Sunday, 7 August , 2022
امروز : یکشنبه, ۱۶ مرداد , ۱۴۰۱ - 10 محرم 1444
شناسه خبر : 9309
  پرینتخانه » سیاست, وقایع اتفاقیه تاریخ انتشار : ۰۲ تیر ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۲ |

انتشار اسناد جدید از حمله اسرائیل به تأسیسات هسته ای عراق

  اسرائیل اسناد جدیدی از حملات هوایی خود در سال ۱۹۸۱ به راکتور هسته‌ای اوسیراک عراق شامل دستور کتبی حمله، تعلیق یک هفته‌ای این عملیات و اعترافات یکی از خلبان‌های حاضر در عملیات را منتشر کرد. اسرائیل اسناد جدیدی از آرشیو ارتش خود درباره حملات هوایی‌اش به راکتور هسته‌ای اوسیراک (تموز) عراق در دوره ریاست […]

انتشار اسناد جدید از حمله اسرائیل به تأسیسات هسته ای عراق
 

اسرائیل اسناد جدیدی از حملات هوایی خود در سال ۱۹۸۱ به راکتور هسته‌ای اوسیراک عراق شامل دستور کتبی حمله، تعلیق یک هفته‌ای این عملیات و اعترافات یکی از خلبان‌های حاضر در عملیات را منتشر کرد.

اسرائیل اسناد جدیدی از آرشیو ارتش خود درباره حملات هوایی‌اش به راکتور هسته‌ای اوسیراک (تموز) عراق در دوره ریاست جمهوری صدام در هفتم ژوئن ۱۹۸۱ موسوم به عملیات “اوپرا” را منتشر کرد.

وزارت جنگ اسرائیل تصاویر و طراحی‌های ترسیم شده با دست از راکتور اوسیراک را که تل‌آویو نگران بوده صدام، دیکتاتور سابق عراق از آن برای تولید سلاح‌های هسته‌ای استفاده کند، منتشر و اعلام کرد: این تصاویر و طراحی‌ها بخشی از داده‌ها و اطلاعاتی جهت برنامه‌ریزی برای عملیات اوپرا بودند.

همچنین این وزارتخانه در کنار این اسناد، گزارشی منتشر کرد که پس از اجرای عملیات اوپرا در سال ۱۹۸۱ منتشر شده بود. این گزارش شامل دستور کتبی فرمانده ارتش اسرائیل برای این عملیات و تصمیم کابینه برای آغاز برنامه‌ریزی آن در سال ۱۹۸۰ و رایزنی‌ها در خصوص تاریخ اجرای آن است.

این اسناد شامل یک یادداشت حاکی از تعویق یک هفته‌ای اجرای عملیات اوپرا است که قرار بوده ۳۱ مه انجام شود و علت این تعویق نیز نشست چهارم ژوئن مناخیم بگین، نخست وزیر وقت اسرائیل با انور سادات، رئیس جمهوری وقت مصر در شرم الشیخ بوده است.

همچنین از جمله اسناد منتشر شده اعترافات ضبط شده ایلان رامون، خلبان نظامی و اولین فضانورد اسرائیلی است که در عملیات اوپرا حضور داشت و سال ۲۰۰۳ در فاجعه سقوط شاتل فضایی “کلمبیا” آمریکا جان باخت.

از دیگر اسناد منتشر شده می‌توان به ویدیویی از رامون در سال ۲۰۰۱ اشاره کرد که در آن از تجربه پرواز خود با یک فروند جنگنده اف۱۶ در حمله علیه اوسیراک سخن گفت.

به گفته رامون، با توجه به اینکه احتمال داشت جنگنده‌های اسرائیلی سوخت کافی برای بازگشت نداشته باشند، ارتش خود را برای گزینه‌های سرنگونی جنگنده‌ها و گیر افتادن خلبان‌ها در عراق آماده کرده بود.

سایت روزنامه تایمز اسرائیل در ادامه به نقل از وزارت جنگ این رژیم تاکید کرد که این اسناد نادر در پروژه دیجیتال‌سازی آرشیو ارتش جهت ایجاد امکانی برای نسل‌های آتی جهت استفاده از هزاران ساعت ویدیو پیدا شدند.

به نوشته این روزنامه، هفتم ژوئن ۱۹۸۱ هشت فروند جنگنده اسرائیلی ۲۰۰۰ مایل را به سمت عراق پرواز کرده و پس از هدف قرار دادن راکتورهای عراق با موفقیت بازگشتند. یک روز پس از این حمله نیز کابینه بیگن اعتراف کرد که نیروی هوایی اسرائیل با هدف جلوگیری از دستیابی یک کشور متخاصم به سلاح‌های هسته‌ای، این حمله را انجام داد.

اسرائیل در طول سال‌های گذشته آرام آرام جزئیات این عملیات را از حالت محرمانه خارج کرده و معمولا هر ساله در سالگرد آن جزئیات جدیدی را از این عملیات منتشر می‌کند.

از جمله اسناد تازه فاش شده طرح‌های تقریبی از سایت اوسیراک از دید خلبان جنگنده هستند که بخشی از بخش اطلاعاتی عملیات محسوب می‌شوند.

همچنین این اسناد شامل دستور کتبی فرمانده ارتش اسرائیل برای اجرای عملیات، تصمیم کابینه در سال ۱۹۸۰ برای برنامه‌ریزی آن و رایزنی‌ها درباره تاریخ قطعی حمله هستند.

 


 

برچسب ها
, ,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.