Friday, 22 October , 2021
امروز : جمعه, ۳۰ مهر , ۱۴۰۰ - 16 ربيع أول 1443
شناسه خبر : 4498
  پرینتخانه » سیاست, وقایع اتفاقیه تاریخ انتشار : ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۰ |

۱۸ کشته در تظاهرات ضدکودتا در میانمار

  در روز خونین اعتراضات در میانمار دست کم ۱۸ نفر در جریان سرکوب شدید تظاهرات به دست پلیس کشته شدند. هزاران نفر از مخالفان دولت کودتا همچون روزهای گذشته در یانگون، بزرگ‌ترین شهر میانمار و چند شهر دیگر این کشور دست به راهپیمایی زده و خواستار آزادی آنگ سان سوچی، رهبر حزب اتحادیه ملی […]

۱۸ کشته در تظاهرات ضدکودتا در میانمار
 

در روز خونین اعتراضات در میانمار دست کم ۱۸ نفر در جریان سرکوب شدید تظاهرات به دست پلیس کشته شدند.

هزاران نفر از مخالفان دولت کودتا همچون روزهای گذشته در یانگون، بزرگ‌ترین شهر میانمار و چند شهر دیگر این کشور دست به راهپیمایی زده و خواستار آزادی آنگ سان سوچی، رهبر حزب اتحادیه ملی برای دموکراسی شدند. اما پلیس با گلوله‌های واقعی به روی آنها آتش گشود.

دفتر سازمان ملل در میانمار اعلام کرد: «در سرتاسر روز (یکشنبه) در چندین شهر، پلیس و ارتش در برابر راهپیمایی آرام تظاهرکنندگان وارد عمل شده و دست به سرکوب مرگباری زد که بر اثر آن، بر پایه اطلاعات موثق به دست آمده، ۱۸ نفر کشته و ۳۰ نفر دیگر زخمی شدند.»

در چندین محله در یانگون، پایتخت پیشین میانمار، نیروهای پلیس با پشتیبانی یگان‌هایی از ارتش برای متفرق ساختن جمعیت از فشنگ‌های جنگی و نارنجک‌های صوتی و گاز اشک‌آور استفاده کردند.

مردم چندین تن از زخمی‌ها را روی زمین کشیده و برده بودند، به طوری که رد خون آنها روی زمین مانده بود. یک مقام بیمارستانی که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری رویترز گفت یک نفر از زخمی‌ها که تیر به سینه‌آش خورده بود، در بیمارستان جان باخته است. یک مقام سازمان ملل که نام او نیز فاش نشده گفت که دفتر این نهاد بین‌المللی در میانمار خبر کشته شدن دست کم ۵ نفر در روز یکشنبه در یانگون را تأیید می‌کند.

«راوینا شامداسانی» سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت: «ما سرکوب خشن تظاهرات در میانمار را شدیدا محکوم و نظامیان را به توقف استفاده از زور علیه اعتراض مسالمت‌آمیز راهپیمایان فرامی‌خوانیم.»

پلیس در شهر ساحلی داوی در جنوب میانمار نیز علیه راهپیمایان دست به اسلحه برد. منابع محلی گفته‌اند که بر اثر تیراندازی پلیس علیه معترضان در این شهر، دست کم سه نفر جان خود را از دست داده و ده‌ها نفر نیز زخمی شده‌اند.

یک مأمور داوطلب امداد و نجات به نام «پیائه زاو هین» به خبرگزاری فرانسه گفته است که کشته‌شدگان این درگیری با تیر واقعی و زخمی‌ها با گلوله‌های پلاستیکی هدف قرار گرفته بودند. او که در نیمروز یکشنبه سخن می‌گفت همچنین افزود ممکن است که تعداد قربانیان بیشتر شود زیرا هنوز زخمی به بیمارستان آورده می‌شود.

رسانه‌های محلی و برخی سازمان‌های مردم‌نهاد همچنین از کشته شدن دو تن از راهپیمایان در شهر «باگو» خبر داده و گفته‌اند که در شهر «ماندالی» واقع در مرکز کشور نیز یکی از معترضان مجروح شده و حال او وخیم است.

وضعیت درگیری‌ها و سرکوب پلیس در میانمار در روز یکشنبه به قدری نگران‌کننده بود که چارلز مائونگ بو، کاردینال مسیحیان کاتولیک این کشور در توییتر نوشت: «میانمار به صحنه جنگ بدل شده است.»

از ابتدای ماه جاری که ارتش میانمار از طریق کودتا قدرت را دست گرفت و آنگ سان سوچی و چند مقام سیاسی دیگر را به زندان افکند، این کشور تا به امروز صحنه‌های اعتراض‌های گسترده علیه کودتاچیان بوده است.

مقامات میانمار از ابتدای اعتراضات رفته رفته بر میزان فشار و سرکوب معترضان افزودند و در روزهای اخیر برای متفرق کردن آنان به پرتاب گاز اشک‌آور، گلوله‌های پلاستیکی و ماشین آب‌پاش متوسل شده بودند. اخیرا چندین تن از نیروهای لباس‌شخصی نیز با چاقو در خیابان به مخالفان دولت کودتا حمله کردند.

روز شنبه درگیری در چهارراه میاینیگون شهر یانگون شدت گرفته و پلیس به سمت معترضان گلوله‌های پلاستیکی شلیک کرد.

در انتخابات دموکراتیکی که در ماه نوامبر سال گذشته میلادی برگزار شد، حزب متبوع آنگ سان سوچی به پیروزی رسید، اما ارتش به بهانه تخلف و تقلب در انتخابات، دست به کودتا زد.

 


 

برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.