Sunday, 29 May , 2022
امروز : یکشنبه, ۸ خرداد , ۱۴۰۱ - 28 شوال 1443
شناسه خبر : 16956
  پرینتخانه » الف, سیاست تاریخ انتشار : ۱۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۷ |
عدم اعتماد قوه قضاییه به درخواست بریویک

مخالفت دادگاه نروژ با آزادی مشروط بریویک

دادگاهی در نروژ با آزادی مشروط آندرس بریویک، عامل کشتار ده‌ها نفر در سال ۲۰۱۱ مخالفت کرد. آندرس بریویک که چهره‌ای نئونازی و اسلام‌ستیز محسوب می‌شود تابستان سال ۲۰۱۱ در دو حمله جداگانه در اسلو، پایتخت نروژ و محل برگزاری اجتماع شاخه جوانان حزب کارگر در این کشور ۷۷ نفر را به قتل رساند. اکثر قربانیان حملات آندرس بریویک که مرگبارترین سبعیت در تاریخ نروژ طی دوره صلح محسوب می‌شود نوجوان بودند. او ماه گذشته در جریان حضورش در دادگاه ابتدا با انگشتانش حرکتی که نشانه معتقدان به برتری نژاد سفید می‌شود انجام داد. آندرس بریویک، ۴۲ ساله در ادامه دست راستش را نیز به سبک طرفداران حکومت نازی‌ها در آلمان بالا برد.
مخالفت دادگاه نروژ با آزادی مشروط بریویک

دادگاهی در نروژ با آزادی مشروط آندرس بریویک، عامل کشتار ده‌ها نفر در سال ۲۰۱۱ مخالفت کرد.

آندرس بریویک که چهره‌ای نئونازی و اسلام‌ستیز محسوب می‌شود تابستان سال ۲۰۱۱ در دو حمله جداگانه در اسلو، پایتخت نروژ و محل برگزاری اجتماع شاخه جوانان حزب کارگر در این کشور ۷۷ نفر را به قتل رساند. اکثر قربانیان حملات آندرس بریویک که مرگبارترین سبعیت در تاریخ نروژ طی دوره صلح محسوب می‌شود نوجوان بودند.

او ماه گذشته در جریان حضورش در دادگاه ابتدا با انگشتانش حرکتی که نشانه معتقدان به برتری نژاد سفید می‌شود انجام داد. آندرس بریویک، ۴۲ ساله در ادامه دست راستش را نیز به سبک طرفداران حکومت نازی‌ها در آلمان بالا برد.

در حکم دادگاه حوزه قضایی تلمارک در نروژ آمده است که «خطر خشونت‌ورزی [از سوی آندرس بریویک] واقعی و قابل توجه است. این خطر به همان میزانی است که او اولین بار مجرم شناخته شد.»

آندرس بریویک به ۲۱ سال زندان محکوم شده است که حداکثر دوره حبس در قانون مجازات کیفری نروژ محسوب می‌شود. با این حال در صورتی که او همچنان تهدیدی برای جامعه تشخیص داده شود امکان تمدید دوره زندانش به طور نامحدود وجود دارد.

بنا به قوانین نروژ آندرس بریویک پس از گذراندن ۱۰ سال از دوره زندان خود می‌توانست درخواست آزادی مشروط کند. او پس از رد هر درخواست آزادی مشروط خود می‌تواند پس از یک سال درخواست دیگری ارائه کند.

آندرس بریویک ماه گذشته در دادگاه مدعی شده بود که هواداران راست افراطی به صورت آنلاین در افراط‌گرایی او و ارتکاب جنایت تابستان ۲۰۱۱ نقش داشتند. وی افزوده بود که در اینترنت مغزشویی شده بود و حالا اگر آزاد شود تنها با ابزارهای مسالمت‌جویانه در راستای ترویج ایده برتری نژاد سفید فعالیت خواهد کرد.

اما دادگاه حوزه قضایی تلمارک این استدلال را رد کرد و در حکم خود نوشت که نمی‌توان به سخنان آندرس بریویک مبنی بر اینکه دیگر دست به خشونت نخواهد زد اعتماد کرد.

وکیل مدافع آندرس بریویک گفته است که موکلش درخواست تجدیدنظر در تصمیم دادگاه را ارائه خواهد کرد.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.