Sunday, 29 May , 2022
امروز : یکشنبه, ۸ خرداد , ۱۴۰۱ - 28 شوال 1443
شناسه خبر : 17703
  پرینتخانه » اخبار روز, حمله روسیه به اوکراین, سیاست تاریخ انتشار : ۰۷ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۰ |

«شورای اروپا» عضویت روسیه را به تعلیق درآورد

به علت حمله نظامی روسیه به اوکراین، شوای اروپا عضویت روسیه را در این نهاد موقتا به حالت تعلیق در آورد. شورای اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد در راستای اساسنامه شورای اروپا، کمیته وزیران این شورا تصمیم گرفته است که فدراسیون روسیه را از حق نمایندگی خود در کمیته وزیران و در مجمع پارلمانی با […]

«شورای اروپا» عضویت روسیه را به تعلیق درآورد

به علت حمله نظامی روسیه به اوکراین، شوای اروپا عضویت روسیه را در این نهاد موقتا به حالت تعلیق در آورد.

شورای اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد در راستای اساسنامه شورای اروپا، کمیته وزیران این شورا تصمیم گرفته است که فدراسیون روسیه را از حق نمایندگی خود در کمیته وزیران و در مجمع پارلمانی با اجرای فوری در نتیجه حمله مسلحانه فدراسیون روسیه به اوکراین حالت تعلیق درآورد.

در این بیانیه آمده است: تصمیم اتخاذ شده به این معنی است که فدراسیون روسیه همچنان عضو شورای اروپا و عضو کنوانسیون‌های مربوطه شورای اروپا از جمله کنوانسیون اروپایی حقوق بشر است. میخایل لوبوف، قاضی منتخب در دادگاه اروپایی حقوق بشر در رابطه با فدراسیون روسیه نیز به عنوان یکی از اعضای دادگاه باقی می‌ماند و درخواست‌های ارائه شده علیه فدراسیون روسیه همچنان توسط دادگاه بررسی و تصمیم‌گیری خواهد شد.

در این بیانیه تاکید شده است: تعلیق یک اقدام نهایی نیست، بلکه موقتی است و کانال‌های ارتباطی را باز می گذارد. این تصمیم پس از تبادل نظر با مجمع پارلمانی در کمیته مشترک اتخاذ شد.

ماریا پژینوویچ بوریک، دبیر کل شورای اروپا، حمله به اوکراین را “نقض فاحش” اساسنامه شورای اروپا و دادگاه حقوق بشر اروپا (ECHR) توصیف کرد که این نهاد بر آن نظارت دارد.

او گفت: این یک ساعت تاریک برای اروپا است.

روسیه، یکی از اعضای شورای اروپا از سال ۱۹۹۶، قبلا پس از الحاق شبه جزیره کریمه به اوکراین در سال ۲۰۱۴، تحریم شد و هیات روسی در مجمع از حق رای محروم شد.

روسیه با تحریم جلسات مجمع و تعلیق کمک‌های مالی به بودجه شورا واکنش نشان داد.

این اختلاف حل شد و حقوق روسیه در سال ۲۰۱۹ در توافقی که کی‌یف را خشمگین کرد احیا شد.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.