Friday, 7 October , 2022
امروز : جمعه, ۱۵ مهر , ۱۴۰۱ - 12 ربيع أول 1444
شناسه خبر : 21602
  پرینتخانه » سیاست, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۲۴ تیر ۱۴۰۱ - ۰:۴۵ |
محصول سفر بایدن به اسرائیل

«اعلامیه اورشلیم» بر علیه ایران

رئیس‌جمهور امریکا و نخست‌وزیر اسرائیل تعهد مشترکی مبنی بر ممانعت از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای امضا کردند که نشان می‌دهد احتمالا دو هم‌پیمان پس از مدت‌ها اختلاف بر سر چگونگی تقابل با ایران با یکدیگر به اشتراک نظر رسیده‌اند.  این تعهد که بخشی از «اعلامیه اورشلیم» است یک روز پس از آن امضا شد […]

«اعلامیه اورشلیم» بر علیه ایران

رئیس‌جمهور امریکا و نخست‌وزیر اسرائیل تعهد مشترکی مبنی بر ممانعت از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای امضا کردند که نشان می‌دهد احتمالا دو هم‌پیمان پس از مدت‌ها اختلاف بر سر چگونگی تقابل با ایران با یکدیگر به اشتراک نظر رسیده‌اند. 

این تعهد که بخشی از «اعلامیه اورشلیم» است یک روز پس از آن امضا شد که جو بایدن، در گفتگو با یک شبکه تلویزیونی اسرائيلی تاکید کرده بود که آخرین راه حل برای مقابله با ایران برای پیشگیری از دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای، «زور» خواهد بود. اقدامی که از دیرباز مد نظر اسرائيل بوده و تل‌آویو در ماه‌های اخیر بارها از آمریکا خواسته اطمینان دهد در صورتی که مذاکرات دیپلماتیک برای احیای برجام به شکست انجامد، برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات اتمی به گزینه نظامی متوسل شود. 

جو بایدن پس از امضای این بیانیه در یک نشست خبری همچنین تاکید کرد که ایالات متحده اجازه نخواهد داد که ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد.

رئیس جمهور ایران، ساعتی بعد از آن‌ که رهبران آمریکا و اسرائیل متعهد شدند جلوی دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را حتی شده با توسل به زور خواهند گرفت، به تهدید این دو کشور پاسخ داد.

رئیسی با بیان اینکه «متأسفانه برخی کشورهای منطقه در حال ترانزیت ناامنی و تروریسم از غرب و ایالات متحده به منطقه هستند» افزود: «به آمریکایی‌ها و متحدان آنها در منطقه می‌گویم که ملت بزرگ ایران هیچگونه ناامنی و بحران را در منطقه نمی‌پذیرد و هرگونه خطایی در این منطقه با پاسخ سخت و پشیمان‌کننده‌ای مواجه خواهد شد.»

در بخش دیگری از «اعلامیه اورشلیم» بر حمایت ایالات متحده از برتری نظامی اسرائيل در منطقه و همچنین اطمینان یافتن از توانایی این کشور برای دفاع از خود بدون نیاز به کمک‌های خارجی تاکید شده است.

این بیانیه می‌افزاید: «ایالات متحده متعهد است که هرگز اجازه نمی‌دهد ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد و برای این امر آماده است از همه عناصر قدرت ملی خود استفاده کند.»

در بخش دیگری از این بیانیه که به نام «اعلامیه اورشلیم برای شراکت استراتژیک ایالات متحده و اسرائیل» منتشر شده، جو بایدن با حمایت از راه‌حل دو دولتی میان اسرائيل و فلسطینی‌ها، اقدامات گروه‌های فلسطینی علیه اسرائيل‌ را تروریستی خواند و نسبت به آن ابراز تاسف کرد. 

در بخش دیگر این بیانیه، دو طرف ضمن اعلام حمایت از اوکراین در برابر تهاجمات روسیه، بر ادامه ارائه کمک‌های بشردوستانه به مردم اوکراین تاکید کردند.

همچنین واشنگتن اعلام کرده که با هرگونه اقدامی که در راستای انزوای اسرائيل باشد مقابله خواهد کرد.

 در ادامه این بیانیه همچنین نسبت به گسترش روحیات ضد اسرائيلی در جهان ابراز نگرانی شده و آمده است: «اسرائيل و آمریکا نگرانی عمیق خود را نسبت به افزایش جهانی یهودی ستیزی اعلام کرده و بر تعهد ادامه دار خود برای مقابله با این مسئله تاکید می‌کنند.» 

لاپید ضمن ابراز خرسندی از امضای این توافقنامه، آن‌را راهبردی برای جلوگیری از درگیری در منطقه توصیف کرد و افزود: «تنها راه برای توقف ایران هسته‌ای این است که تهران بداند جهان آزاد از زور استفاده خواهد کرد».

بایدن هم که در کنار لاپید حضور داشت تاکید کرد که جلوگیری از ایران هسته‌ای، نه تنها یک منفعت امنیتی حیاتی برای اسرائيل و ایالات متحده که برای کل جهان، خواهد بود.  

بایدن در اورشلیم به خبرنگاران گفت: «من و لاپید درباره اهمیت ادغام کامل اسرائيل در منطقه بحث کردیم.»

همچنین لاپید هم سفر بایدن به عربستان سعودی را گامی بسیار مهم برای منافع اسرائيل برشمرد. 

یک مقام آمریکایی در خصوص چشم‌انداز مذاکرات با ایران پس از امضای بیانیه اورشلیم به رویترز گفت: «اگر ایران بخواهد توافقی را که در وین مورد مذاکره قرار گرفته، امضا کند، ما همانطور که به وضوح اعلام کرده‌ایم، آماده انجام آن هستیم. در عین حال اگر تهران چنین رویکردی نداشته باشد، ما به افزایش فشار تحریم‌ها ادامه می‌دهیم و روند انزوای دیپلماتیک تهران را گسترش می‌دهیم.» 

«اعلامیه اورشلیم» همچنین در خصوص گسترش همکاری میان آمریکا و اسرائيل در پروژه‌های دفاعی مانند رهگیری‌های لیزری پهپادها و همچنین فناوری‌های غیرنظامی تاکید کرده است. موضوعی که می‌تواند در خصوص مقابله با قدرت پهپادی جمهوری اسلامی ایران مورد توجه قرار گیرد. 

در همین زمینه یک مقام ارشد اسرائيلی که نخواسته نامش شود نیز به خبرگزاری فرانسه گفت: «اعلامیه اورشلیم در مورد مشارکت راهبردی میان آمریکا و اسرائيل نشان دهنده ماهیت، وسعت، عمق و صمیمیت منحصر به فردی است که میان دو طرف وجود دارد.» این مقام اسرائيلی همچنین با اشاره به نام این بیانیه یعنی اورشلیم تاکید کرد که این مسئله نشان‌دهنده موضع روشن، یکپارچه و صریح علیه ایران و برنامه‌ هسته‌ای ایران در سراسر منطقه است.

 


 

برچسب ها
, ,
به اشتراک بگذارید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.