Sunday, 22 May , 2022
امروز : یکشنبه, ۱ خرداد , ۱۴۰۱ - 21 شوال 1443
شناسه خبر : 17003
  پرینتخانه » سیاست, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۱۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۲ |
وزیر بهداشت ایران

یکی از نکات مثبت سوریه این است که دکتر بشار اسد، پزشک است

وزیر بهداشت در دیدار سفیر سوریه در ایران گفت: انتظار داریم که این دستور عملیاتی شود و شرکت‌های دارویی ایران بتوانند تولیدات خودشان را به سوریه صادر کنند. بهرام عین اللهی، در دیدار «شفق دیوب» سفیر سوریه در ایران، خاطرنشان کرد: در دولت سیزدهم باید روابط ایران و سوریه بیشتر از گذشته باشد و توافقات […]

یکی از نکات مثبت سوریه این است که دکتر بشار اسد، پزشک است

وزیر بهداشت در دیدار سفیر سوریه در ایران گفت: انتظار داریم که این دستور عملیاتی شود و شرکت‌های دارویی ایران بتوانند تولیدات خودشان را به سوریه صادر کنند.

بهرام عین اللهی، در دیدار «شفق دیوب» سفیر سوریه در ایران، خاطرنشان کرد: در دولت سیزدهم باید روابط ایران و سوریه بیشتر از گذشته باشد و توافقات بیشتری برای همکاری‌های مشترک داشته باشیم. تفاهم نامه‌های همکاری می‌تواند زیاد و در حوزه‌های مختلف باشد. پیشنهاد ما این است که کارگروهی بین سفارت و واحد بین الملل وزارت بهداشت تشکیل شود و زمینه‌های همکاری شناسایی شود.

وی گفت: در دیداری که با وزیر آموزش عالی سوریه داشتیم، نقاط مشترک همکاری در حوزه علمی و آموزشی بین دو کشور از جمله در زمینه‌های تبادل استاد و دانشجو، حضور دانشجویان و اساتید در دو کشور و برگزاری کنفرانس‌های علمی و نیز استقرار شعب دانشگاهی، مورد تاکید قرار گرفت.

وزیر بهداشت یادآور شد: یکی از نکات مثبت سوریه این است که دکتر بشار اسد، پزشک است و خیلی راحت می‌توانیم در حوزه پزشکی شاهد ارتقای روابط دو کشور ایران و سوریه باشیم. صنایع دارویی ایران پیشرفت‌های قابل توجهی داشته اند و دکتر بشار اسد در ماده ۸ تفاهم نامه ایران و سوریه در مورد ثبت داروهای ساخت ایران در سوریه، دستوراتی داده و انتظار داریم که این دستور عملیاتی شود و شرکت‌های دارویی ایران بتوانند تولیدات خودشان را به سوریه صادر کنند.

عین اللهی اظهار داشت: متأسفانه به دلیل اقدامات خرابکارانه تروریست‌ها در سوریه، صدماتی به زیرساخت‌های سلامت سوریه وارد شده و آمادگی داریم که کمک‌های لازم در این زمینه را به مردم سوریه کنیم. از دیدن تصاویر خرابی‌های سوریه، بسیار متأثر می‌شویم.

وی ادامه داد: در ماه‌های ابتدایی سال آینده، نمایشگاه تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی در ایران برگزار می‌شود و علاقه مندیم که وزیر بهداشت سوریه در این نمایشگاه شرکت کند و از نزدیک با دستاوردهای ایران در این حوزه، آشنا شود.

سفیر سوریه در ایران نیز در این دیدار ضمن تبریک فرا رسیدن دهه فجر به دولت و مردم ایران و آرزوی دستیابی به اهداف جمهوری اسلامی ایران، گفت: سفارت سوریه در ایران، وزارت بهداشت و آموزش عالی و تحقیقات علمی سوریه آمادگی تقویت همکاری در زمینه‌های مختلفی که در نهایت به نفع مردم دو کشور است را دارند.

وی افزود: روابط ایران و سوریه تاریخی و بی نظیر است و امیدواریم که در دولت سیزدهم، شاهد توسعه روزافزون روابط بین دو کشور در حوزه‌های مختلف باشیم. بدنه پزشکی سوریه به دلیل جنگ تروریستی سوریه در ۱۰ سال گذشته، دچار ضرر و خسارت‌های فراوان شده بنابراین در این مرحله، همکاری با وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های پزشکی، دارویی و سایر حوزه‌ها، اهمیت ویژه ای برای سوریه دارد.

سفیر سوریه در ایران گفت: چشم اندازهای همکاری دو کشور بسیار گسترده است و این همکاری‌های بین وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران و وزارتخانه‌های بهداشت و آموزش عالی سوریه می‌تواند به تقویت روابط دو کشور بیانجامد.

وی تاکید کرد: در مورد ثبت داروهای ایرانی در سوریه، بشار اسد، رئیس جمهور سوریه استثنا قائل شد تا شرکت‌های ایرانی بتوانند داروها و محصولات خود را در سوریه ثبت کنند.

شفق دیوب گفت: در سفر وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی سوریه به ایران، یادداشت تفاهم همکاری بین آن وزارتخانه و وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران امضا شد و برنامه اجرایی این تفاهم نامه آماده و از طریق وزارت امور خارجه یک نسخه به وزارت بهداشت ارسال شده و منتظریم تا نقطه نظرات نهایی وزارت بهداشت ایران اعلام شود.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.