Tuesday, 9 August , 2022
امروز : سه شنبه, ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱ - 12 محرم 1444
شناسه خبر : 9405
  پرینتخانه » اخبار روز, سیاست تاریخ انتشار : ۰۶ تیر ۱۴۰۰ - ۱:۲۶ |

کلنگ‌زنی جنجالی اردوغان

  رئیس جمهور ترکیه کلنگ آغاز پروژه بزرگ کانال استانبول را بر زمین زد. این پروژه که «به موازات» تنگه بسفر، دریای مرمره را به دریای سیاه متصل می‌کند، با مخالفت بسیاری از جمله شهردار استانبول روبه‌رو شده است. مرحله نخست این پروژه عظیم، با احداث پل سازه‌لی دره آغاز می‌شود. رجب طیب اردوغان درباره […]

کلنگ‌زنی جنجالی اردوغان
 

رئیس جمهور ترکیه کلنگ آغاز پروژه بزرگ کانال استانبول را بر زمین زد. این پروژه که «به موازات» تنگه بسفر، دریای مرمره را به دریای سیاه متصل می‌کند، با مخالفت بسیاری از جمله شهردار استانبول روبه‌رو شده است.

مرحله نخست این پروژه عظیم، با احداث پل سازه‌لی دره آغاز می‌شود.

رجب طیب اردوغان درباره اهداف و ضرورت پروژه کانال استانبول گفت: «در دهه ۱۹۳۰، سالانه به طور متوسط ۳ هزار کشتی از تنگه بسفر عبور می‌کرد، این رقم امروز به ۴۵ هزار فروند رسیده است. عبور هر ابرکشتی از تنگه بسفر خطر جدید برای شهر به شمار می‌رود. هر دو مسیر شمال، جنوب و شرق-غرب تنگه بسفر، ترافیک سنگینی از نظر تردد کشتی از هر کلاس و ظرفیتی وجود دارد در صورت تصادف کشتی‌هایی که از محصولات ارگانیک گرفته تا مواد نفتی حمل می‌کنند، حیات طبیعی دریاهای‌مان در معرض خطر قرار می‌گیرند.»

هدف اجرای این پروژه عظیم که شخص رجب طیب اردوغان آن را «دیوانه‌وار» توصیف می‌کند، کاهش حجم تردد در تنگه بسفر و سرریز ترافیک دریایی این آبراهه طبیعی به کانال جدید و جلوگیری از بروز خسارات زیست‌محیطی عنوان شده است. کانال استانبول قرار است به طول ۴۵ کیلومتر، عرض ۲۷۳ متر و عمق ۲۱ متر با بودجه حداقل ۱۵ میلیارد دلار ساخته شود.

با این حال این پروژه مخالفان جدی دارد. اکرم امام‌اغلو، شهردار استانبول و حزب جمهوریخواه خلق معتقدند این پروژه اکوسیستم دریایی فعلی را به خطر می‌اندازد و به‌علاوه کلان‌شهر را از شماری از منابع آب تازه محروم می‌کند.

تایفون کهرمان (قهرمان) از اعضای شورای شهر استانبول می‌‌گوید: «هدف واقعی کانال استانبول خلق سود نجومی برای بازیگران بخش خصوصی فعال در ساخت و راه‌اندازی این آبراه است. بزرگ‌ترین خیانتی که می‌شود در حق استانبول کرد.»

با این حال اردوغان در پاسخی تلویحی به منتقدان گفت: «کانال استانبول نه تنها در ترکیه بلکه در جهان عنوان برترین پروژه دوستدار محیط زیست را از آن خود خواهد کرد.»


برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.