Tuesday, 16 August , 2022
امروز : سه شنبه, ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱ - 19 محرم 1444
شناسه خبر : 8791
  پرینتخانه » سیاست, وقایع اتفاقیه تاریخ انتشار : ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۲:۲۱ |

کره جنوبی بدهی ایران به سازمان ملل را پرداخت کرد

  سازمان ملل متحد اعلام کرد ایران بار دیگر حق رای خود را در مجمع عمومی به دست آورده است. این حق ایران به دلیل عدم پرداخت بدهی به این نهاد بین‌المللی تعلیق شده بود. بعد از آنکه ایران به مدت دو سال حق عضویت خود را در سازمان ملل پرداخت نکرده بود، این نهاد […]

کره جنوبی بدهی ایران به سازمان ملل را پرداخت کرد
 

سازمان ملل متحد اعلام کرد ایران بار دیگر حق رای خود را در مجمع عمومی به دست آورده است.

این حق ایران به دلیل عدم پرداخت بدهی به این نهاد بین‌المللی تعلیق شده بود.

بعد از آنکه ایران به مدت دو سال حق عضویت خود را در سازمان ملل پرداخت نکرده بود، این نهاد بین‌المللی در ماه ژانویه تصمیم گرفت حق رای ایران را تعلیق کند. میزان بدهی ایران ۶۵ میلیون دلار بود.

حالا خبرگزاری رویترز خبر داده که کره جنوبی با پرداخت ۱۶ میلیون دلار به جای ایران، حق رای را به تهران باز گردانده است.

ایران می‌گوید ۲۰ میلیارد دلار از درآمد نفتی‌اش از سال ۲۰۱۸ به بعد نزد کشورهایی چون کره جنوبی، عراق و چین مسدود شده است.

یک سخنگوی سازمان ملل اعلام کرد که ایران با پرداخت‌های ضروری برای کاستن از میزان بدهی‌ معوقه‌اش بار دیگر حق رای خود را پس گرفته است.

مجید تخت روانچی، نماینده ایران در سازمان ملل متحد در حساب توییتری خود با تایید این خبر نوشت: «تحریم‌های غیرقانونی آمریکا مردم ایران را فقط از دارو محروم نکرده است، بلکه موجب شده ما توانایی پرداخت بدهی‌های معوقه خود به سازمان ملل را نیز نداشته باشیم.»

روانچی در ادامه افزود: «سازمان ملل بعد از ۶ ماه فعالیت امروز اعلام کرد که این وجوه را دریافت کرده است. تمام تحریم‌های غیرانسانی همین حالا باید لغو شوند.»

بعد از بازگشت حق رای، ایران روز جمعه توانست در مجمع عمومی رای بدهد و در فرآیند انتخاب ۵ عضو جدید شورای امنیت سازمان ملل مشارکت کند.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران هفته پیش گفته بود که هماهنگی‌های لازم با سئول برای برداشت حق عضویت ایران از پول‌های مسدود شده ایران نزد بانک‌های کره‌ای انجام شده است.

مبلغ پرداختی سازمان ملل در حالی صورت می‌گیرد که دوره تازه مذاکرات میان ایران و گروه ۴+۱ و همچنین آمریکا از روز شنبه در وین، پایتخت اتریش پی گرفته می‌شود.

 

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.