Monday, 17 January , 2022
امروز : دوشنبه, ۲۷ دی , ۱۴۰۰ - 14 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 8559
  پرینتخانه » وقایع اتفاقیه, جامعه تاریخ انتشار : ۱۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۳ |
دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات

۷۰ درصد سرمایه‌گذاری خارجی‌ها در ایران در حوزه دخانیات است

  دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات گفت: ۲ سال قبل اعلام کردند خارجی‌ها حدود ۳۸۰ میلیون یورو در ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند و خوشحال بودند اما ۷۰ درصد این مبلغ در حوزه دخانیات بوده است. دکتر محمدرضا مسجدی با اشاره به گسترش مصرف دخانیات در کشور و کاهش سن استعمال آن، گفت: در حالی که […]

۷۰ درصد سرمایه‌گذاری خارجی‌ها در ایران در حوزه دخانیات است
 

دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات گفت: ۲ سال قبل اعلام کردند خارجی‌ها حدود ۳۸۰ میلیون یورو در ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند و خوشحال بودند اما ۷۰ درصد این مبلغ در حوزه دخانیات بوده است.

دکتر محمدرضا مسجدی با اشاره به گسترش مصرف دخانیات در کشور و کاهش سن استعمال آن، گفت: در حالی که در ۸ تا ۱۰ سال اخیر صنایع کشور تا ۵۰ درصد تعطیل شدند یا با یک‌سوم قدرت کار می‌کنند اما واحدهای تولیدی محصولات دخانی در این مدت از ۷ واحد به ۲۱ واحد رسیده است.

او با اشاره به کاهش سن استعمال دخانیات در کشور گفت: متاسفانه سن استعمال دخانیات در کشور به ۱۲ سال رسیده است و نزدیک ۲۰ تا ۲۲ درصد مردان و کمتر از ۳ درصد خانم‌ها سیگاری هستند.

مسجدی افزود: اما اگر به دانش‌آموزان و دانشجویان دختر برسیم، ارقام نشان می‌دهد تا ۳۵ درصد دختران تجربه مصرف قلیان دارند. اگر از این تعداد ۵ درصد به دام دخانیات بیفتند، ارقام وحشتناک خواهد شد.

 دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات با تاکید بر اینکه مضرات مصرف قلیان بسیار بیشتر از سیگار است، اظهار کرد: چطور می‌شود کشورهایی مثل فنلاند و نیوزیلند اعلام می‌کنند تا سال ۲۰۳۰ دیگر سیگاری نخواهیم داشت و ما نمی‌توانیم؟ این موضوع نشان می‌دهد برنامه جامع کنترل مصرف وجود دارد و عرضه، کشاورزی و صنعت دخانیات قانون‌مند است. 

وی افزود: حدود ۸ تا ۱۰ میلیون نفر در کشور مصرف‌کننده سیگار هستند و شرکت دخانیات اعلام کرده چرخش مالی دخانیات ۴۰ هزار میلیارد تومان است و نه ۱۱ هزار میلیارد تومان که این رقم بسیار کلان است. علاوه بر بیماری‌هایی که متعاقب مصرف دخانیات افراد را درگیر می‌کند، سایر هزینه‌هایی که مصرف دخانیات به خانواده‌ها و جامعه وارد می‌کند بالای ۱۴۰ هزار میلیارد تومان است.

مسجدی تاکید کرد: در حالی که در ۸ تا ۱۰ سال اخیر صنایع کشور تا ۵۰ درصد تعطیل شده‌اند یا با یک‌سوم ظرفیت کار می‌کنند، واحدهای تولیدی محصولات دخانی در این مدت از ۷ واحد به ۲۱ واحد رسیده است.

 دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات گفت: تنها کالایی که پس از انقلاب تاکنون تحریم نشده است، دخانیات است. همین حالا برای تهیه داروها و واکسن‌های مرتبط با کرونا مشکل داریم اما در رابطه با دخانیات هرگز چنین نبوده است. ۲ سال قبل اعلام کردند خارجی‌ها حدود ۳۸۰ میلیون یورو در ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند و خوشحال بودند اما ۷۰ درصد این رقم در حوزه دخانیات بوده است؛ یعنی ژاپنی‌ها به جای اینکه در ایران ‌کارخانه تویوتا راه‌اندازی کنند، در مناطق آزاد انزلی و قشم کارخانه سیگار می‌زنند.

 


 

برچسب ها
, ,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.