Saturday, 2 July , 2022
امروز : شنبه, ۱۱ تیر , ۱۴۰۱ - 3 ذو الحجة 1443
شناسه خبر : 19474
  پرینتخانه » الف, سیاست تاریخ انتشار : ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۰ |
با فرمان رهبر طالبان

زنان افغانستان باید برقع بپوشند

با فرمان هبت‌الله آخوندزاده،، زنان افغانستان می‌بایست در اماکن عمومی سر تا پای خود را بپوشانند.  این فرمان که توسط هبت‌الله آخوندزاده امضا شده است توسط حکومت طالبان به مطبوعات در کابل اعلام شد. در این اعلام آمده است: «آنها باید چادری [برقع] بپوشند، زیرا سنتی و آبرومند است.» در این فرمان همچنین آمده است:«زنانی که نه خیلی جوان هستند و نه خیلی پیر، در مواجهه با مردی که از اعضای خانواده‌شان نیست، باید چهره‌ خود را بپوشانند» تا باعث تحریک نشود و اگر کار مهمی در بیرون ندارند، «بهتر است در خانه بمانند».
زنان افغانستان باید برقع بپوشند

 رهبر طالبان طی فرمانی اعلام کرد که همه زنان افغانستان باید در امکان عمومی برقع بپوشند.

با فرمان هبت‌الله آخوندزاده،، زنان افغانستان می‌بایست در اماکن عمومی سر تا پای خود را بپوشانند. 

این فرمان که توسط هبت‌الله آخوندزاده امضا شده است توسط حکومت طالبان به مطبوعات در کابل اعلام شد.

در این اعلام آمده است: «آنها باید چادری [برقع] بپوشند، زیرا سنتی و آبرومند است.»

در این فرمان همچنین آمده است:«زنانی که نه خیلی جوان هستند و نه خیلی پیر، در مواجهه با مردی که از اعضای خانواده‌شان نیست، باید چهره‌ خود را بپوشانند» تا باعث تحریک نشود و اگر کار مهمی در بیرون ندارند، «بهتر است در خانه بمانند».

با صدور این فرمان از سوی هبت‌الله آخوندزاده، سخت‌ترین محدودیت بر آزادی زنان افغانستان از زمان بازگشت طالبان به قدرت در ماه اوت، اعمال می‌شود.

در دور اول حکومت طالبان در افغانستان برقع و پوشاندن صورت و اعضای بدن برای زنان اجباری بود. طالبان با اجباری کردن پوشش برقع در اولین دوره حکومت خود بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ میلادی، حقوق زنان را به شدت سرکوب و مطابق با تفسیر بسیار سخت‌گیرانه‌ خود از شریعت و قوانین اسلامی، محدودیت‌های بسیاری را علیه زنان افغانستان اعمال کرده بودند.

طالبان پس از به دست گرفتن قدرت در اواسط ماه اوت و با پایان دادن به ۲۰ سال حضور نظامیان آمریکایی و متحدانش در افغانستان، وعده داده بودند که این بار انعطاف‌پذیرتر خواهند بود. طالبان اما به زودی به وعده‌های خود عمل نکردند و حقوق و آزادی را که در ۲۰ سال گذشته در افغانستان رشد کرده بود را از بین بردند.

زنان در افغانستان اکنون از خیلی از مشاغل دولتی محروم هستند و از سفر به تنهایی منع شده‌اند. تحصیل دختران در دبیرستانها و دانشگاهها نیز تا به امروز از دغدغه‌های عمده زنان و دختران افغانستان است. 

طالبان اخیرا اعلام کرد که فعالیت دانشگاه‌‌های افغانستان منطبق بر «قوانین شریعت» و به شرط «تفکیک جنسیتی» و با شرایطی خاص از سر گرفته خواهد شد.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.