Wednesday, 25 May , 2022
امروز : چهارشنبه, ۴ خرداد , ۱۴۰۱ - 24 شوال 1443
شناسه خبر : 16412
  پرینتخانه » الف, سیاست تاریخ انتشار : ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۰:۳۴ |
رئیس‌جمهور ترکیه

اسد فقط با حمایت روسیه در قدرت مانده

رئیس‌جمهور ترکیه اظهار کرد: با اسحاق هرتزوگ، رئیس اسرائیل در تماس هستم و او می‌تواند به ترکیه سفر کند. اردوغان در واکنش به روابط اسرائیل و ترکیه و احتمال همکاری با اسرائیل در مدیترانه شرقی گفت، این هدف احراز پیشرفت از طریق تماس‌های مثبت است. اردوغان افزود: اگر این مساله براساس سود متقابل باشد، هر آنچه لازم باشد خواهیم کرد. 
اسد فقط با حمایت روسیه در قدرت مانده

رئیس‌جمهور ترکیه درباره بحران سوریه و حمایت برخی کشورها از “گروه‌های تروریستی” حاضر در شمال این کشور گفت: نیروهای آمریکایی در بخش‌های گسترده‌ای از سوریه حضور دارند. روسیه نیز دارای پایگاه نظامی است.

رجب طیب اردوغان تصریح کرد: از سوی دیگر آمریکا حمایت زیادی از گروه‌های تروریستی می‌کند. چشم‌پوشی از این مسائل ممکن نیست. ما این مسائل را همواره در دیدار با بایدن، ترامپ و اوباما مطرح کرده‌ایم.

اردوغان افزود: روسیه هم به همین شکل در شمال سوریه حضور دارد. در صورت عدم حمایت روسیه از اسد، این نظام فرو می‌پاشد. اسد با حمایت روسیه در قدرت مانده است. طبیعتا ایران نیز از اسد حمایت می‌کند. شاهد چنین وضعیتی هستیم. امیدواریم که منطقه به زودی شاهد صلح و آرامش باشد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره اخبار مربوط به تلاش روسیه به منظور اشغال اوکراین، گفت: اشغال اوکراین توسط روسیه را منطق بر واقعیت حاکم نمی‌بینم.

اردوغان تصریح کرد: چرا که اوکراین یک کشور معمولی نیست. اوکراین یک کشور قوی است و روسیه پیش از چنین کاری باید شرایط حاکم بر جهان و شرایط خود این کشور را به دقت بررسی کند.

وی درباره تنش بین روسیه و اوکراین توضیح داد: این منطقه دیگر تحمل و ظرفیت جنگ جدیدی را ندارد. جنگ در منطقه غیر قابل پذیرش است. باید جنگ را از تاریخ سیاسی پاک کنیم.

اردوغان با ابراز رضایت نسبت به روند کاهش ارزش ارزهای خارجی و افزایش نرخ برابری لیر در مقابل ارزهای خارجی، عنوان کرد: از کاهش نوسانات و ادامه ثبات راضی هستیم. برای افزایش توجه به لیر تلاش می‌کنیم.

وی افزود: نرخ ارز و تورم به شکل مداوم کاهش خواهند یافت و سال ۲۰۲۲ درخشان‌ترین سال ترکیه خواهد بود و این روند در سال ۲۰۲۳ نیز ادامه خواهد یافت.

رئیس‌جمهوری ترکیه در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با خبرنگاران به موضوع منابع گازی دریای سیاه اشاره کرد و گفت: در سال ۲۰۲۲ عملیات تکمیل پیش تولید در تمامی چاه‌ها انجام خواهد شد. امیدواریم تا سال ۲۰۲۳ این فعالیت‌های خود را افزایش دهیم.

اردوغان با مثبت ارزیابی کردن دیدار خود از آلبانی، درباره تحولات اخیر در بوسنی و هرزگوین اظهار کرد: ترکیه پس از این نیز مانند گذشته، تمام توان و نفوذ خود را به منظور حل و فصل بحران موجود در بوسنی با مشارکت تمامی طرف‌های مربوطه به کار خواهد گرفت.

همچنین رئیس‌جمهور ترکیه اظهار کرد: با اسحاق هرتزوگ، رئیس اسرائیل در تماس هستم و او می‌تواند به ترکیه سفر کند.

اردوغان در واکنش به روابط اسرائیل و ترکیه و احتمال همکاری با اسرائیل در مدیترانه شرقی گفت، این هدف احراز پیشرفت از طریق تماس‌های مثبت است.

اردوغان افزود: اگر این مساله براساس سود متقابل باشد، هر آنچه لازم باشد خواهیم کرد. 

برچسب ها
, , ,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.