Wednesday, 25 May , 2022
امروز : چهارشنبه, ۴ خرداد , ۱۴۰۱ - 24 شوال 1443
شناسه خبر : 17939
  پرینتخانه » سیاست, امــروز در تــاریخ, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۱۴ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۸ |
نخست وزیر انگلستان

پوتین باید به اتهام «جنایت علیه بشریت» محاکمه شود

نخست وزیر انگلستان همچنان که حمله روسیه به اوکراین وارد دهمین روز شده است، ولادیمیر پوتین را به “پافشاری” بر ادامه مسیرش متهم کرد. او پوتین را با اسلوبودان میلوشوویچ، رئیس‌جمهوری پیشین صربستان مقایسه کرد. بوریس جانسون گفت به نظر می‌رسد ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه هیچ راهی برای خروج از حمله به اوکراین “به […]

پوتین باید به اتهام «جنایت علیه بشریت» محاکمه شود

نخست وزیر انگلستان همچنان که حمله روسیه به اوکراین وارد دهمین روز شده است، ولادیمیر پوتین را به “پافشاری” بر ادامه مسیرش متهم کرد. او پوتین را با اسلوبودان میلوشوویچ، رئیس‌جمهوری پیشین صربستان مقایسه کرد.

بوریس جانسون گفت به نظر می‌رسد ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه هیچ راهی برای خروج از حمله به اوکراین “به جز ادامه دادن به تخریب” نمی‌بیند.

او در مصاحبه با چند روزنامه‌ اروپایی شامل روزنامه های ال پایس، لا رپوبلیکا و دی ولت گفت: “به نظر من و همانطور که اتفاقات نیز به وضوح نشان می دهند، ولادیمیر پوتین تصمیم گرفته بر مسیرش پافشاری کند.”

او خاطر نشان کرد: “او هیچ راهی برای خروج از مخمصه ای که در آن قرار گرفته نمی بیند جز اینکه به تخریب، محو کردن مردم بی گناه در شهرهای بی گناه اروپایی ادامه دهد.”

وی افزود: ما نباید این روایت ولادیمیر پوتین درباره این که مساله درباره تقابل او در مقابل ناتو یا او در مقابل غرب است، بپذیریم.

جانسون اظهار کرد، اگر پوتین فکر می‌کند با حمله به اوکراین، با “یک ائتلاف ناتوی ضعیف تر مواجه خواهد شد” اشتباه می‌کند و  “در واقع یک ناتوی قوی تر را دریافت خواهد کرد.”

او ادامه داد: “ناتو نزدیک تر خواهد شد و بزرگتر خواهد شد. بودجه دفاعی افزایش می یابد. بنابراین او در پایان کار دقیقاً به برعکس آنچه که می خواست، می رسد.”

جانسون همچنین از درخواست‌ها برای ترور ولادیمیر پوتین حمایت نکرد، اما خواستار محاکمه او به اتهام “جنایت علیه بشریت” شد.

دولت جانسون اعلام کرد، همچنان که پلیس انگلیس شروع به جمع آوری اسناد و مدارک در خصوص طرح اتهام “جنایت جنگی علیه ولادیمیر پوتین” کرده، این رئیس‌جمهوری روسیه باید در دادگاه‌های بین‌المللی محاکمه شود.

این دولت از درخواست‌ها برای ترور ولادیمیر پوتین حمایت نکرد، اما تاکید کرده رئیس‌جمهور روسیه باید با عدالت قضایی از بابت “حمله بی رحمانه ‌اش به اوکراین” روبرو شود.

سرویس پلیس متروپولیتن انگلیس روز جمعه اعلام کرد که تیم جنایات جنگی آن در راستای حمایت از تحقیقاتی از جانب دیوان کیفری بین المللی (ICC) شروع به جمع آوری شواهد در رابطه با “جنایات جنگی” ادعایی در اوکراین خواهد کرد.

دفتر نخست وزیر انگلیس گفت، بوریس جانسون از درخواست‌ لیندسی گراهام سناتور آمریکایی از روس‌ها برای کشتن رهبر خود در تلاش برای پایان دادن به جنگ در اوکراین حمایت نمی‌کند.

سخنگوی جانسون در پاسخ به این سوال که آیا نخست وزیر انگلیس با این اظهارات گراهام موافق است، گفت: “خیر، ما در کنار مردم اوکراین در درخواست برای پایان فوری حملیه روسیه می ایستیم. ما قبلاً گفته‌ایم که پوتین باید در مقابل یک دادگاه بین‌المللی به خاطر اقدام هولناکی که مرتکب شده، پاسخگو شود.”

این صحبت پس از آن مطرح می شود که گراهام عصر پنجشنبه به فاکس نیوز گفت: “یکی در روسیه باید جلو برود و این مرد را از بین ببرد.”

دیوان کیفری بین‌المللی چند روز پیش تأیید کرد، تحقیقاتی را درباره جنایات جنگی احتمالی توسط روس‌ها در اوکراین آغاز کرده است.

همچنین بوریس جانسون روز جمعه ولادیمیر پوتین را با اسلوبودان میلوشوویچ، رئیس‌جمهوری پیشین صربستان مقایسه کرد. نخست‌وزیر انگلیس گفت که رفتار اسلوبودان میلوسوویچ در سال‌های پایانی قدرت “مشابه اقدامات کنونی ولادیمیر پوتین” است.

میلوشوویچ سال ۲۰۰۶ در سلول زندانش پیش از پایان رسیدگی به اتهام‌هایش در دادگاه لاهه درگذشت. او به «نسل‌کشی» و «جنایت جنگی» متهم شده بود.

نخست‌وزیر انگلیس همچنین با اشاره به حمله به بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا در اوکراین و هشدار درباره فاجعه هسته‌ای در اروپا گفت: پوتین قصد دارد حمله‌ها در اوکراین را تشدید کند. رییس‌جمهوری روسیه بر این باور است که جز ادامه نابودی، راه خروجی وجود ندارد.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.