Monday, 17 January , 2022
امروز : دوشنبه, ۲۷ دی , ۱۴۰۰ - 14 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 8697
  پرینتخانه » اخبار روز, سیاست تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۲:۱۳ |

داعش مسئولیت حمله به مین‌روب‌های افغانستان را پذیرفت

  افراد مسلح نقابداری که به کارگران سازمان غیردولتی بریتانیایی‌ «هالو تراست» در شمال افغانستان حمله کردند، قربانیان خود را «با خونسردی» کشته‌اند. این مطلبی بود که از سوی جیمز کوان، مدیرعامل این سازمان در جریان مصابه با بی‌بی سی جهانی اعلام شد. او در این مصاحبه، برخلاف اصرار دولت افغانستان به دست داشتن نیروهای […]

داعش مسئولیت حمله به مین‌روب‌های افغانستان را پذیرفت
 

افراد مسلح نقابداری که به کارگران سازمان غیردولتی بریتانیایی‌ «هالو تراست» در شمال افغانستان حمله کردند، قربانیان خود را «با خونسردی» کشته‌اند.

این مطلبی بود که از سوی جیمز کوان، مدیرعامل این سازمان در جریان مصابه با بی‌بی سی جهانی اعلام شد.

او در این مصاحبه، برخلاف اصرار دولت افغانستان به دست داشتن نیروهای طالبان در این حادثه، اعلام کرد که نیروهای طالبان محلی پس از باخبر شدن از این حادثه برای کمک به مین روب‌ها آمده‌اند؛ اتفاقی که به ندرت در جریان درگیری‌های افغانستان روی می‌دهد.

او همچنین گفت که مهاجمان در این حمله بطور مشخص به دنبال اعضای اقلیت قومی هزاره بوده‌اند.

هزاره ها سومین گروه بزرگ قومی افغانستان هستند که معمولا به دلیل شیعه مذهب بودن مورد تبعیض و آزار و اذیت اسلامگرایان افراطی قرار می‌گیرند. در سال‌های اخیر، آدم ربایی و قتل مردم هزاره به دست داعش و طالبان که هر دو سنی مذهب هستند بسیار رواج داشته است.

جیمز کوان در ادامه این مصاحبه گفت: «افراد مسلح وارد اردوگاه ما شده‌اند. آنها به دنبال اعضای جامعه هزاره بودند. سپس آنها را از دیگران جدا کرده و به قتل رساندند.»

او افزود: «اگرچه ناامنی‌های گسترده در افغانستان قابل درک است اما انتظار نمی‌رفت که مهاجمان با چنین خونسردی دست به کشتار بزنند.»

جیمز کوان همچنین اعلام کرد که مهاجمان درنهایت «به منطقه‌ای گریخته‌اند که تحت کنترل طالبان نیست».

در کلیپی که از سوی پلیس بغلان منتشر شده نیز یکی از بازماندگان این حمله می‌گوید که افراد مسلح قبل از شروع تیراندازی پرسیدند که آیا کسی در میان آنها عضو جامعه هزاره هست یا خیر.

این بازمانده حادثه را اینگونه تعریف می‌کند: «پنج شش مرد مسلح آمدند، آنها ما را به اتاقی بردند. ابتدا همه پول و تلفن‌های همراه ما را گرفتند و سپس پرسیدند مسئول ما کیست؟ آنها همچنین پرسیدند که آیا هزاره‌ای در اینجا در میان شما هست؟ ما به آنها گفتیم که هیچ هزاره‌ای در اینجا نداریم.»

همزمان با انتشار سخنان شاهدان و بازماندگان این حادثه و در حالی که مقامات افغانستان همچنان شبه نظامیان طالبان را مقصر می‌دانستند، گروه دولت اسلامی (داعش) روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای در پیامرسان تلگرام مسئولیت انجام این حمله را پذیرفت.

اصرار به دست داشتن طالبان در این حمله تا جایی بود که اشرف غنی، رئیس‌‎جمهور افغانستان نیز طالبان را مسئول این حمله معرفی کرد.

خبرگزاری طلوع بامداد به نقل از او نوشت که «طالبان» از آن رو مین‌روبان را هدف قرار می‌دهند که آنان شاهراه‌ها، مزارع و روستاها را از مین‌ها و مواد انفجاری پاک‌ و از افزایش تلفات حملات مخالفین مسلح جلوگیری می‌کنند.

در واکنش به این حمله، سفارت‌های آمریکا، بریتانیا و کانادا در افغانستان همچنین نمایندگی سازمان ملل در این کشور این حمله را محکوم کرده و خواستار تحقیق درباره آن شدند.


برچسب ها
, ,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.