Saturday, 28 May , 2022
امروز : شنبه, ۷ خرداد , ۱۴۰۱ - 27 شوال 1443
شناسه خبر : 17925
  پرینتخانه » الف, سیاست تاریخ انتشار : ۱۴ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۷ |
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تهران

واکنش گروسی به تهدیدات اسرائیل علیه تأسیسات هسته ای ایران

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پاسخ به سوالی در خصوص اصل محرمانگی در این نهاد که بارها نقض شده و اطلاعات ایران در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته است، گفت: من بارها این را از خودم پرسیده‌ام پاسخ این است که برخی به اصل محرمانگی آژانس احترام نمی‌گذارند. می‌دانید ما اعضای زیادی داریم که ممکن است هرکدام این اطلاعات را درز دهند. به دنبال سازوکاری برای ایجاد قوانینی هستیم که اطلاعات را از درز کردن حفظ کنیم.
واکنش گروسی به تهدیدات اسرائیل علیه تأسیسات هسته ای ایران

در حالی که به نظر می‌رسد مذاکرات ایران در وین با قدرت‌های جهانی به نقطه پایانی خود نزدیک شده است، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با مقامات ایرانی دیدار کرد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشست خبری با محمد اسلامی گفت: «ما تصمیم گرفته‌ایم، موضوعات را با رویکردی عمل‌گرایانه به‌طور عمیق و همچنین با نیت روشن برای رسیدن به نتیجه بررسی کنیم.»

وی که سفرش به تهران را برای «بررسی سوالات باقی مانده» توصیف کرده است افزود: «بسیار مهم است به درک متقابلی برای همکاری‌ها برسیم. انرژی هسته‌ای برای توسعه کشورها و از جمله ایران بسیار مهم است».

گروسی بعد از دیدار با محمد اسلامی با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران دیدار کرد.

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز گفت: «امروز با آقای گروسی مسائل باقیمانده در سفرهای گذشته ایشان و سفر همکارانمان را مرور کردیم و به یک جمع‌بندی رسیدیم و بنا شد تا آخر خرداد مدارکی که لازم است، بین ایران و آژانس تبادل شود.»

وی اضافه کرد: «موارد ادعایی باید برای همیشه بسته شود و بیش از این مزاحمت برای مردم ایران ایجاد نکند. براساس توافقی که بین ما و آژانس حاصل شده و امروز بیانیه‌ای صادر می شود، تا خرداد این کار را انجام می‌دهیم و اگر کسی مزاحمتی سر راه ما ایجاد کند اختیار داریم از ابزار خود استفاده کنیم.»

رافائل گروسی در نشست خبری مشترک با محمد اسلامی گفت: این افتخار است که در ایران هستم. ما گفت‌وگوهایی خوب و ثمربخش داشتیم. ما و دکتر اسلامی بصورت مداوم با یکدیگر در ارتباط هستیم و موضوعات مهم را مرور کرده‌ایم. چند موضوع خاص که باید در مقابل شورای حکام آژانس شفاف‌سازی شود را مرور کردیم که پیش‌تر موفقیتی در این زمینه نداشتیم. تلاش کردیم رویکرد عملکرانه ای را اتخاذ کنیم و نظام مند تبادل نظر کردیم. از چند جهت خیلی مهم است و من به دو مورد اشاره می‌کنم؛ نکته اول این است که در حالی که ما اینجا در حال مذاکره هستیم مذاکرات وین برای احیای برجام هم در جریان است. این دو در دو مسیر موازی در حال طی شدن هستند که البته هرگز به هم نمی‌رسند اما بسیار به هم وابسته هستند. در صورتیکه ایران و آژانس در خصوص پادمان تفاهم نداشته باشند رسیدن به تفاهم جامع امکان‌پذیر نیست. برای همین لازم است بدانیم که باید با هم کار کنیم و به درک متقابل برسیم که همراه با حرفه‌ای‌گری و تعهد باشد. نکته دوم این است که من امیدوارم رو به جلو و آینده باشد این است که انرژی اتمی قابلیت‌های فراوانی دارد که برای همه کشورهای جهان مهم است. با در نظر گرفتن همه وقایع دنیا از جمله گرمایش زمین به این نتیجه می‌رسیم که تولید انرژی پاک هسته‌ای خیلی مهم است. برای اینکه پیش برویم باید بتوانیم از این موضوعاتی که در حال حاضر میان ما وجود دارد عبور کنیم.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پاسخ به سوالی در خصوص اصل محرمانگی در این نهاد که بارها نقض شده و اطلاعات ایران در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته است، گفت: من بارها این را از خودم پرسیده‌ام پاسخ این است که برخی به اصل محرمانگی آژانس احترام نمی‌گذارند. می‌دانید ما اعضای زیادی داریم که ممکن است هرکدام این اطلاعات را درز دهند. به دنبال سازوکاری برای ایجاد قوانینی هستیم که اطلاعات را از درز کردن حفظ کنیم.

گروسی همچنین در خصوص موضع آژانس در قبال تهدیدات اسرائیل علیه تاسیسات هسته‌ای ایران گفت: تا جایی که به ما مرتبط است تمرکز آژانس بر همکاری با ایران است و اگر در جامعه بین‌المللی ببینید مثال‌های مشابهی وجود دارد، این مخاطرات اجتناب‌ناپذیر است ولی آژانس با حرفه‌ای‌گری کار خود را انجام می‌دهد.

وی در پاسخ به این سوال که پرونده پادمانی ایران بر مبنای اطلاعات جاسوسی اسرائیل شکل گرفته تا کی قرار است ایران تحت فشار این پرونده‌ها باشد، گفت: اجازه بدهید چیزی را توضیح بدهم، کاری که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام می‌دهد، تحت امر، اعلام نظر یا مدیریت هیچ کشوری نیست. ما زمانی اقدام می‌کنیم یا سوالی را از کشوهای عضو من جمله ایران، مطرح می‌کنیم که باور داشته‌ باشیم شواهد یا اطلاعاتی در اختیار داریم، چه از اطلاعات خودمان، چه از اطلاعات منابع در دسترس همگان یا نتایج تحلیل‌های خودمان، که متضمن پرسیدن سوالی باشد.

گروسی یادآور شد:‌ شما از من سوال می‌کنید که دلیل یا انگیزه این کار چه می‌تواند باشد. من هرگز نمی‌توانم برای کاری که کشورهای دیگر انجام می‌دهند تصمیم یا آن را تحت تاثیر قرار دهم. مهم‌ترین موضوع برای شما و برای بقیه جامعه بین‌المللی این است که نهادی وجود داشته‌باشد که مستقل باشد. فشار همیشه وجود خواهد داشت.  موضوع مهم این است که با این فشار چه کنیم، جلوی آن تسلیم شویم یا آن را نادیده بگیریم.

وی خاطرنشان کرد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و بازرسان ما به این موضوع عادت دارند، شما می‌توانید مطمئن باشید که بدون توجه به اینکه کشورهای دیگر دوست داشته‌باشند، ما همواره بر اساس قضاوت مستقل خودمان راهنمایی خواهیم شد. به همین دلیل است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در هر موضوعی غیرقابل چشم‌پوشی است.


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.