Saturday, 25 June , 2022
امروز : شنبه, ۴ تیر , ۱۴۰۱ - 26 ذو القعدة 1443
شناسه خبر : 19977
  پرینتخانه » اخبار روز, سیاست تاریخ انتشار : ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۳ |

اردوغان : مشکل ما با سوئد و فنلاند حمایت آن‌ها از «پ‌ک‌ک» است

رئیس‌جمهور ترکیه و نخست‌وزیر انگلستان طی تماسی در مورد روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای و بین المللی از جمله درخواست سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو و جنگ در اوکراین گفتگو کردند. طبق بیانیه اداره ارتباطات دفتر ریاست جمهوری ترکیه اردوغان در این تماس تاکید کرد که مشکل اصلی ترکیه درباره پیوستن سوئد و […]

اردوغان : مشکل ما با سوئد و فنلاند حمایت آن‌ها از «پ‌ک‌ک» است

رئیس‌جمهور ترکیه و نخست‌وزیر انگلستان طی تماسی در مورد روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای و بین المللی از جمله درخواست سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو و جنگ در اوکراین گفتگو کردند.

طبق بیانیه اداره ارتباطات دفتر ریاست جمهوری ترکیه اردوغان در این تماس تاکید کرد که مشکل اصلی ترکیه درباره پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو، روابط این دو کشور با افراد و سازمان‌های مرتبط با سازمان تروریستی ی‌پ‌گ و پ‌ک‌ک و حمایت از این دو گروه تروریستی است.

وی تاکید کرد ترکیه خواهان کسب اطمینان از پایبندی فنلاند و سوئد به ارزش‌های ناتو است و انتظار دارد این کشورها به نگرانی‌های “مشروع” آنکارا به درستی پاسخ دهند.

رئیس جمهور ترکیه همچنین تاکید کرد ناتو نباید نگرانی افکار عمومی ترکیه درباره درخواست فنلاند و سوئد برای پیوستن به این ائتلاف نظامی را نادیده بگیرد.

چهارشنبه گذشته فنلاند و سوئد رسماً برای عضویت در ناتو درخواست دادند، اما رئیس جمهور ترکیه با پیوستن این دو کشور به صورت ضمنی مخالفت کرد و گفت که دو کشور مذکور موضع قاطعی علیه سازمان‌های تروریستی”پ ک ک و وابستگان آن” ندارند و آنکارا در این مرحله نمی‌تواند با الحاق آنها موافقت کند.

دفتر بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس هم با تایید این خبر اعلام کرد که جانسون در این تماس تلفنی با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه درباره رفع تحریم صادرات غلات از اوکراین توافق کرده است.

در بیانیه‌ای که بعد از این تماس تلفنی جمعه شب منتشر شد، آمده است: “نخست وزیر از نقش پیشرو ترکیه در حل و فصل بحران اوکراین استقبال کرده و دو طرف توافق کردند که به طور مشترک برای رفع محاصره مسیرهای حیاتی جهت صادرات غلات  از اوکراین همکاری کنند.”

در این بیانیه آمده است که دو طرف نگرانی عمیق خود را درباره ادامه درگیری در اوکراین و پیامدهای گسترده آن برای امنیت و ثبات در منطقه اروپا و اقیانوس اطلس و در کل جهان ابراز کردند.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.