Sunday, 22 May , 2022
امروز : یکشنبه, ۱ خرداد , ۱۴۰۱ - 21 شوال 1443
شناسه خبر : 17949
  پرینتخانه » امــروز در تــاریخ, حمله روسیه به اوکراین, درآمــد, سیاست تاریخ انتشار : ۱۴ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۱ |
بزرگترین بحران پناهندگان در سده اخیر

حدود ۱۵۰۰۰۰۰ اوکراینی آواره شدند

هنوز بیش از یک هفته از حمله روسیه نگذشته است که شمار افرادی که از اوکراین به کشورهای همسایه اروپایی گریحته‌اند به ۱.۳ میلیون نفر رسیده و بزرگترین بحران پناهندگان در سده اخیر را ایجاد کرده است. به گزارش رویترز «کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان» (UNHCR) هشدار می‌دهد که بحران انسانی که اوکراین را […]

حدود ۱۵۰۰۰۰۰ اوکراینی آواره شدند

هنوز بیش از یک هفته از حمله روسیه نگذشته است که شمار افرادی که از اوکراین به کشورهای همسایه اروپایی گریحته‌اند به ۱.۳ میلیون نفر رسیده و بزرگترین بحران پناهندگان در سده اخیر را ایجاد کرده است.

به گزارش رویترز «کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان» (UNHCR) هشدار می‌دهد که بحران انسانی که اوکراین را در برگرفته است، تازه دارد شروع می‌شود. این سازمان تخمین می‌زند که بیش از ۴ میلیون اوکراینی به کشورهای دیگر پناهنده خواهند شد و میلیون‌ها نفر دیگر به علت درگیرهای نظامی در داخل خود اوکراین جابه‌جا خواهند شد.

فیلیپو گراندی، رئیس UNHCR می‌گوید شمار آوارگان از میزان فعلی ۱.۳ میلیون نفر در چند روز آینده به ۱.۵ میلیون نفر می‌رسد.

گراندی گفت: «این سریع‌ترین جابه‌جایی آوارگان در اروپا از هنگام جنگ جهانی دوم است.»

به گفته او اغلب آوارگان در حال حاضر با دوستان، اعضای خانواده و سایر آشنایانی که از قبل در اروپا زندگی می‌کردند، ارتباط دارند، اما هشدار داد که امواج آینده آواره‌ها پیچیده‌تر خواهد بود.»

اغلب اوکراینی‌ها که کشورشان را ترک کرده‌اند به سمت غرب به سوی لهستان، مولداوی، اسلواکی، رومانی و مجارستان می‌روند که مرزهایشان را به سوی آوراگان گشوده‌اند.

هم اکنون بیش از ۶۵۰۰۰۰ نفر وارد لهستان شده‌اند و روزانه بین ۵۰۰۰۰ تا ۸۰۰۰۰ نفر هر روز از مرز عبور می‌کند. شمار زیادی از افراد تا ۶۰ ساعت در یک طرف مرز در سرمای منجمدکننده به انتظار می‌مانند. سازمان‌های امداد لهستانی که در مرز کار می‌کنند، می‌گویند منابعشان به انتها رسیده است.

مجارستان نیز از لحاظ شمار میزبانی آوارگان اوکراینی در رده دوم قرار دارد و از هنگام شروع بحران بیش از ۱۴۵۰۰۰ نفر آواره وارد این کشور شده‌اند.

کشورهای اروپایی دیگر نیز در پاسخ به این بحران آوارگان واکنشی فوری نشان داده‌اند و  با اصلاح یک دستورالعمل قبلی مربوط به جنگ‌های یوگسلاوی و کوزو در سال ۲۰۰۱ اجازه کار و زندگی به پناهندگان اوکراینی بدون ویزا را برای سه‌سال صادر کرده‌اند.


نویسنده : بزرگترین بحران پناهندگان در سده اخیر
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.