Monday, 17 January , 2022
امروز : دوشنبه, ۲۷ دی , ۱۴۰۰ - 14 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 8421
  پرینتخانه » وقایع اتفاقیه, جامعه تاریخ انتشار : ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۴ |

آمار هولناک از وضعیت کودکان در افغانستان

  یک مقام ارشد وزارت کار افغانستان همزمان با برگزاری مراسم روز کودک در این کشور گفت که یک میلیون نفر از کودکان در افغانستان معتاد هستند. به گفته غلام‌ حیدر جیلانی، معاون وزارت کار افغانستان بیش از شش میلیون کودک در ۲۳ حوزه مختلف در معرض خطر قرار دارند که از این میان یک […]

آمار هولناک از وضعیت کودکان در افغانستان
 

یک مقام ارشد وزارت کار افغانستان همزمان با برگزاری مراسم روز کودک در این کشور گفت که یک میلیون نفر از کودکان در افغانستان معتاد هستند.

به گفته غلام‌ حیدر جیلانی، معاون وزارت کار افغانستان بیش از شش میلیون کودک در ۲۳ حوزه مختلف در معرض خطر قرار دارند که از این میان یک میلیون نفر از اعتیاد به مواد مخدر رنج می برند. وی افزود که آمار شش میلیون کودک شامل «کودکان معتاد به مواد مخدر، معلول، بی‌ سرپرست، کودکان کار و کودکان بازگشته از کشورهای دیگر» می شود.

به گزارش رسانه های افغانستان غلام‌ حیدر جیلانی افزود که بنا به آمارها از هر ۱۰ کودک در افغانستان هفت کودک با خشونت مواجه هستند. معاون وزارت کار افغانستان همچنین اظهار داشت که «۴۸ درصد کودکان زیر سن، وادار به ازدواج اجباری شده‌ ‏اند و همین‌ طور ۷۷ درصد دیگر مورد لت‌ و‌ کوب قرار گرفته‌ اند».

این مقام ارشد وزارت کار افغانستان همچنین با استناد به آمار کمیسیون حقوق بشر گفت که «۸۰ درصد کودکان در افغانستان مجبور به ازدواج اجباری می‌شوند».

به گفته غلام‌ حیدر جیلانی ۶۶ درصد کودکان در افغانستان رشد فیزیکی نکرده اند و ۳۶ درصد نیز با سوءتغذیه روبرو هستند.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نیز در پیامی به مناسبت روز کودک گفت که «جنگ در افغانستان میلیون‌ ها کودک را از حقوق اساسی و رفاهی زندگی از جمله آموزش محروم کرده است».

به گفته راضیه صیاد، کمیسر کمیسیون حقوق بشر افغانستان تنها در سال گذشته بیش از دو هزار کودک در این کشور کشته و زخمی شدند.

 


 

برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.