Friday, 18 June , 2021
امروز : جمعه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۰ - 9 ذو القعدة 1442
شناسه خبر : 7887
  پرینتخانه » سیاست, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۰۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۴ |
تأیید مرگ ابوبکر شکائو

رهبر گروه بوکوحرام خودکشی کرد

  ابوبکر شکائو، رهبر گروه بوکو حرام در جریان جنگ با داعش و در زمانی که با همقطارانش در محاصره ستیزه‌جویان دولت اسلامی درآمده بود، اقدام به خودکشی کرده است. رسانه‌های محلی و بین‌المللی به نقل از مقام‌های اطلاعاتی محلی دو روایت از نحوه خودکشی ابوبکر شکائو منتشر کرده اند: یکی اینکه وی یک گلوله […]

رهبر گروه بوکوحرام خودکشی کرد
 

ابوبکر شکائو، رهبر گروه بوکو حرام در جریان جنگ با داعش و در زمانی که با همقطارانش در محاصره ستیزه‌جویان دولت اسلامی درآمده بود، اقدام به خودکشی کرده است.

رسانه‌های محلی و بین‌المللی به نقل از مقام‌های اطلاعاتی محلی دو روایت از نحوه خودکشی ابوبکر شکائو منتشر کرده اند: یکی اینکه وی یک گلوله به سینه خود شلیک کرده و دیگری اینکه چاشنی انفجاری (احتمالا) یک نارنجک را در دستان خود کشیده است. خبر مجروحیت شدید وی تایید شده است.

برخی رسانه‌ها به نقل از مقام‌های اطلاعاتی محلی و بین‌المللی خبر مرگ وی را تایید کردند. با این حال دولت نیجریه، دولت اسلامی در غرب آفریقا و گروه بوکو حرام تا زمان تنظیم این خبر جان باختن این رهبر مجاهدان نیجریه را تایید نکرده اند.

روزنامه وال استریت ژورنال می‌گوید با دسترسی به گفته‌های مقام‌های رسمی، واسطه‌ها، تماس‌های تلفنی ردیابی شده از سوی سرویس جاسوسی یک کشور غرب آفریقا و صداهای ضبط شده سرویس امنیت داخلی نیجریه، خبر مرگ ابوبکر شکائو قطعی است.

گروه بوکو حرام از سال ۲۰۱۶ و با وجود بیعت با دولت اسلامی (داعش) به دو شاخه تقسیم شد. اسلامگرایان در مرز چاد به رهبری ابو مصعب البرناوی، پسر محمد یوسف، از سوی داعش به رسمیت شناخته شده‌اند. در جناح دیگر، وفاداران به ابوبکر شکائو با نام جدید جماعت «اهل سنت للدعوی و الجهاد» در پایگاه سنتی این گروه در جنگل‌های سامبیسا فعالیت می‌کنند.

گروه بوکو حرام در سال ۲۰۰۲ و به‌ویژه برای مبارزه با فساد سیستماتیک دولت نیجریه و مخالفت با آموزش و پرورش مدرن اعلام وجود کرد. بنیانگذار و نخستین رهبر این سازمان اسلام‌گرا به نام محمد یوسف، عمده فعالیت خود را بر پایه موعظه و خطبه‌ خوانی در مساجد ایالت بورنو استوار کرده بود. در حالی که ده‌ها هزار مسلمان در سال ۲۰۰۹ برای قیام علیه دولت وقت آماده می‌شدند، ارتش و پلیس نیجریه به مساجد آن‌ها حمله کرد و شیخ محمد یوسف را در برابر دوربین‌های تلویزیونی با گلوله به قتل رساند.

خشونت‌ها میان بوکو حرام و دولت نیجریه در یک دهه گذشته نزدیک به ۳۰هزار کشته برجای گذاشته است. گروه بوکو حرام چندین بار با ربودن گرفتن پسران و دختران دانش‌آموز در مناطق مختلف نیجریه، جو رعب و وحشت را در این کشور پراکنده است.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.