Saturday, 6 August , 2022
امروز : شنبه, ۱۵ مرداد , ۱۴۰۱ - 9 محرم 1444
شناسه خبر : 9262
  پرینتخانه » سیاست, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۰۱ تیر ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۸ |
سخنگوی کاخ سفید

از نظر ما تصمیم نهایی در ایران با رهبر است

  سخنگوی کاخ سفید در نخستین واکنش به پیروزی ابراهیم رئيسی در انتخابات ریاست جمهوری موضعی نسبتا نرم نسبت به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران اتخاذ کرد. جن ساکی در نشست خود با خبرنگاران در خصوص پیروزی ابراهیم رئيسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران اعلام کرد که رئيس جمهوری ایالات متحده برنامه‌ای برای دیدار با […]

از نظر ما تصمیم نهایی در ایران با رهبر است
 

سخنگوی کاخ سفید در نخستین واکنش به پیروزی ابراهیم رئيسی در انتخابات ریاست جمهوری موضعی نسبتا نرم نسبت به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران اتخاذ کرد.

جن ساکی در نشست خود با خبرنگاران در خصوص پیروزی ابراهیم رئيسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران اعلام کرد که رئيس جمهوری ایالات متحده برنامه‌ای برای دیدار با رئيسی ندارد.

وی همچنین گفت: «ما پیش از این هم رابطه دیپلماتیکی با ایران نداشتیم و هیچ برنامه‌ای هم برای دیدار رهبران دو کشور نداریم.» سخنگوی کاخ سفید ادامه داد که مشخص نیست در آینده چه اتفاقاتی رخ خواهد داد.

ساکی همچنین اضافه کرد که از نظر آمریکا، رهبر ایران تصمیم‌گیرنده اصلی در آن کشور است.

اظهارات ساکی در حالی مطرح می‌شود که روز دوشنبه ابراهیم رئيسی، در نخستین نشست خبری خود و در پاسخ به خبرنگاران اعلام کرد که حتی در صورت رفع تحریم‌ها با جو بایدن دیدار نخواهد کرد.

سخنگوی کاخ سفید همچنین در پاسخ به پرسش دیگری در رابطه با نقش ابراهیم رئيسی در کشتار زندانیان در سال ۶۷ به صورتی مبهم گفت: «البته که او باید مسئول نقض حقوق بشرِ زیر نظرش باشد.» او همچنین در ادامه پاسخ خود گفت: «صرف نظر از اینکه چه کسی در ایران قدرت را به دست دارد، ما از دولت ایران می‌خواهیم زندانیان سیاسی را آزاد کند و حقوق بشر را ارج نهد و همچنین آزادی‌های اساسی مردم این کشور را به رسمیت بشناسد.»

ساکی در بخش دیگری از توضیحاتش به موضوع مذاکرات هسته‌ای با ایران پرداخت و گفت: «ششمین دور مذاکرات به پایان رسیده و ما منتظریم ببنیم این گفتگوها به چه سمت و سویی خواهد رفت. ما پیش‌بینی نمی‌کنیم که این مذاکرات چه زمانی به نتیجه می‌رسد.»

سخنگوی کاخ سفید همچنین تاکید کرد که به نظر واشنگتن پیروزی رئيسی تغییر کمی در روند مذاکرات هسته‌ای ایجاد می‌کند و ایالات متحده تا زمانی که این گفتگوها ادامه یابد، آن‌را پی خواهد گرفت.

ساکی همچنین اعلام کرد که از نظر ایالات متحده تصمیم گیرنده اصلی و نهایی در ایران، آیت الله خامنه‌ای است و او چه پیش و چه پس از انتخابات تصمیمات نهایی را اتخاذ می‌کند.»

ششمین دور مذاکرات ایران و ۴+۱ به همراه آمریکا روز یکشنبه در وین به پایان رسید. نمایندگان طرف‌های توافق هسته‌ای برای بررسی آخرین تحولات به پایتخت‌های خود رفته‌اند. آقای رئيسی روز گذشته و پیش از برگزاری نخستین نشست خبری خود، از جواد ظریف دعوت کرده بود تا با او درباره وضعیت مذاکرات هسته‌ای و سیاسیت خارجی گفتگو کند. او پیشتر در جریان مناظره‌های انتخاباتی وعده داده بود که به برجام به عنوان یک تعهد، پایبند خواهد بود.

گفته می‌شود دور بعدی مذاکرات هسته‌ای برای احیای برجام تا ۱۰ روز دیگر پی گرفته خواهد شد.

 

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.