Friday, 19 August , 2022
امروز : جمعه, ۲۸ مرداد , ۱۴۰۱ - 22 محرم 1444
شناسه خبر : 20976
  پرینتخانه » سیاست, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۷ |
سخنگوی ارشد امور خارجی اتحادیه اروپا

اقدامات مغایر با برجامِ ایران نگران‌کننده است

پیتر استانو، سخنگوی ارشد امور خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانس در رابطه با واکنش اتحادیه اروپا به راه اندازی دومین آبشار سانتریفیوژهای نسل ششم ایران گفت که اقدامات مغایر با برجام این کشور برای ما نگران‌کننده است. وی تاکید کرد: «باید در نظر داشت که نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست‌های خارجی و امنیتی (جوزپ […]

اقدامات مغایر با برجامِ ایران نگران‌کننده است

پیتر استانو، سخنگوی ارشد امور خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانس در رابطه با واکنش اتحادیه اروپا به راه اندازی دومین آبشار سانتریفیوژهای نسل ششم ایران گفت که اقدامات مغایر با برجام این کشور برای ما نگران‌کننده است.

وی تاکید کرد: «باید در نظر داشت که نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست‌های خارجی و امنیتی (جوزپ بورل)، هماهنگ کننده برجام است و در همین راستا او به همراه تیمش تمام تلاش خود را می کند تا از بازگشت و اجرای کامل توافق برجام اطمینان حاصل کند.»

وی درباره راه‌اندازی دومین آبشار سانتریفیوژهای نسل ششم گفت: «در رابطه با اقدامات مغایر با برجام ایران، چه آنچه الان اشاره کردید و چه آنچه پیش‌تر رخ داده، برای ما نگران کننده بوده و هست و این دقیقاً دلیلی است که ما باید به اجرای کامل برجام بازگردیم.»

وی اضافه کرد: « زیرا تنها زمانی که تعهدات به طور صد درصد انجام شود، زمانی که برجام صد درصد قابل کنترل باشد، زمانی که تمام طرفین به تعهدات خود بر اساس توافق برجام عمل کنند، تنها در این صورت است که ما می توانیم از اجرای کامل و کارایی برجام اطمینان حاصل کنیم.»

وی درباره مذاکرات وین نیز گفت: «همانطور که می دانید، مذاکرات در وین برای هفته‌های متمادی ادامه داشته و ما به توافق نهایی بسیار نزدیک هستیم که امیدواریم منجر به بازگشت کامل و تضمین اجرای برجام شود.»

وی با اشاره به این که «ما هنوز به نقطه پایان نرسیده‌ایم» افزود: «هنوز زمان برای آخرین تلاش وجود دارد. اما تا زمانی که همه چیز مورد توافق قرار نگیرد، البته ما شاهد رفع نگرانی‌های خود نخواهیم بود. بنابراین، به همین دلیل است که ما از طریق نماینده عالی اتحادیه اروپا و تیم او در تلاش هستیم تا مذاکرات وین با موفقیت همراه باشد چرا که این تنها راه برای برطرف کردن نگرانی‌هایی است که به آن اشاره شد.»

در ادامه استانو در پاسخ به سوال خبرنگاری دیگر مبنی بر اینکه آیا آمریکا به نوعی در مذاکرات احیای برجام دخالت دارد گفت: « ما اظهار نظری در رابطه با دیگر طرفین توافق نمی‌توانیم داشته باشیم. به عنوان هماهنگ کننده ما تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا در راستای دسترسی به توافقی کامل و اجرای تمام و کمال آن به طرفین توافق کمک کنیم. یک روند دیپلماتیک در جریان است، اما ما در رابطه با گفتگوهای در جریان در حال حاضر اظهار نظری نخواهیم کرد.»

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.