Wednesday, 18 May , 2022
امروز : چهارشنبه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۱ - 17 شوال 1443
شناسه خبر : 18069
  پرینتخانه » وقایع اتفاقیه, سیاست تاریخ انتشار : ۱۶ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۷ |

وزیر خارجه امریکا: انتظار روسیه برای حمایت از توافق هسته‌ای با ایران «نامربوط» است

دو روز پس از آنکه سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه حمایت از توافق گروه ۴+۱ با ایران را به ارائه تضمین‌‌هایی برای ادامه همکاری مسکو با تهران خارج از تحریم‌های غرب منوط دانست، واشنگتن این شرط و شروط را «بی‌ربط» توصیف کرد. وزیر خارجه آمریکا در واکنش به این مطالبه روسیه گفت: «تحریم‌های وضع شده […]

وزیر خارجه امریکا: انتظار روسیه برای حمایت از توافق هسته‌ای با ایران «نامربوط» است

دو روز پس از آنکه سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه حمایت از توافق گروه ۴+۱ با ایران را به ارائه تضمین‌‌هایی برای ادامه همکاری مسکو با تهران خارج از تحریم‌های غرب منوط دانست، واشنگتن این شرط و شروط را «بی‌ربط» توصیف کرد.

وزیر خارجه آمریکا در واکنش به این مطالبه روسیه گفت: «تحریم‌های وضع شده علیه روسیه از زمان حمله این کشور به اوکراین هیچ ربطی به پرونده هسته‌ای ایران ندارد و مطالبات جدید مسکو برای حمایت از یک توافق [با تهران] خارج از موضوع است.»

درخواست تضمین برای ادامه همکاری هسته‌ای میان روسیه و ایران در حالی از سوی مسکو مطرح می‌شود که مقام‌های تمام طرف‌های مذاکره کننده در وین از احتمال بالای دستیابی قریب‌الوقوع به یک توافق برای بازگشت تهران و واشنگتن به برجام و احیای این موافقت‌نامه خبر می‌دهند.

آنتونی بلینکن در همین مصاحبه گفت: «این‌که ایران توانایی تولید سلاح هسته‌ای یا افزایش غنی‌سازی اورانیوم برای نزدیک شدن به چنین امکانی را نداشته باشد، بدون توجه به مسائل دیگر، به نفع روسیه است. این منفعت، فارغ از رابطه ما با مسکو از زمان حمله به اوکراین پا برجا است.»

بلینکن همچنین با تایید پیشرفت‌های گسترده در جریان مذاکرات هفته‌های اخیر گفت: «دستیابی به یک توافق نزدیک است اما همچنان چند مساله بسیار سخت را باید حل کرد.»

ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، شنبه پنجم مارس با صدور یک بیانیه مشترک، نقشه راه برای پاسخگویی ایران به ابهام‌های آژانس ترسیم کردند.

بنا براین بیانیه که در جریان سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران صادر شد، ایران تا پیش از جلسه شورای حکام آژانس در اوایل ماه ژوئن آینده به پرسش‌های این نهاد بین‌المللی پاسخ خواهد داد. از قرار معلوم بررسی منشاء آثار اورانیوم در دو سایت مشکوک در ایران در سال‌های پیش، از جمله موارد مورد اختلاف میان ایران و آژانس است.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.