Tuesday, 16 August , 2022
امروز : سه شنبه, ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱ - 19 محرم 1444
شناسه خبر : 20239
  پرینتخانه » اخبار روز, سیاست تاریخ انتشار : ۱۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۲ |

پرواز ۳۰ جت چینی بر فراز حریم تایوان

چین با ۳۰ جت شامل بیش از ۲۰ جنگنده بار دیگر وارد حریم دفاع هوایی تایوان شد. این دومین نقض بزرگ حریم دفاع هوایی تایوان در سال جاری محسوب می‌شود. وزارت دفاع تایوان اعلام کرد که به‌منظور نظارت بر فعالیت‌های چین سامانه‌های موشکی دفاع هوایی خود را مستقر کرده است. در سال اخیر، پکن برای […]

پرواز ۳۰ جت چینی بر فراز حریم تایوان

چین با ۳۰ جت شامل بیش از ۲۰ جنگنده بار دیگر وارد حریم دفاع هوایی تایوان شد. این دومین نقض بزرگ حریم دفاع هوایی تایوان در سال جاری محسوب می‌شود.

وزارت دفاع تایوان اعلام کرد که به‌منظور نظارت بر فعالیت‌های چین سامانه‌های موشکی دفاع هوایی خود را مستقر کرده است.

در سال اخیر، پکن برای نشان دادن نارضایتی خود از سیاست‌های تایوان، بارها و بارها پروازهایی را به منطقه دفاعی تایوان گسیل داشته است و ناوگان جنگنده فرتوت تایپه را مرتباً تحت‌فشار قرار داده است.

تایوان یک منطقه دموکراتیک خودمختار محسوب می‌شود ولی چین این جزیره را قلمرو خود می‌داند و گفته است اگر لازم شود روزی حتی با توسل به‌زور آن را تصرف خواهد کرد.

هفته پیش آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، پکن را به افزایش تنش‌ها متهم کرد و با اشاره به نمونه‌های متعدد نقض حریم هوایی تایوان توسط چین آن را مصداق «گفتمان و فعالیت‌های فزاینده تحریک‌آمیز» خواند.

این اظهارات بلینکن پس از آن بیان شد که جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده در سفر به ژاپن، با زیر پا گذاشتن سیاست‌های دیرین ایالات متحده گفت اگر تایوان مورد حمله چین قرار گیرد، واشنگتن از لحاظ نظامی از آن دفاع خواهد کرد.

تهاجم روز دوشنبه بزرگ‌ترین تهاجم چین به حریم هوایی تایوان از ۲۳ ژانویه بود که ۳۹ هواپیما وارد منطقه شناسایی پدافند هوایی تایوان موسوم به «آدیز» شدند.

این در حالی است که منطقه آدیز با حریم هوایی سرزمینی تایوان یکسان نیست، بلکه شامل یک منطقه بسیار بزرگ‌تر است که با بخشی از منطقه شناسایی دفاع هوایی خود چین همپوشانی دارد و حتی برخی از سرزمین اصلی چین را نیز شامل می‌شود.

سال گذشته میلادی تایوان ۹۶۹ نمونه از ورود هواپیماهای چین را به حریم هوایی آدیز ثبت کرده است. این تعداد نسبت به سال پیش از آن تقریباً دو برابر شده است.

بیشترین تعداد هواپیماهایی که چین در یک روز به این ناحیه ارسال کرده است، ۵۶ فروند در ۴ اکتبر ۲۰۲۱ بوده است.

از ابتدای سال ۲۰۲۲ تا کنون تایوان ۴۶۵ ورود به حریم هوایی خود را گزارش داده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته نزدیک به ۵۰ درصد افزایش داشته است.

نیروی هوایی فرتوت تایوان توان انجام سورتی‏های پروازی متعدد را ندارد. به‌طوری‌که رسانه‌های محلی روز سه‌شنبه گزارش دادند که یک خلبان بر اثر سقوط یک جت آموزشی جان خود را از دست داده است.

این اولین سقوط مرگبار در سال میلادی جاری نبوده است. در ژانویه نیز یکی دیگر از پیشرفته‌ترین جنگنده‌های تایوان در دریا سقوط کرد.

در یک نمونه دیگر، در پی برخورد دو جنگنده با یکدیگر در هوا، یک خلبان کشته و یک نفر دیگر مفقود شد. این سه حادثه در فاصله کمتر از شش ماه از یکدیگر سبب شد تا تایوان تمامی هواپیماهای نظامی خود را زمین‌گیر کند.

 


 

برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.