Sunday, 29 May , 2022
امروز : یکشنبه, ۸ خرداد , ۱۴۰۱ - 28 شوال 1443
شناسه خبر : 16576
  پرینتخانه » قـطـار اخـبـار, سیاست تاریخ انتشار : ۰۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۷:۳۹ |
فردریش مرتس و آینده ای دشوار

منتقد آنگلا مرکل به رهبری حزب دموکرات مسیحی رسید

مرتس ۶۶ ساله، وکیل دادگستری است و در سال‌های گذشته رقیب اصلی آنگلا مرکل برای تصاحب جایگاه ریاست حزب دموکرات مسیحی بود...
منتقد آنگلا مرکل به رهبری حزب دموکرات مسیحی رسید

فردریش مرتس، سیاستمدار کارکشته محافظه‌کاران اتحاد دموکرات مسیحی آلمان به ریاست این حزب رسید.

محافظه‌کاران در جریان انتخابات سپتامبر ۲۰۲۱ پس از ۱۶ سال از قدرت کنار زده شدند.

مرتس ۶۶ ساله، وکیل دادگستری است و در سال‌های گذشته رقیب اصلی آنگلا مرکل برای تصاحب جایگاه ریاست حزب دموکرات مسیحی بود.

نمایندگان محلی این حزب روز شنبه و در جریان یک کنگره ویدیویی با ۹۵ درصد آرای موافق فردریش مرتس را به این سمت برگزیدند. وی تنها کاندیدای این انتخابات داخلی بود و مراسم امروز برای تعیین ریاست جدید حزب، عملا جنبه تشریفاتی داشت.

اختلاف سیاسی میان صدر اعظم پیشین و مرتس به دو دهه پیش باز می‌گردد. در آن زمان آنگلا مرکل وی را از سمت ریاست پارلمانی حزب برکنار کرده بود.

فردریش مرتس در ماه‌های گذشته و به‌ویژه پس از شکست سنگین حزب و شخص آرمین لاشت، سر لیست ائتلاف محافظه‌کاران برای صدر اعظمی بر بازگشت به یک سیاست محافظه‌کارانه‌تر تاکید کرده است. او مخالف رویکردهای «میانه‌روی» جناح مرکل در حزب است.

سال گذشته و زمانی که آلمان برای انتخابات سراسر آماده می‌شد، بسیاری از رسانه‌های داخلی و بین‌المللی با بررسی کارنامه ۱۶ ساله حکومت صدر اعظم پیشین، حزب دموکرات مسیحی را نه یک جریان سنتی محافظه‌کار که یک حزب میانه رو، میان چپ و راست معرفی می‌کردند: سیاست‌های مهاجرتی، حمایت از حقوق دگرباشان، سیاست‌های زیست‌محیطی و اصلاح نظام پرداخت درآمد، از جمله ویژگی‌های متمایز کابینه‌های آنگلا مرکل با خط پیشین محافظه‌کاران هم حزبی‌اش بود.

مرتس در نخستین سخنرانی در مقام ریاست حزب دموکرات مسیحی از هم‌قطارانش خواست تا برای تبدیل شدن به یک اپوزیسیون قدرتمند و پیروزی در انتخابات محلی پرشمار امسال، تلاش کنند.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.