Wednesday, 25 May , 2022
امروز : چهارشنبه, ۴ خرداد , ۱۴۰۱ - 24 شوال 1443
شناسه خبر : 6214
  پرینتخانه » سیاست, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۱ |
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

دولت بایدن به تحریم های ترامپ متعهد است

  سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تاکید کرد هیچ نیازی به مذاکره با آمریکا وجود ندارد، چراکه جزئیات برجام پیش‌تر مشخص شده است. سعید خطیب‌زاده در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان درباره روند مذاکرات هسته‌ای در وین، آن را مثبت توصیف کرد و گفت: گروه ۱+۴ اقدامات مثبتی را در مذاکرات وین در پیش گرفته‌اند و […]

دولت بایدن به تحریم های ترامپ متعهد است
 

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تاکید کرد هیچ نیازی به مذاکره با آمریکا وجود ندارد، چراکه جزئیات برجام پیش‌تر مشخص شده است.

سعید خطیب‌زاده در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان درباره روند مذاکرات هسته‌ای در وین، آن را مثبت توصیف کرد و گفت: گروه ۱+۴ اقدامات مثبتی را در مذاکرات وین در پیش گرفته‌اند و این مذاکرات نشان داد پیشرفت ممکن است. روند مثبتی که گروه ۱+۴ در مذاکرات وین به وجود آورده، در صورتی قابل حفظ است که آمریکا ثابت کند، آماده اجرای تعهداتش طبق قطعنامه ۲۲۳۱ شواری امنیت سازمان ملل است.

خطیب‌زاده در ادامه با بیان این که برخی افراد در دولت بایدن هنوز به تحریم‌های وضع‌شده در زمان ریاست جمهوری ترامپ متعهد هستند، اظهار کرد: از نظر من رئیس جمهور بایدن باید یک تصمیم سیاسی بگیرد؛ آیا او می‌خواهد به خاطر سیاست‌های شکست‌خورده دوران ترامپ توافق هسته‌ای را به خطر بیندازد یا اینکه قصد دارد از این سیاست شکست‌خورده فاصله بگیرد؟

وی در پاسخ به این سوال که ایران از توافق هسته‌ای چه می‌خواهد؟ تصیح کرد: ایران همواره مواضع روشنی درخصوص برجام داشته است. برای رسیدن به این توافق مذاکراتی جدی صورت گرفت و پس از امضای برجام، ما کاملا به آن پایبند بودیم. از آن زمان ما به وضوح اعلام کرده ایم که تمام طرف‌ها باید به تعهدات‌شان پایبند باشند زیرا ایران حتی تا یک سال پس از خروج یک‌جانبه واشنگتن از برجام به توافق عمل کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران افزود: اکنون نیز ما به روشنی گفته‌ایم تمامی تحریم‌هایی که به صورت غیرقانوین علیه ایران وضع شده، مجددا اعمال شده و دوباره برچسب‌گذاری شده باید به طور یک‌جا لغو شود و ایران نیز می‌بایست لغو تحریم‌ها را راستی‌آزمایی کند. این موضع صریح و دقیق ایران است که نه‌تنها منطقی است، بلکه مسیر قابل اجرای آمریکا برای بازگشت به برجام و پایبندی کامل به آن است.

خطیب‌زاده همچنین گفت: آمریکا کسی بود که توافق را نقض کرد و اکنون باید مشکل را حل کند. آن‌ها خود می‌دانند برای رفع مسئله چه کاری باید انجام دهند. برای ایرانی‌ها غیرممکن است که به ویژه پس از چهار سال جنگ اقتصادی بی‌وقفه علیه مردم کشورمان به آمریکا اعتماد کنند. ایران به تعهداتش عمل کرد اما به یاد داشته باشید ترامپ ابتدا تحریم‌ها را علیه تهران وضع کرد نه به این خاطر که ما برجام را نقض کردیم. ما هدف تحریم‌های غیرقانونی قرا گرفتیم. بنابراین بستگی به آمریکا دارد که به همگان نشان دهد قصد بازگرداندن مسیری را دارد که دونالد ترامپ آغاز کرد.

وی بیان کرد: ایران مسیر حفظ برجام را هموار کرده است. از این رو، ما معتقدیم ابتدا آمریکا باید تمام تحریم‌های وضع‌شده را به صورت قابل راستی‌آزمایی لغو کند. سپس ما آماده‌ایم که اقدامات (هسته‌ای) جبرانی خود را متوقف کنیم و آن‌ها را به عقب بازگردانیم.

خطیب‌زاده در پاسخ به این سوال که آیا مذاکرات وین به گفت‌وگوهای مستقیم میان تهران و واشنگتن منجر خواهد شد؟ خاطرنشان کرد: هیچ نیازی به مذاکره جدید (با آمریکا) وجود ندارد زیرا تمامی جزئیات برجام یک بار پیش از این مذاکره شده است. آنچه ما اکنون در کمیسیون مشترک انجام می‌دهیم، تهیه فهرست کامل تحریم‌هایی است که آمریکا باید لغو کند. ۱+۴ نیز کانال‌هایی برای گفت‌وگو با آمریکا و اطلاع از تفکرشان دارد. آمریکا باید به نقطه‌ای برسد که ما بتوانیم اجرای توافق توسط آن‌ها را راستی‌آزمایی کنیم.

وی ادامه داد: این که ایران و آمریکا بتوانند دوباره با یکدیگر مذاکره کنند به این بستگی دارد که آیا واشنگتن به توافق و میز مذاکرات برجام که همه بر سر آن حاضر هستند، بازمی‌گردد یا نه. آن زمان گفت‌وگوها ادامه خواهد داشت؛ اما تا آن موقع هیچ گفت‌وگو یا مذاکره مستقیم یا غیرمستقیمی میان دو طرف وجود نخواهد داشت.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.