Sunday, 22 May , 2022
امروز : یکشنبه, ۱ خرداد , ۱۴۰۱ - 21 شوال 1443
شناسه خبر : 17054
  پرینتخانه » اخبار روز, سیاست تاریخ انتشار : ۱۸ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۴ |

جزئیات گفت و گوی رئیس جمهور اسرائیل و اردوغان

رئیس جمهور اسرائیل با رجب طیب اردوغان پیش از “دیدار احتمالی”، گفت‌وگو تلفنی انجام دادند؛ گفت‌وگویی که بیانگر تازه‌ترین نشانه بین “گرم شدن روابط” بین ترکیه و رژیم صهیونیستی است. اسحاق هرتزوگ پس از اینکه نتیجه آزمایش کووید-۱۹ رئیس جمهور ترکیه مثبت شد، برای او و همسرش آرزوی سلامتی کرد. بر اساس اعلام سخنگوی ریاست […]

جزئیات گفت و گوی رئیس جمهور اسرائیل و اردوغان

رئیس جمهور اسرائیل با رجب طیب اردوغان پیش از “دیدار احتمالی”، گفت‌وگو تلفنی انجام دادند؛ گفت‌وگویی که بیانگر تازه‌ترین نشانه بین “گرم شدن روابط” بین ترکیه و رژیم صهیونیستی است.

اسحاق هرتزوگ پس از اینکه نتیجه آزمایش کووید-۱۹ رئیس جمهور ترکیه مثبت شد، برای او و همسرش آرزوی سلامتی کرد.

بر اساس اعلام سخنگوی ریاست رئیس جمهور اسرائیل، دو طرف در این گفت‌وگوی تلفنی درباره احتمال دیدار در آینده نزدیک به تبادل نظر پرداختند.

این تماس تلفنی بیانگر تغییر اخیر سیاست اردوغان در قبال اسرائیل است و همچنین رئیس جمهوری ترکیه از “رویکردی متفاوت و احیای روابط” میان کشورش با این رژیم خبر داد.

اردوغان پس از بازگشت از اوکراین اعلام کرد که می‌توان از گاز طبیعی تل آویو در ترکیه استفاده کرد و دو طرف می‌توانند در یک پروژه مشترک برای انتقال آن به اروپا با یکدیگر تعامل کنند.

ترکیه در حال حاضر دچار “بحران اقتصادی” شده است، در حالیکه اسرائیل و گروهی از کشورهای منطقه، از جمله یونان رقیب ترکیه، بر روی یک خط لوله مشترک برای انتقال گاز مدیترانه شرقی به اروپا، در قراردادی که در ژانویه ۲۰۲۰ امضا شد، کار می‌کنند. از طرفی، ترکیه با این پروژه به شدت مخالفت کرده است.

اردوغان پیش از این به رسانه‌های ترکیه گفته بود که او در اواسط ماه مارس و در بحبوحه تلاش‌ها برای احیای روابط میان ترکیه و اسرائیل، میزبان اسحاق هرتزوگ خواهد بود اما در آن زمان این موضوع تایید نشد و سخنگوی هرتزوگ هم از اظهار نظر درخصوص گفته‌های اردوغان خودداری کرد.

هفته گذشته، یک مقام اسرائیلی، این دیدار احتمالی را نشانگر “نیات رئیس جمهوری ترکیه” توصیف کرد.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.