از تاسیسات هسته‌ای ایران فیلمبرداری خواهد شد. اما بعد از پایان این یک ماه، دیگر خبری از تمدید دوباره نیست و ایران می‌گوید برنامه‌ای برای تمدید آن ندارد. هنوز مشخص نیست تهران در نهایت چه تصمیمی در این خصوص اتخاذ خواهد کرد اما کشورهای جهان به ایران اعلام کرده‌اند که عدم تمدید این توافق بر روند گفتگوها بر سر احیای برجام اثر مخربی خواهد گذاشت.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.