Sunday, 22 May , 2022
امروز : یکشنبه, ۱ خرداد , ۱۴۰۱ - 21 شوال 1443
شناسه خبر : 17590
  پرینتخانه » الف, سیاست تاریخ انتشار : ۰۵ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۳ |
تجاوز نظامی روسیه به اوکراین

روسیه تأسیسات هسته‌ای چرنوبیل را اشغال کرد

عملیات نظامی روسیه علیه اوکراین با فرمان ولادیمیر پوتین در چند شهر واقع در شرق و شمال شرق این کشور آغاز شد. این حملات به دنبال سخنرانی تلویزیونی پوتین با تهاجم جنگنده‌های روسی به چند شهر در شرق و شمال شرقی اوکراین، شلیک موشک و پیاده کردن نیرو در ساحل جنوبی اوکراین آغاز و صدای انفجارهای شدید در چند شهر از جمله در کی‌یف، پایتخت، و خارکیف شنیده شد.
روسیه تأسیسات هسته‌ای چرنوبیل را اشغال کرد
ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین اعلام کرد که نظامیان روسیه کنترل تاسیسات هسته‌ای چرنوبیل را به دست گرفته‌اند.
بنا به اعلام مقامات اوکراین «دهها نفر» در ساعات اولیه آغاز تهاجم روسیه به اوکراین کشته شدند.
An armored vehicle drives along a street in the town of Armyansk, Crimea, February 24. REUTERS/Stringer

سخنگوی کاخ سفید، در نشست روزانه خود به خبرنگاران گفت که گزارش‌هایی وجود دارد که سربازان روس، کارکنان سایت هسته‌ای اوکراین را گروگان گرفته‌اند.

جن ساکی در این خصوص به خبرنگاران حاضر گفت: «ما از گزارش‌های موثق مبنی بر اینکه سربازان روس در حال حاضر کارکنان تأسیسات هسته‌ای چرنوبیل را به گروگان گرفته‌اند، خشمگین هستیم.»

سخنگوی کاخ سفید در ادامه سخنانش افزود: «این یک گروگان‌گیری غیرقانونی و خطرناک است که می‌تواند تلاش‌های معمول خدمات ملکی مورد نیاز برای حفظ و حفاظت از تأسیسات زباله‌های هسته‌ای را تحت تأثیر قرار دهد؛ آشکارا بسیار نگران‌کننده است. ما آن را محکوم می‌کنیم و درخواست آزادی آنها را داریم.»

The body of a soldier, without insignia, who the Ukrainian military claim is a Russian army serviceman killed in fighting, lies on a road outside the city of Kharkiv, Ukraine February 24. REUTERS/Maksim Levin

عملیات نظامی روسیه علیه اوکراین با فرمان ولادیمیر پوتین در چند شهر واقع در شرق و شمال شرق این کشور آغاز شد.

این حملات به دنبال سخنرانی تلویزیونی پوتین با تهاجم جنگنده‌های روسی به چند شهر در شرق و شمال شرقی اوکراین، شلیک موشک و پیاده کردن نیرو در ساحل جنوبی اوکراین آغاز و صدای انفجارهای شدید در چند شهر از جمله در کی‌یف، پایتخت، و خارکیف شنیده شد.

دیمیترو کولبا، وزیرامور خارجه اوکراین همزمان با شروع این حملات با انتشار توییتی از «تهاجم تمام عیار روسیه» به کشورش خبر داد و اعلام کرد که چندین شهر غیردرگیر در مناقشه شرق اوکراین هدف حملات موشکی و هوایی روسیه قرار گرفته‌اند.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده نیز در نخستین واکنش به این حملات اعلام کرد که دعای او با مردم اوکراین است زیر آنها «از حملات غیرقانونی و توجیه ناپذیر نظامیان رنج می‌برند.»

کرملین پیش از آغاز این حملات که کشورهای غربی طی دو روز گذشته نسبت به آن هشدار داده بودند از درخواستِ کمک نظامی جدایی‌طلبان شرق اوکراین خبر داده بود.

آخرین تحولات و خبرهای مرتبط با بحران اوکراین و آغاز عملیات نظامی روسیه را در گزارش لحظه به لحظه زیر دنبال کنید.

ماریو دراگی، نخست وزیر اوکراین روز پنجشنبه حمله نظامی روسیه به خاک اوکراین را «غیرموجه و توجیه‌ناپذیر» خواند و اطمینان داد که اتحادیه اروپا و ناتو به زودی بررسی واکنشی فوری به این تهاجم را در دستور کار خود قرار خواهند داد.
در بیانیه دولت ایتالیا به نقل از ماریو دراگی آمده است: «دولت حمله روسیه به اوکراین را محکوم می کند. این حمله غیرموجه توجیه ناپذیر است. ایتالیا در این زمان بحرانی در کنار مردم و نهادهای اوکراین می ایستد. ما با متحدان اروپایی و ناتو کار می کنیم تا فورا و با اتحاد و قاطعیت پاسخ دهیم.»
رئیس جمهوری اوکراین که کشورش از بامداد روز پنجشنبه ۲۴ فوریه هدف تهاجم نظامی روسیه قرار گرفته، خواستار تشکیل یک «ائتلاف جهانیِ ضد پوتین» شد.
زلنسکی تاکید کرد برای آنکه روسیه به صلح روی بیاورد تشکیل چنین ائتلافی بر ضد مسکو و رئیس کاخ کرملین ضروری است.
رئیس جمهوری اوکراین پس از گفتگو با رهبران کشورهای غربی از جمله ایالات متحده، بریتانیا و آلمان گفت: «ما در حال ساختن یک ائتلاف ضد پوتین هستیم و جهان باید روسیه به در پیش گرفتن صلح وادار کند.»
ارتش روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد که سامانه‌های پدافند ضد هوایی اوکراین را منهدم کرده و چند پایگاه‌ هوایی این کشور را در پی عملیات نظامی سحرگاه پنجشنبه در شرق خاک اوکراین از فعالیت ساقط کرده است.
خبرگزاری‌های رسمی روسیه به نقل از وزارت دفاع این کشور مدعی شدند: زیرساخت‌های نظامی واقع در پایگاه‌‌های هوایی اوکراین به کل منهدم و از رده خارج شده است.
در بیانیه وزارت دفاع روسیه همچنین تاکید شده است که تاسیسات پدافند هوایی نیروهای مسلح اوکراین نیز در جریان حملات روز پنجشنبه منهدم شده است.

ارتش اوکراین، ساعاتی پس از آغاز عملیات نظامی روسیه در این کشور از هدف قرار دادن پنج فروند هواپیما و یک بالگرد ارتش روسیه خبر داد.

ستاد کل ارتش اوکراین در بیانیه‌ای مدعی شد که نیروهای اوکراینی «پنج هواپیما و یک یک بالگرد متجاوزان را ساقط کرده‌اند.»

 


 

برچسب ها
, ,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.