Sunday, 29 May , 2022
امروز : یکشنبه, ۸ خرداد , ۱۴۰۱ - 28 شوال 1443
شناسه خبر : 17150
  پرینتخانه » ورزش, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۲۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۳ |
بر اساس بیانیه آژانس بین‌المللی کنترل دوپینگ

پرچمدار کاروان ایران اولین «دوپینگی» المپیک پکن

آژانس بین‌المللی کنترل دوپینگ اعلام کرد که تست دوپینگ حسین ساوه‌شمشکی، اسکی‌باز آلپاین و پرچمدار ایران در المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن مثبت شده است.
پرچمدار کاروان ایران اولین «دوپینگی» المپیک پکن

آژانس بین‌المللی کنترل دوپینگ اعلام کرد که تست دوپینگ حسین ساوه‌شمشکی، اسکی‌باز آلپاین و پرچمدار ایران در المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن مثبت شده است. به این ترتیب تنها اسکی‌باز مرد ایرانی آلپاین از شرکت در بازی های المپیک زمستانی پکن حذف شد.

بر اساس بیانیه آژانس بین‌المللی کنترل دوپینگ، در نمونه جمع‌آوری‌شده از آقای ساوه‌شمشکی ماده «استروئید آنابولیک آندروژنیک» یافت شده است که در فهرست مواد ممنوعه سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ قرار دارد.

آژانس بین‌المللی کنترل دوپینگ در بیانه خود همچنین تصریح کرده است که ساوه‌شمشکی دیگر نمی‌تواند هیچ فعالیتی در بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ داشته باشد.

البته این سازمان بین‌المللی بر حق اعتراض این اسکی‌باز ۳۶ ساله در محکمه داوری ورزش و درخواست برای نمونه «ب» تصریح کرده است.

خبرگزاری مهر در خصوص تعلیق موقت ساوه‌شمشکی از بازی‌های المپیک پکن خبر داده که مسئولان کاروان ورزشی ایران برای گرفتن نمونه «ب» از این اسکی‌باز آلپاین درخواست داده‌اند.

ساوه‌شمشکی نخستین نمونه دوپینگ تایید شده در بازی‌های المپیک زمستانی پکن است.

اما در خبری دیگر اعلام شد که کامیلا والیوا، فوق ستاره ۱۵ ساله روس که انتظار می‌رفت سومین مدال طلای متوالی طلای المپیک خود را در اسکیت زنان برای کشورش به ارمغان آورد، تستش در خصوص استفاده از مواد ممنوعه مثبت بوده است.

با این حال بر اساس گزارش‌های منتشر شده، او روز پنجشنبه طبق معمول به تمرینات خود ادامه داده است. اولگا ارمولینا، سخنگوی فدراسیون اسکیت نمایشی روسیه هم بدون ارائه جزئیات بیشتر گفت که او تعلیق نشده است.

روزنامه روسی «آر.بی.سی» در گزارشی اعلام کرد که آزمایش داروی قلب والیوا پیش از بازی‌های پکن مثبت بوده است. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، نمونه‌برداری از والیوا پیش از قهرمانی او در مسابقات قهرمانی اروپا در ماه ژانویه در استونی انجام شده است.

آژانس دارویی اروپا اعلام کرده که داروی تری‌متازیدین، یک عامل متابولیک است که به پیشگیری از حملات آنژین و درمان سرگیجه کمک می‌کند. استفاده از این دارو توسط سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ ممنوع اعلام شده است زیرا می‌تواند استقامت و کارایی جریان خون را افزایش دهد، مواردی که می‌توانند یک اسکیت‌باز نمایشی را یاری کنند.

در هر حال یک آزمایش مثبت نه تنها می‌تواند به قیمت مدال طلای مسابقات تیمی روسیه تمام شود بلکه شانس والیوا را برای برنده شدن در رقابت انفرادی هم تهدید می‌کند.

روز پنجشنبه، مارک آدامز، سخنگوی کمیته بین‌المللی المپیک گفت که صحبت درباره یک پرونده حقوقی در حال انجام یا «انواع حدس و گمان‌هایی که من هم یک شبه دیده‌ام»، درست نیست.

برخی تحلیلگران ورزشی بر این نظرند که عدم قطعیت در مورد والیوا با اقدام سریع آژانس بین‌المللی کنترل دوپینگ علیه اسکی‌باز ایرانی در بازی‌های پکن در تضاد است.

 


 

برچسب ها
, ,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.