Friday, 27 May , 2022
امروز : جمعه, ۶ خرداد , ۱۴۰۱ - 26 شوال 1443
شناسه خبر : 16448
  پرینتخانه » سیاست, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۱:۴۰ |
وزیر خارجه امریکا در راه اوکراین

حمایت قاطع امریکا از اوکراین در صورت حمله روسیه

وزارت امور خارجه آمریکا از سفر قریب‌الوقوع آنتونی بلینکن به کی‌یف برای نشان دادن حمایت ایالات متحده از اوکراین در پی تشدید بحران میان این کشور و روسیه خبر داد. این سفر همزمان با بالا گرفتن اختلاف‌ها میان مسکو و غرب و نیز تشدید بیم و نگرانی‌ها در خصوص تهاجم نظامی احتمالی روسیه به اوکراین […]

حمایت قاطع امریکا از اوکراین در صورت حمله روسیه

وزارت امور خارجه آمریکا از سفر قریب‌الوقوع آنتونی بلینکن به کی‌یف برای نشان دادن حمایت ایالات متحده از اوکراین در پی تشدید بحران میان این کشور و روسیه خبر داد.

این سفر همزمان با بالا گرفتن اختلاف‌ها میان مسکو و غرب و نیز تشدید بیم و نگرانی‌ها در خصوص تهاجم نظامی احتمالی روسیه به اوکراین صورت می‌گیرد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در این خصوص گفت: «آنتونی بلینکن در سفر به کی‌یف با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین دیدار و بر عزم بالای ایالات متحده برای حمایت از حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور تاکید خواهد کرد.»

وزیر امور خارجه ایالات متحده پس از کی‌یف قرار است روز پنجشنبه به برلین سفر کند تا در آنجا پرونده بحران اوکراین را با همتاهای بریتانیایی، فرانسوی و آلمانی خود مورد بررسی بیشتر قرار دهد.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده: نمایندگان چهار قدرتِ فراآتلانتیک قراراست در جریان نشستی در برلین در خصوص تلاش‌های مشترک برای جلوگیری از تهاجمی دیگر از جانب روسیه به اوکراین بحث و تبادل نظر کنند.»

ند پرایس در ادامه از «آمادگی متحدان و شرکای ایالات متحده برای تحمیل پیامد‌های عظیم و وارد کردن هزینه‌های سنگین و قابل توجه اقتصادی بر روسیه» در صورت هر گونه حمله احتمالی به اوکراین یاد کرد و افزود که بخشی از گفتگوهای روز پنجشنبه حول این محور انجام خواهد شد.

در بیانیه وزارت امور خارجه ایالات متحده همچنین آمده است: سفر آنتونی بلینکن «در پی رایزنی‌های دیپلماتیک گسترده با متحدان و شرکا در خصوص اتخاذ رویکردی واحد برای پاسخگویی به تهدید‌های روسیه در قبال اوکراین و نیز در پیش گرفتن تلاش‌های مشترک برای تشویق مسکو به انتخاب مسیر دیپلماسی و کاهش تنش؛ در راستای امنیت و ثبات صورت می‌گیرد.»

گفتنی است که آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان نیز پیش‌تر در تلاش برای کاستن از تنش‌های موجود میان روسیه و اوکراین و انجام میانجی‌گری به هر دو کشور سفر کرده بود.

بربوک در جریان سفر به کی‌یف وعده داد که کشورش از هیچ تلاشی برای تضمین امنیت اوکراین فروگذار نخواهد کرد.

ایالات متحده و اروپا پس از تقویت قوای نظامی روسیه درمرزهای مشترک این کشور با اوکراین مسکو را به تلاش و زمینه‌چینی برای حمله نظامی به همسایه غربی خود متهم کرده‌اند.

مسکو اما بارها این اتهام را رد کرده و به سران کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو نسبت به هرگونه گسترش این پیمان نظامی به سمت شرق هشدار داده‌‌اند.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.