Saturday, 25 June , 2022
امروز : شنبه, ۴ تیر , ۱۴۰۱ - 26 ذو القعدة 1443
شناسه خبر : 20049
  پرینتخانه » سیاست, وقایع اتفاقیه تاریخ انتشار : ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۱ |

تصمیم امریکا برای عدم خروج سپاه از «فهرست سازمان‌های تروریستی»

ایالات متحده از حدود پانزده سال پیش تا کنون سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همچنین نمایندگی‌ها و شرکت‌های خارجی حامی آن را بر اساس حداقل هشت فرمان اجرایی و شش ماده قانونی تحریم کرده است. ایالات متحده در ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی قرار داد. این […]

تصمیم امریکا برای عدم خروج سپاه از «فهرست سازمان‌های تروریستی»

ایالات متحده از حدود پانزده سال پیش تا کنون سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همچنین نمایندگی‌ها و شرکت‌های خارجی حامی آن را بر اساس حداقل هشت فرمان اجرایی و شش ماده قانونی تحریم کرده است.

ایالات متحده در ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی قرار داد. این اقدام آمریکا در چارچوب کارزار موسوم به «فشار حداکثری» علیه ایران قرار می‌گرفت. کارزاری که همزمان با خروج آمریکا از توافق برجام در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷، توسط دولت وقت ترامپ علیه ایران به راه انداخته شد.

‍فهرست «سازمان‌های خارجی تروریستی» اغلب با سایر فهرست‌های تروریستی که توسط دولت ایالات متحده معرفی می‌شود، اشتباه گرفته می‌شود. این فهرست‌ها به ترتیب شامل «فهرست دولت‌های حامی تروریسم»، «فهرست مشخصا ویژه‌ی‌ تروریست‌ها»؛ «فهرست مشخصا ویژه‌ی‌ تروریست‌های جهانی»؛ و فهرست «مشخصا ویژه‌ی‌ اتباع و افراد» می‌باشد. 

در نهایت همه این‌ فهرست‌ها توسط دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا موسوم به «اوفک» ذیل یک فهرست کلی گنجانده می‌شوند. 

در این مرحله، ایران تنها خواهان حذف نام کلیت سپاه از فهرست سازما‌های تروریستی خارجی است و همچنان ممکن است بخش‌ها و افرادی از آن در سایر فهرست‌های تحریمی باقی بمانند.

به گفته یک مقام ارشد غربی، آمریکا تصمیم خود مبنی بر عدم خارج کردن نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی را اتخاذ کرده است.

نشریه پولیتیکو در تاریخ ۳ خرداد به نقل از یک فرد مطلع گفته است که رئیس جمهور آمریکا در جریان یک مکالمه تلفنی در روز ۴ اردیبهشت با نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، این تصمیم خود را اعلام کرده و گفته است که این تصمیم صد در صد قطعی است و فرصت کنار آمدن با ایران تمام شده است.

نخست وزیر اسرائیل ساعتی پس از انتشار این گزارش در توییتی ضمن تشکر از این قصد بایدن نوشت: «از تصمیم دولت آمریکا برای حفظ نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی استقبال می‌کنم؛ چرا که جایش همانجاست»

یک سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در واکنش به توئیت نخست وزیر اسرائیل گفته است که «در مورد مکالمات شخصی دیپلماتیک اظهار نظر نمی‌کنیم.»

از ماه گذشته و در پی اعلام یکی از نمایندگان اسرائیل مبنی بر احتمال استعفا و متعاقبا از دست دادن اکثریت کرسی‌های دولت ائتلافی، دولت مستقر تحت فشارهای داخلی قرار دارد. طرح محتوای این مکالمه از سوی حساب توئیتر منتسب به نخست وزیر اسرائیل و نحوه واکنش مقامات کاخ سفید به آن این گمانه را می‌تواند مطرح کند که به نوعی بهره برداری سیاسی در داخل اسرائیل است.

اسرائیل یکی از سرسخت‌ترین منتقدان خروج احتمالی نام سپاه پاسداران از این فهرست است. دفتر نخست وزیری اسرائیل هنوز در این رابطه هیچگونه اظهارنظری نکرده است.

پیش‌تر نشریه پولیتیکو از یک مقام آمریکایی مطلع نقل کرده بود که «موضع آمریکا این است که مادامی که گام‌هایی از سوی ایران مبنی بر ارائه تضمین‌های امنیتی برداشته نشود، واشنگتن نام سپاه را از فهرست سارمان‌های تروریستی بر نخواهد داشت. به ویژه اینکه تهدیدهایی از سوی سپاه همچنان در جریان باشد»

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.