Wednesday, 18 May , 2022
امروز : چهارشنبه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۱ - 17 شوال 1443
شناسه خبر : 18130
  پرینتخانه » الف, سیاست تاریخ انتشار : ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۶ |
در مراحل نهایی مذاکرات هسته ای

نازنین زاغری آزاد و راهی انگلستان شد

نازنین زاغری و انوشه آشوری دو زندانی «دو تابعیتی» ایرانی-بریتانیایی آزاد شدند. حجت کرمانی، وکیل نازنین زاغری، پیش‌تر به رویترز گفته بود که همزمان با ادامه مذاکرات تهران و لندن بر سر بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی بریتانیا به ایران، موکلش به همراه انوشه آشوری در راه فرودگاه برای ترک ایران هستند. نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی‌-بریتانیایی از سال ۲۰۱۶ بدین سو ابتدا به اتهام «جاسوسی» و سپس تحت یک پرونده اتهامی دیگر با عنوان «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» در ایران زندانی بود.
نازنین زاغری آزاد و راهی انگلستان شد

نازنین زاغری و انوشه آشوری دو زندانی «دو تابعیتی» ایرانی-بریتانیایی آزاد شدند.

حجت کرمانی، وکیل نازنین زاغری، پیش‌تر به رویترز گفته بود که همزمان با ادامه مذاکرات تهران و لندن بر سر بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی بریتانیا به ایران، موکلش به همراه انوشه آشوری در راه فرودگاه برای ترک ایران هستند.

خبر آزادی این دو زندانی دو تابعیتی در ایران در حالی اعلام می‌شود که تولیپ صدیق، نماینده حزب کارگر در پارلمان بریتانیا روز سه‌شنبه نیز با انتشار توییتی تایید کرده بود که گذرنامه بریتانیایی خانم زاغری به وی پس داده شده اما وی همچنان در جمع اعضای خانواده‌اش در تهران به سر می‌برد.

نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی‌-بریتانیایی از سال ۲۰۱۶ بدین سو ابتدا به اتهام «جاسوسی» و سپس تحت یک پرونده اتهامی دیگر با عنوان «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» در ایران زندانی بود.

وی که حدود شش سال پیش برای دیدار با خانواده و اقوام در ایام نوروز به ایران سفر کرده بود هنگام بازگشت در فرودگاه دستگیر و بازداشت شد. زاغری در طول مراحل دادرسی و محاکمه کلیه اتهامات مطرح علیه خود را بی اساس خوانده و رد کرده بود.

انوشه آشوری، دیگر زندانی ایرانی-بریتانیایی که از سال ۲۰۱۷ به اتهام «همکاری با دولت متخاصم» دستگیر و بازداشت شده بود نیز به همره زاغری آزاد و برای ترک ایران به فرودگاه منتقل شده است.

همسر نازنین زاغری پیش از این بارها از دولت بریتانیا خواسته بود برای آزادی نازنین با تهران بر سر پرداخت مطالبات مالی مرتبط با قرارداد خرید ۱۵۰۰ تانک چیفتن و غرامت‌های مربوط به آن همکاری و تعامل کند تا زمینه آزادی همسرش فراهم شود.

لیز تراس، وزیر امور خارجه بریتانیا روز چهارشنبه، ساعاتی پیش از انتشار خبر آزادی نازنین زاغری و انوشه آشوری بدون اشاره به نتیجه مذاکرات هیئت اعزامی کشورش در تهران از مطالبه ۴۰۰ میلون پوندی تهران از لندن به عنوان «بدهی مشروع» نام برده و رسیدگی به پرونده زاغری ودیگر زندانیان دو تابعیتی در ایران را اولویتی برای دولت برشمرده بود.

ایران بارها ارتباط میان پرونده محکومیت و آزادی نازنین زاغری با طلب مالی این کشور از بریتانیا رد کرده بود.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.