Wednesday, 10 August , 2022
امروز : چهارشنبه, ۱۹ مرداد , ۱۴۰۱ - 13 محرم 1444
شناسه خبر : 9295
  پرینتخانه » سیاست, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۰۲ تیر ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۷ |
رئیس دفتر رئیس جمهور

توافق شده تحریم بیت رهبری برداشته شود

  رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه ابراهیم رئیسی منتخب همه مردم ایران است، گفت: نحله‌ها و جناح‌های سیاسی که در انتخابات رقابت کردند از این به بعد بحث رفاقت و همکاری مطرح است و همه گروه‌های سیاسی باید خود را در خدمت رئیس جمهوری منتخب و دولت سیزدهم قرار دهند. محمود واعظی در […]

توافق شده تحریم بیت رهبری برداشته شود
 

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه ابراهیم رئیسی منتخب همه مردم ایران است، گفت: نحله‌ها و جناح‌های سیاسی که در انتخابات رقابت کردند از این به بعد بحث رفاقت و همکاری مطرح است و همه گروه‌های سیاسی باید خود را در خدمت رئیس جمهوری منتخب و دولت سیزدهم قرار دهند.

محمود واعظی در حاشیه هیئت دولت در جمع خبرنگاران با قدردانی از مردم که با وجود جو سازی‌ها علیه انتخابات و شرایط کرونا پای صندوق‌های رای حاضر شدند و به ندای رهبرشان پاسخ مثبت دادند، گفت: رئیس جمهور منتخب هم رئیس جمهور کسانی است که به او رای دادند، کسانی که به رقبای رای دادند و همچنین همه مردم ایران که حتی رای نداده‌اند و منتخب همه مردم ایران است. 

رئیس دفتر رئیس جمهوری اظهار کرد: اعضای دولت تا روز ۱۳ مرداد هر آنچه می‌توانند باید تلاش کنند تا انتقال قدرت را داشته باشیم. در این زمینه همه گزارش‌ها، اطلاعات و تجربیات و حتی برنامه‌هایی که برای آینده است، باید صادقانه و شفاف در خدمت شخص رئیس جمهور منتخب و مجموعه‌ای که ایشان دارند و در آینده وزرا و همکارانی که در دولت یازدهم هستند، منتقل شود. 

وی ادامه داد: حتی باید گام دیگری برداریم تا برای ماه‌های اول که دولت سیزدهم جا می‌افتد مقدماتی را فراهم شود تا راحت‌تر کار کنند و معاونان و مسئولان را انتخاب کنند. 

واعظی اضافه کرد: هم در بخش داخلی و هم خارجی باید تلاش کنیم و امیدواریم مردم همکاری کنند و خواهش می‌کنم نحله‌ها و جناح‌های سیاسی که در انتخابات رقابت کردند از این به بعد بحث رفاقت و همکاری مطرح است و همه گروه‌های سیاسی باید خود را در خدمت رئیس جمهور منتخب و دولت سیزدهم قرار دهیم. 

رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت: هرچه به دولت سیزدهم رئیس‌جمهور منتخب کمک کنیم، به مردم خود کمک کرده‌ایم و امیدوارم با روحیه همدلی، همفکری، انسجام و وحدت مشکلات مردم در آینده کمتر شود و مشکلات فعلی هم از بین برود. 

واعظی درباره آخرین اقدامات دولت برای تامین واکسن کرونا گفت: تا پایان دولت ۸ میلیون دز وارد می‌کنیم. ضمن اینکه دو واکسن کوبرکت و پاستور مراحل پایانی را طی می‌کند و هر آنچه بتوانند تولید کنند را استفاده می‌کنیم. امیدواریم دو واکسن دیگر به این دو اضافه شود. علاوه بر این یکی از شرکت‌های ایرانی همه کارهای کشت واکسن روسی را انجام داده است و از دو هفته آینده این واکسن هم به مرحله توزیع می‌رسد. 

رئیس دفتر رئیس جمهوری با بیان اینکه مشکلی برای دز دوم واکسن وجود ندارد و از حیث علمی مشکلی برای فاصله زمانی دو دز وجود ندارد. در تهران متاسفانه تعدادی از افرادی که دز اول را تزریق کرده بودند، بدون دریافت پیامک به مراکز مربوطه مراجعه کردند. وزارت بهداشت در دو روز گذشته تقاضا کرد مردم خودشان نیایند به اندازه کافی واکسن است و یکی دو روز تاخیر مشکلی ایجاد نمی‌کند. 

واعظی همچنین در رابطه با اتفاقات یاسوج گفت: با شمردن ۸۰ درصد آرای اخذ شده، نامزدی در صدر بود و وقتی ۲۰ درصد دیگر شمرده شد، طبیعی است کاندیدایی در منطقه‌ای اهمیت دارد در شمارش نهایی جزو افراد منتخب نبود و گفتند تقلب شد و فضاسازی کردند و بعد هم دیدند که چنین نبود اتفاقات یاسوج و سال‌های قبل هر آنچه اتفاق افتاد را به رسانه‌های خارجی داده‌اند. 

وی گفت: ما همیشه با تیراندازی و برخورد خشن همیشه مخالفیم اما ما در صحنه نیستیم. سیاست نیروی انتظامی و حافظان امنیت هم مذاکره و اقناع کنند و در جریان آنچه در آنجا اتفاق افتاد، نبودم. 

رئیس دفتر رئیس جمهوری در رابطه با نهایی شدن متن توافق گفت: همه موارد از بیمه، نفت و کشتیرانی توافق شد و حدود یک هزار و ۴۰ تحریم دوران ترامپ طبق این توافق برداشته می‌شود. همچنین توافق شد برخی تحریم‌ها مربوط به افراد و بیت رهبری برداشته شود. اما از آنجا که اساس مذاکره برجام در ارتباط با مسایل هسته‌ای بود، لذا همه تحریم‌های مرتبط با اینها برداشته می‌شود. 

وی با بیان اینکه تحریم‌های قبل از۹۴ به این نشست مربوط نمی‌شود، گفت: در ارتباط با مساله برجام رئیس جمهور در نشست هیات دولت به وزرا رستور دادند هر تصمیمی که می‌گیریم و این تصمیم به دولت آینده تسری پیدا می‌کند با آن مشورت کنیم. شاید دولت بعد راضی و موافق نباشد. 

واعظی اظهار کرد: در رابطه با برجام که موضوع مهمی است رئیس جمهور دستور داد عراقچی به محض رسیدن به تهران با وزیر امور خارجه خدمت آقای رئیسی برسد و گزارش پیشرفت‌ها و محدودیت‌ها را اعلام کند. این گزارش یک ساعت و نیم طول کشید و همه موارد اعلام شد. 

رئیس دفتر رئیس جمهوری با ییان اینکه رئیس جمهوری بعد از اعلام انتخابات برای تبریک خدمت آقای رئیسی رفتند گفت: این جلسه محدود به تبریک نبود و مطالب مهمی مطرح شد. 

واعظی همچنین درباره یک‌سوم بودن قیمت تمام شده واکسن‌های خارجی نسبت به واکسن داخلی گفت: این موضوع یک بار مطرح شد. قرار بر این شد که ابعاد مختلف آن بررسی شود من هیچ سندی ندیدم. بنابراین روز گذشته وقتی این موضوع مطرح شد دفتر ما پیگیری کرد دیشب به من خبر دادند که روابط عمومی وزارت بهداشت دکتر جهانپورپور این خبر را تکذیب کرده است. 

وی ادامه داد: ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، پاستور، رازی، سیناژن و فخرا یک سال است که با تمام وجود بهترین متخصصان ایران را جمع کرده‌اند و این کار بزرگ را انجام داده‌اند که ما امروز تولید کننده واکسن هستیم و هر وقت واکسیناسیون داخلی ما به اتمام برسد صادرکننده خواهیم بود و این کار بزرگی است. 

رئیس دفتر رئیس جمهوری عنوان کرد: اگر از من بپرسید، نمی‌توانم این کار بزرگ را با پول عوض کنم. شما نمی‌دانید در این روزها سفیران، وزارت خارجه و مسئولین ما چقدر تلاش می‌کنند که واکسن‌ها به ایران برسد بلکه ما یک فرد مسن را نجات دهیم بنابراین این کار داخلی که انجام گرفته بسیار ارزشمند است. ما نباید برای پول کار بزرگ علمی همه گروه‌ها را زیر سوال ببریم. 

واعظی تصریح کرد: مگر ما می‌توانیم از برکت، پاستور و فخرا واکسن بگیریم، رایگان به مردم تزریق کنیم و پولش را به آن‌ها ندهیم. ما هم نباید پول کمی به اینها بدهیم که متضرر شوند و هم نباید زیاد بدهیم که بودجه ما با محدودیت مواجه شود. 

رئیس دفتر رئیس جمهوری درباره اینکه آیا قیمت تمام شده این واکسن‌ها احصا شده یا خیر گفت: گروهی در وزارت بهداشت بررسی می‌کند وقتی کار آن‌ها تمام شود این کار را انجام می‌دهند. 

واعظی در پاسخ به سوال دیگری درباره پایین بودن کارایی واکسن برکت و رقم ۳۷ درصدی برای این واکسن گفت: چیزی که در جلسات روسای کمیته‌ها و جلسات ستاد ملی مسئولین وزارت بهداشت عنوان کرده‌اند، غیر از این است ولی چون من تخصصی در این کار را ندارم مجبورم به صحبت‌های متخصصین استناد کنم. 

وی اظهار کرد: متخصصان تا الان کارآزمایی اول، دوم و سوم واکسن برکت را بسیار خوب و مثبت ارزیابی کرده‌اند و با شناختی که من از تیم وزارت بهداشت و دکتر نمکی دارم، بعید می‌دانم که ایشان جان مردم را با این چیزها قمار کنند. شما سر هر موضوعی می‌توانید انعطاف نشان دهید و کوتاه بیاید ولی آن چیزی که به سلامتی و جان مردم مربوط می‌شود نمی‌توان روی آن انعطاف نشان داد. 

رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت: اگر توجه کرده باشید سختگیری‌های بسیاری در این زمینه شده و حتی در این دو سه هفته گذشته وزیر بهداشت ما خیلی مورد انتقاد قرار گرفته بود که چرا واکسن داخلی را به تاخیر انداخته‌اید به اعتقاد من تا الان همه چیز خوب است. 

واعظی در پاسخ به این سوال که هدف از اقدام وزارت دادگستری آمریکا که در سایت‌های شبکه خبری العالم، پرس تی وی، شبکه کوثر؟ تکذیب کرده چه بوده است؟ گفت: به نظر من این اقدام آمریکا اقدام خلاف حقوق بشر و محدود کردن آزادی بیان است. درست همان موضوعی که آمریکایی‌ها و غربی‌ها و غربی‌ها به آن افتخار می‌کنند که ما مبلغ آزادی بیان هستیم و حقوق بشر را رعایت می‌کنیم. 

وی عنوان کرد: اینها همواره برخورد دوگانه دارند یعنی آن موضوعی که مربوط به خودشان و دوستانشان می‌شود را رعایت می‌کنند اما آنچه که مربوط به سایر کشورها و کشورهای اسلامی می‌شود برخورد تبعیض‌آمیز دوگانه دارند. 

رئیس دفتر رئیس جمهوری تصریح کرد: بر همین اساس آنچه که اتفاق افتاده از نظر ما کار غیراخلاقی و غیر قانونی است ما هم در مجامع بین‌الملل قطعا تلاش می‌کنیم با این اقدام آن‌ها برخورد کنیم همانطور که سفیر ما در سازمان ملل عکس‌العمل خیلی خوبی در نیویورک داشتند. از نظر دولت ایران این اقدام کاملاً محکوم است و ما هم قطعاً دنبال می‌کنیم و در ارتباط با آنچه که مربوط به ما است عمل متقابل انجام می‌دهیم. 

واعظی در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه آقای روحانی و آقای عراقچی حضور آقای رئیسی رفته‌اند و گزارشاتی به وی ارائه داده‌اند. واکنش آقای رئیسی به برجام چیست، گفت: این موضوع پروسه‌ای دارد. نه اینکه این دولت یا دولت بعد بلکه نظر خود ما این است که تحریم‌ها هرچه سریعتر البته با حفظ اصول و منافع ما تحریم‌ها برداشته شود، گشایشی برای ملت به وجود می‌آید. 

وی خاطرنشان کرد: ما حاضر نیستیم به این خاطر منافع کشور را زیر پا بگذاریم. باید همه آن چارچوبی که رهبر معظم انقلاب برای حفظ منافع کشور اعلام کرده‌اند رعایت شود و همین مسیر را هم طی می‌شود و راستی‌آزمایی هم که بحث مهمی است که باید انجام شود. بنابراین ما می‌گوییم هرچه زودتر این کار انجام شود بهتر است. 

رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت: اینکه فکر کنیم اگر امروز این کار انجام شود، آیا این دولت از منافع اقتصادی آن برخوردار می‌شود، خیر اینگونه نیست. به هر حال تا زمانی که پول‌های ما آزاد و فروش نفت انجام شود، ما هر نفتی که امروز می‌فروشیم پول آن را دو سه ماه بعد دریافت می‌کنیم. 

واعظی بیان کرد: بنابر این منافع اقتصادی برای ما برای این دولت ندارد، اما فرقی نمی‌کند ما چه در دولت باشیم و چه این دولت تمام شده باشد همه افتخار ما این است که خدمتگزار این مردم هستیم باید هر آنچه که در توان داریم برای رفاه، امنیت، گشایش، زندگی و معیشت مردم گام برداریم. 

وی عنوان کرد: ما تا روزی که هستیم تلاش‌مان را انجام می‌دهیم و اگر در این دوران تحریم‌ها برداشته شد که خیلی بهتر است اگر هم نشد بستری فراهم می‌کنیم برای اینکه وزیر خارجه و دولت بعدی همین راه را طی کنند. 

رئیس دفتر رئیس جمهوری درباره مشورت دولت با رئیس جمهور منتخب بر سر روال برجام گفت: البته موارد دیگری هم هست. بنای دکتر روحانی بر است که تماس‌هایشان تا روز آخر استمرار پیدا کند. ایشان دستور داده‌اند اعضای دولت در هر موضوعی که آقای رئیسی علاقه‌مند بودند خدمت ایشان برسند گزارش ارائه کنند، مسائل را بیان کنند و ما آن تفاهم و همکاری را با قوت تا روز آخر ادامه می‌دهیم.

 


 

برچسب ها
, ,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.