Friday, 22 October , 2021
امروز : جمعه, ۳۰ مهر , ۱۴۰۰ - 16 ربيع أول 1443
شناسه خبر : 7294
  پرینتخانه » فرهنگ و هنر, الف تاریخ انتشار : ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۸ |
عبدالوهاب شهیدی درگذشت

دودِ عـود

ایشان از استادهای مطرح آواز ایرانی در طول بیش از نیم قرن بودند. استاد شهیدی از اواخر دهه ۳۰ کار خود را آغاز کردند و پس از انقلاب، به علت مشکلاتی که برای ایشان به وجود آمد، از موسیقی ایرانی حذف شدند؛ این در حالی است که آن زمان بهترین فرصت برای نمایش خلاقیت‌های این هنرمند بزرگ بود و دیگر هم نتوانست آن مسیری که شروع کرده بود را ادامه دهد...
دودِ عـود
 

عبدالوهاب شهیدی که به دلیل عارضه قلبی در بیمارستان بستری شده بود، درگذشت.

نیکنام حسین پور ـ مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت ـ دقایقی پیش از درگذشت این هنرمند پیشکسوت موسیقی در بیمارستان و به دلیل عارضه قلبی خبر داد.

حسین پور نوشت: چقدر دلخوش بودند که که بتوانیم صدسالگی اش را در مهر ماه جشن بگیریم، ولی حیف شد. نسلی که تکرار نمی شوند.

عبدالوهاب شهیدی ۹۹ ساله، چهار روز قبل واکسن کرونا را دریافت کرده بود.

او عصر یکشنبه ـ ۱۹ اردیبهشت ماه ـ به دلیل عارضه قلبی در بیمارستان بستری شد.

مرحوم شهیدی متولد سال ۱۳۰۱ در «میمه» اصفهان بود. او از اوایل دهه ۱۳۲۰ فعالیت هنری خود را با فراگیری آواز، سنتور و عود نزد اسماعیل مهرتاش آغاز کرد. شهیدی به‌جز آواز خواندن و آهنگسازی، نوازنده‌ای منحصر به‌فرد با ساز عود است، که این ساز را ایرانی می‌نواخت. او همچنین سابقه همکاری با استادانی مانند جلیل شهناز، فرامرز پایور، علی‌اصغر بهاری، حسین تهرانی، رحمت‌الله بدیعی، حسن ناهید و محمد اسماعیلی را دارد.

عبدالوهاب شهیدی در اجرای آوازهای محلی نیز پیش‌رو بوده‌ است. تصنیف معروف «زندگی» با مطلع «آن نگاه گرم تو» از این هنرمند است.

هم‌چنین تصنیف‌های دیگری مثل یار بی وفا و آی سوزه از اجراهای اوست. شهیدی قطعات قدیمی معروفی مانند آثار عارف قزوینی را نیز اجرا کرده است که از میان آن‌ها می‌توان به تصنیف‌های گریه را به مستی بهانه کردم و گریه کن اشاره کرد.

در همین زمینه، مدیرعامل انجمن موسیقی ایران در پیامی درگذشت عبدالوهاب شهیدی را تسلیت گفت.

در متن پیام علی نیکنام انزابی برای عبدالوهاب شهیدی آمده است:

«ضایعه فقدان استاد عبدالوهاب شهیدی، آوازخوان شهیر که سال‌های سال با صدای شیوایش آثار ماندگاری را برای مردمان این سرزمین به یادگار گذاشت، غم‌انگیز و تلخ است.

این هنرمند پرآوازه، آواز را زندگی می‌کرد و صدای او گواه زیبایی آواز ایرانی بود. ارزش‌های هنری‌ استاد شهیدی بر کسی پوشیده نیست و نام او در تاریخ موسیقی آوازی ایران برای همیشه مانا خواهد ماند.

این مصیبت را به جامعه موسیقی کشور تسلیت می‌گویم و برای این هنرمند برجسته از درگاه خداوند سبحان علو درجات و برای بازماندگان او صبر و سلامتی مسئلت دارم. روحش شاد و یادش گرامی باد.»

عبدالحسین مختاباد نیز درباره ویژگی های آوازی و مشکلاتی که برای مرحوم عبدالوهاب شهیدی در برهه‌ای از زندگی ایجاد شد، مطالبی را عنوان کرد.

مختاباد ضمن عرض تسلیت برای درگذشت مرحوم عبدالوهاب شهیدی، درباره این هنرمند گفت: ایشان از استادهای مطرح آواز ایرانی در طول بیش از نیم قرن بودند. استاد شهیدی از اواخر دهه ۳۰ کار خود را آغاز کردند و پس از انقلاب، به علت مشکلاتی که برای ایشان به وجود آمد، از موسیقی ایرانی حذف شدند؛ این در حالی است که آن زمان بهترین فرصت برای نمایش خلاقیت‌های این هنرمند بزرگ بود و دیگر هم نتوانست آن مسیری که شروع کرده بود را ادامه دهد.

او ادامه داد: استاد شهیدی هم آهنگساز خوب و بی‌نظیری بودند و هم صدای بی‌نظیر و منحصر به فردی داشتند. خیلی وقت‌ها گفته می‌شد خواننده خوب خواننده‌ای است که بتواند در اوج بخواند ولی ایشان با همان صدای دلنشین و تحریرهای بی‌نظیر خود همانند استاد بنان، در رجیسترهای میانی و پایین تأثیرهای بی مثالی در آواز موسیقی ایران گذاشتند.

مختاباد در ادامه صحبت هایش درباره عبدالوهاب شهیدی تصریح کرد: ایشان پس از انقلاب که به امریکا رفتند، در زمان بازگشتشان دیگر پا به سن گذاشته بودند و علاقه و توانی برای خواندن نداشتند؛ البته من با ایشان در تماس بودم و در محفل‌هایی ایشان را دیده بودم.

وی در پاسخ به این پرسش که درگذشت نسل خوانندگان و موسیقیدان‌هایی همانند استاد شهیدی، چه تأثیری بر موسیقی ایرانی خواهد گذاشت که پاسخ داد: به مرور زمان شرایط اجتماعی و سیاسی به این بزرگان ضربه زد و این امر موجب شد که آنها از تب و تاب افتادند. افرادی همانند استاد ایرج، مرحوم نادر گلچین، استاد اکبر گلپایگانی همگی در تلویزیون و رادیو ایران ممنوع الصدا شدند. البته در اواخر دهه ۸۰ صداوسیما پخش آثار استاد شهیدی را آغاز کرد ولی باید زمانی این امر صورت می‌گرفت که ایشان می‌توانستند در زمینه خلق آثار بدیع و تربیت شاگردان فعالیت کنند.

 

 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.