Monday, 17 January , 2022
امروز : دوشنبه, ۲۷ دی , ۱۴۰۰ - 14 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 8386
  پرینتخانه » قـطـار اخـبـار, سیاست تاریخ انتشار : ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۳:۱۵ |
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

ذخایر اورانیوم غنی شده ایران ۱۶ برابر حد مجاز شد

  آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با انتشار گزارشی اعلام کرد که ذخایر اورانیون غنی شده طی سه ماه اخیر با افزایش ۲۷۳ کیلوگرمی به ۱۶ برابر سقف تعیین شده در برجام رسیده است. خبرگزاری ها و رسانه‌های غربی که به نسخه‌ای از این گزارش دست یافته نوشته‌اند که ایران درباره آثار اورانیوم غنی شده که […]

ذخایر اورانیوم غنی شده ایران ۱۶ برابر حد مجاز شد
 

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با انتشار گزارشی اعلام کرد که ذخایر اورانیون غنی شده طی سه ماه اخیر با افزایش ۲۷۳ کیلوگرمی به ۱۶ برابر سقف تعیین شده در برجام رسیده است.

خبرگزاری ها و رسانه‌های غربی که به نسخه‌ای از این گزارش دست یافته نوشته‌اند که ایران درباره آثار اورانیوم غنی شده که بازرسان در چندین سایت مشاهده کرده‌اند، توضیحی نداشته است.

در گزارش رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به کشورهای عضو این آژانس آمده است: «ایران پس از ماه‌ها، درباره وجود ذراتی از مواد هسته‌ای در هر یک از سه مکانی که آژانس دسترسی‌های تکمیلی (بازرسی) را در آن انجام داد، توضیحات لازم را ارائه نداده است.»

در این گزارش با اعلام این که «مدیر كل نگران است كه بحث‌های فنی بین آژانس و ایران نتایج مورد انتظار را نداشته باشد»، همچنین گفته شده: «نبود پیشرفت در شفاف‌سازی در برابر پرسش‌های آژانس پیرامون صحت و کامل بودن اظهارات پادمانی ایران، بر توانایی آژانس در ارائه اطمینان از ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران تأثیر جدی می‌گذارد.»

برخی کارشناسان می‌گویند در حالی که گفتگوهای برجامی میان تهران و غرب در جریان است، گزارش روز دوشنبه آژانس احتمالاً گره دیپلماتیک تازه‌ای را میان دو طرف ایجاد کرده و پیشبرد این گفتگوها را دشوارتر می‌سازد.

سه ماه پیش بریتانیا، فرانسه و آلمان با حمایت آمریکا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای حکام ارائه دادند که به موجب آن ایران می‌بایست به دلیل کاهش همکاری‌های برجامی و نبود توضیح کامل درباره منشا ذرات اتمی یافت شده در بازرسی‌ها مورد مؤاخده قرار می‌گرفت. در همان زمان گروسی از مذاکرات تازه‌ای با ایران سخن گفت.

با این حال سه قدرت اروپایی با آغاز مذاکرات احیام برجام در وین، در نهایت از پیگیری پیشنهاد خود صرف نظر کردند. اما اکنون با انتشار این گزارش در آستانه نشست سوم شورای حکام که قرار است هفته آینده برگزار شود، احتمال آن می‌رود که این سه کشور در فکر تصویب قطعنامه‌ای علیه ایران باشند.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.