Tuesday, 25 January , 2022
امروز : سه شنبه, ۵ بهمن , ۱۴۰۰ - 22 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 8686
  پرینتخانه » اخبار روز, سیاست تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱:۵۵ |

نامه ظریف به دبیر کل سازمان ملل درباره تعلیق حق رأی ایران

  محمدجواد ظریف در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، تحریم‌های شدید و یک‌جانبه بانکی ایالات متحده آمریکا را دلیل پرداخت نشدن سهم ایران به سازمان ملل دانست و تعلیق حق رأی جمهوری اسلامی ایران به واسطه این عدم پرداخت را رد کرد. وزیر امور خارجه ایران در این نامه تصریح کرد: همانطور […]

نامه ظریف به دبیر کل سازمان ملل درباره تعلیق حق رأی ایران
 

محمدجواد ظریف در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، تحریم‌های شدید و یک‌جانبه بانکی ایالات متحده آمریکا را دلیل پرداخت نشدن سهم ایران به سازمان ملل دانست و تعلیق حق رأی جمهوری اسلامی ایران به واسطه این عدم پرداخت را رد کرد.

وزیر امور خارجه ایران در این نامه تصریح کرد: همانطور که شما و در حقیقت  همه دنیا به خوبی آگاه و مطلع هستید، مردم ایران تحت  بی‌سابقه‌ترین جنگ اقتصادی (در واقع تروریسم اقتصادی) پیرو تصمیم دولت  ترامپ برای خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام (که به صورت بی‌شرمانه‌ای تا به امروز توسط جانشین  او به عنوان  اهرم چانه‌زنی ادامه یافته است) قرار دارند.

ظریف در این نامه اقدام سازمان ملل در مجازات مردم ایران به واسطه سلب حق رأی آن‌ها در این سازمان را غیرمنطقی و نادرست خوانده  و اضافه کرده است: مردم ایران  به اجبار یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل  از انتقال پول و منابع خود برای خرید حتی دارو و غذا (چه برسد به پرداخت بدهی‌های معوق سازمان ملل) منع شده‌اند و متاسفانه دبیرخانه سازمان ملل ظرف سه سال گذشته در قبال این جنایت علیه بشریت بی اعتنا بوده است.

وزیر امور خارجهتاکید کرد: اقدامات غیر قانونی آمریکا  در جنگ و تروریسم اقتصادی به ظرفیت ایران برای انتقال سهم مالی خود به سازمان ملل و تعداد دیگری از سازمان‌های بین‌المللی آسیب رسانده است و این عدم انتقال نتیجه مستقیم محدودیت شدید روابط بانکی ایران با دنیای خارج و مسدود کردن منابع  نقدی چند میلیارد دلاری ملت ایران در کره جنوبی، ژاپن، عراق و دیگر بانک‌ها بوده است.

ظریف از اینکه  یک عضو موسس سازمان ملل متحد به دلیل وجود شرایطی کاملاً خارج از کنترل خود، که ناشی از اقدامات غیرقانونی و یک‌جانبه دولتی دیگر بوده، از حق رأی خود محروم شده ابراز تاسف نمود.

وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان ساخت: منشور ملل متحد این اختیار را به مجمع عمومی می‌دهد که تصمیم بگیرد «عدم پرداخت (سهم مالی) ناشی از شرایط خارج از کنترل عضو بوده است» و در این صورت آن کشور همچنان امکان رای دادن خواهد داشت. بر این اساس جمهوری اسلامی ایران اطلاعیه تعلیق حق رای خود را رد می کند.  

ظریف در پایان افزود: جمهوری اسلامی ایران کاملاً به انجام تعهدات مالی خود در قبال سازمان ملل متحد متعهد است و به محض اینکه این شرایط تحمیلی، یعنی اقدامات قهرآمیز غیرقانونی و یک‌جانبه ایالات متحده، برداشته شود، به تمامی تلاش‌های خود در راستای تسویه سهم مالی معوق خود نسبت به سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین‌المللی ادامه خواهد داد.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.