Thursday, 18 August , 2022
امروز : پنج شنبه, ۲۷ مرداد , ۱۴۰۱ - 21 محرم 1444
شناسه خبر : 21044
  پرینتخانه » سیاست, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۰۳ تیر ۱۴۰۱ - ۰:۳۶ |
وزیر خارجه روسیه

از رئیسی برای درک درست جنگ اوکراین تشکر کردم

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه که برای دیدار با مقام‌های ایرانی به تهران سفر کرده، در یک نشست خبری با حسین امیر عبداللهیا،ن وزیر امور خارجه شرکت کرد.  لاوروف در این نشست که در وزارت امور خارجه برگزار شد با اشاره به پیشنهاد ابراهیم رئیسی، رئيس جمهوری ایران در خصوص گسترش مناسبات میان تهران […]

از رئیسی برای درک درست جنگ اوکراین تشکر کردم

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه که برای دیدار با مقام‌های ایرانی به تهران سفر کرده، در یک نشست خبری با حسین امیر عبداللهیا،ن وزیر امور خارجه شرکت کرد. 

لاوروف در این نشست که در وزارت امور خارجه برگزار شد با اشاره به پیشنهاد ابراهیم رئیسی، رئيس جمهوری ایران در خصوص گسترش مناسبات میان تهران و مسکو تاکید کرد که با همتای ایرانی خود به توافق رسیده تا کارشناسان دو کشور سندی برای شراکت استراتژیک دو کشور در ۲۰ سال آینده تهیه و تنظیم کنند. 

لاوروف همچنین با اشاره به اینکه تحریم‌های آمریکا و کشورهای وابسته به آن دلیل عدم توسعه روابط میان ایران و روسیه شده اضافه کرد که تهران و مسکو وظیفه دارند روابط فیمابین را گسترش دهند. 

وی با اشاره به اینکه تجارت میان ایران و روسیه در سال گذشته با افزایش ۸۰ درصدی، به حدود ۴ میلیارد دلار رسیده تاکید کرد که دو کشور می‌خواهند مسیرهایی را برای توسعه همکاری‌ها در بخش انرژی، حمل و نقل، کشاورزی، فایننس و گمرکی پیدا کنند. او همچنین وعده داد که مسکو در برای توسعه فاز دوم و سوم نیروگاه بوشهر فعالیت می‌کند.

دیپلمات ارشد روس در ادامه با حمایت از ورود ایران به سازمان شانگهای تاکید کرد که قرار است به زودی تفاهم‌نامه‌ای امضا شود تا روند حقوقی پیوستن ایران به سازمان را تبیین کند. 

او همچنین در خصوص مذاکرات احیای توافق هسته‌ای با اشاره به اینکه «اقدام آمریکا در خصوص خروج از برجام یک گام اشتباه بوده» اضافه کرد که باید برجام همانند روندی که در سال ۲۰۱۵ رخ داده احیا شود و «تحریم‌های ایران که ناقض برجام است» از سوی آمریکا لغو شود. او همچنین با رد «اتهاماتی» که روسیه را متهم به ایجاد ترمز در مسیر احیای برجام می‌دانست، مدعی شد که روسیه مانند طرف‌های دیگر اعلام کرده طرفدار احیای کامل برجام است. دیپلمات کهنه‌کار روسی در ادامه افزود: «ما به دوستان ایرانی هم گفتیم که از موضع آنها برای احیای کامل برجام بدون کم و کاست حمایت می‌کنیم.» 

لاوروف همچنین از ایران برای آنچه او «فهم درست ریشه‌های مشکل اوکراین» خواند تشکر کرد و گفت: «غربی‌ها می‌خواهند از اوکراین به عنوان مامنی برای تهدید علیه خاک روسیه استفاده کنند. روسیه و پوتین بارها توضیح دادند که ما انتخاب دیگری نداشتیم که منافع مردم روس و دونباس را تامین کنیم. من در دیدار با آقای رئيسی از درک درست ریشه‌های مشکل اوکراین توسط ایران تشکر کردم.» 

وزیر خارجه روسیه در بخش دیگری از صحبت‌هایش ابراز آمادگی کرد که مسکو گفتگوهایی میان ایران و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس ایجاد کند تا طرفین در مسیر ثبات بخشی و رفع اختلافات با یکدیگر حرکت کنند.

مقام ارشد روس که برای نخستین بار در دولت جدید ایران به تهران سفر کرده همچنین در پاسخ به پرسشی در خصوص حملاتی که نیروهای اسرائيل در سوریه انجام می‌دهند، گفت: «ما در تماس‌هایی که با اسرائيل داریم همواره تاکید کردیم که در فضای هوایی سوریه عملیاتی انجام ندهند؛ حادثه‌ای که اخیرا در فرودگاه دمشق رخ داد، یک حمله بود و غیرنظامیان مورد هدف قرار گرفتند. ما از اسرائيل درخواست کردیم که قطعنامه شورای امنیت را در این خصوص رعایت کند.»

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.