Friday, 12 August , 2022
امروز : جمعه, ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱ - 15 محرم 1444
شناسه خبر : 20433
  پرینتخانه » الف, سیاست تاریخ انتشار : ۱۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۴ |
جانسون قربانی «پارتی گیت»

نخست‌وزیر انگلستان در آستانه برکناری

حزب محافظه‌کار بریتانیا اعلام کرد که ادامه رهبری بوریس جانسون، نخست‌وزیر این کشور در حزب با جمع‌آوری امضاهای مورد نیاز برای این امر به رای گذاشته خواهد شد.  بوریس جانسون در صورت شکست در این رای‌گیری مقام رهبری حزب محافظه‌کار و در نتیجه ریاست دولت را از دست خواهد داد. در مقابل او اگر بتواند رهبری حزب محافظه‌کار را حفظ کند تا یک سال دیگر امکان به چالش کشیدن رهبرش‌ای در حزب وجود نخواهد داشت. مخالفان بوریس جانسون در حزب محافظه‌کار برای به چالش کشیدن رهبری او در حزب به جمع‌آوری ۵۴ امضا از میان نمایندگان حزب در مجلس عوام نیاز داشتند.
نخست‌وزیر انگلستان در آستانه برکناری

حزب محافظه‌کار بریتانیا اعلام کرد که ادامه رهبری بوریس جانسون، نخست‌وزیر این کشور در حزب با جمع‌آوری امضاهای مورد نیاز برای این امر به رای گذاشته خواهد شد. 

بوریس جانسون در صورت شکست در این رای‌گیری مقام رهبری حزب محافظه‌کار و در نتیجه ریاست دولت را از دست خواهد داد. در مقابل او اگر بتواند رهبری حزب محافظه‌کار را حفظ کند تا یک سال دیگر امکان به چالش کشیدن رهبرش‌ای در حزب وجود نخواهد داشت.

مخالفان بوریس جانسون در حزب محافظه‌کار برای به چالش کشیدن رهبری او در حزب به جمع‌آوری ۵۴ امضا از میان نمایندگان حزب در مجلس عوام نیاز داشتند. رئیس کمیته ۱۹۲۲ در حزب محافظه‌کار که مسئول دریافت نامه‌های نمایندگان است صبح روز دوشنبه اعلام کرد که ۵۴ امضا برای برگزاری انتخابات درون حزبی برای تعیین سرنوشت بوریس جانسون جمع‌آوری شده است.

نخست‌وزیر بریتانیا طی چند ماه گذشته به دلیل برگزاری چند جشن در دفترش در دوران شیوع ویروس کرونا تحت فشار قرار داشت. 

رای‌گیری در حزب محافظه‌کار برای تعیین سرنوشت بوریس جانسون قرار است غروب روز دوشنبه انجام شود. ۳۵۹ نماینده محافظه‌کار در مجلس عوام در این رای‌گیری شرکت خواهند کرد. بوریس جانسون برای حفظ مقامش به رای ۱۸۰ نماینده حزبش نیاز دارد.

دفتر نخست‌وزیر بریتانیا در واکنش به حد نصاب رسیدن امضاهای مورد نیاز برای رای‌گیری در حزب محافظه‌کار اعلام کرد که این رای‌گیری را «فرصتی» برای پایان جنجال بر سر جشن‌های برگزار شده در محل کار بوریس جانسون می‌داند.

نخست‌وزیر بریتانیا پیش از این گفته بود که «مسئولیت کامل» رسوایی جشن‌های برگزارشده در دفترش را که به «پارتی گیت» معروف شده است می‌پذیرد. او با این حال کناره‌گیری از مقام رهبری حزب و نخست‌وزیری را رد کرده است.

حزب محافظه‌کار بریتانیا در صورت شکست بوریس جانسون در رای‌گیری روز دوشنبه باید برای تعیین رهبر جدید خود انتخابات برگزار کند. انتظار می‌رود که در این صورت تعدادی از وزرای کنونی کابینه بوریس جانسون نامزد رهبری حزب و جانشینی او شوند.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.