Tuesday, 18 January , 2022
امروز : سه شنبه, ۲۸ دی , ۱۴۰۰ - 15 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 16215
  پرینتخانه » وقایع اتفاقیه, جامعه تاریخ انتشار : ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۱:۵۰ |

سکونت ۱۷/۵ درصد از جمعیت ایران روی ۳ گسل فعال پایتخت

مدیرکل مدیریت بحران استان تهران گفت: اکنون ۱۷/۵ درصد از جمعیت کل کشور در استان تهران و در شهر تهران نیز ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر سکونت دارند که میزان ساخت و ساز، تراکم بین سازه‌ها، خطوط ارتباطی، شریان‌های حیاطی، معابر و خیابان‌ها، همه بر نگرانی‌ها در خصوص وقوع زلزله در این استان می‌افزاید. […]

سکونت ۱۷/۵ درصد از جمعیت ایران روی ۳ گسل فعال پایتخت

مدیرکل مدیریت بحران استان تهران گفت: اکنون ۱۷/۵ درصد از جمعیت کل کشور در استان تهران و در شهر تهران نیز ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر سکونت دارند که میزان ساخت و ساز، تراکم بین سازه‌ها، خطوط ارتباطی، شریان‌های حیاطی، معابر و خیابان‌ها، همه بر نگرانی‌ها در خصوص وقوع زلزله در این استان می‌افزاید.

علی نصیری سرپرست سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اعلام کرد: زمین لرزه تقریبا در فاصله زمانی ۳۰ تا ۴۰ ثانیه روی می دهد که با نصب شتاب نگارها تلاش داریم قبل از وقوع زلزله حتی برای چند ثانیه نیز مطلع شویم.

نصیری با بیان اینکه بهترین راه مقابله با زلزله آموزش است، ادامه داد: شهروندان بدانند که در زمان زلزله دویدن بسیار خطرناک است و باید در محل کار و منزل چند نقطه ایمن را شناسایی کنند.

وی با بیان اینکه تلاش داریم آموزش های مقابله با زلزله را به صورت شبکه ای در محلات اجرایی و عملیاتی کنیم، تاکید کرد: توسعه آموزش شهروندان در مواقع بحرانی از جمله زلزله بسیار کارساز است و بنا داریم با همکاری تمامی سازمان های وابسته این آموزش ها را در مناطق ۲۲گانه و محلات شهر تهران اجرا کنیم.

سرپرست سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران یکی دیگر از مسائل و مشکلات شهر تهران را وجود بافت های فرسوده اعلام کرد و اظهار داشت: در سال های اخیر حرکت های مناسبی در این خصوص به ویژه از سوی شهرداری تهران انجام شده که البته کافی نبوده و این موتور نوسازی بافت های فرسوده با سرعت بیشتری دنبال شود.

وی تاکید کرد: مدیریت شهری در این دوره باید با برنامه ریزی گسترده در فاصله زمانی پیش بینی شده، نسبت به نوسازی بافت های فرسوده اقدام کند.

این مسئول با بیان اینکه مراکز بیمارستانی پایتخت نیز دچار فرسودگی است گفت: اکثر بیمارستان های شهر تهران قدمت بالایی دارند و این یک هشدار برای کلانشهر تهران است که وزارت بهداشت در این زمینه باید اقداماتی انجام دهد.

نصیری اظهار کرد: برخی مناطق شهر تهران از جمله منطقه ۱۹ با فقر بیمارستانی مواجه هستند و هیچ بیمارستانی در این منطقه وجود ندارد اما در برخی مناطق از جمله یک، سه و ۶ چندین بیمارستان دارند ولی تراکم جمعیت در این مناطق بالاست.

وی با بیان اینکه باید طرح تقسیم بندی احداث بیمارستان در مناطق مختلف تهران شکل بگیرد، گفت: در حالی که برخی از مناطق تهران به اندازه چند استان کشور جمعیت دارند از وجود یک بیمارستان محرومند و باید شهروندان به دیگر مناطق بروند که موجب تراکم جمعیت و دیگر مشکلات خواهد شد.

نصیری تاکید کرد: هم اکنون ساختمان هایی همچون پلاسکو و سینا اطهر در تهران وجود دارند که هنوز وقتشان نرسیده و اگر ایمن سازی حدود ۴ هزار ساختمان ناایمن در شهر را جدی نگیریم در آینده نه چندان دور نیز شاهد وقوع چنین حوادث تلخی خواهیم بود.

منصور درجاتی مدیرکل مدیریت بحران استان تهران نیز از فعال بودن ۳ گسل در پایتخت خبر داد و گفت: ۳ گسل غربی- شرقی تهران، مشا و شهرری لرزه زا محسوب می شوند. از این گسل ها توقع رفتار لرزشی وجود دارد و اقدامات مراقبتی در این خصوص ضروری است.

وی افزود: به نظر می رسد گسل مشا در شمال شرق تهران بیشترین فعالیت و بیشترین نقش را در وقوع زلزله در استان تهران دارد.

این مسئول ادامه داد: اکنون ۱۷.۵ درصد از جمعیت کل کشور در استان تهران و در شهر تهران نیز ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر سکونت دارند. میزان ساخت و ساز، تراکم بین سازه‌ها، خطوط ارتباطی، شریان‌های حیاطی، معابر و خیابان‌ها، همه و همه بر نگرانی‌ها اضافه می‌کند.

مدیرکل مدیریت بحران استان تهران گفت: ما از نظر فاضلاب در تهران مشکل داریم، اما نه این‌گونه که شهر در فاضلاب غرق شود. این حرف‌ها علمی و منطقی نیست. شهری که در زیر زمین چند خط مترو دارد، چطور می‌تواند در فاضلاب غرق شود. این حرف‌ها غیررسمی و شایعه است.

وی ادامه داد: تهران ۲ گسل شمالی – جنوبی و شرقی و غربی دارد که خطر محسوب می‌شوند و خطر سیل از بالادست نیز تهران را تهدید می‌کند اما این خطرات احتمالی است و قرار نیست آرامش و آسایش مردم را بگیرد. ضمن آنکه ما در نقاطی که اصولی و فنی ساخت‌وساز و علمی و حساب شده خیابان‌کشی کرده‌ایم، خطر را کاهش داده‌ایم.

وی گفت: اگرچه همچنان بافت فرسوده، بیشترین آسیب را از هر نظر خواهد دید اما مردم باید در ساخت‌وسازها، اصول فنی، سبک‌سازی و مقررات را جدی بگیرند و فقط به صدور پروانه و مجوز دلخوش نباشند. استحکام بنا بسیار مهم است.

همچنین کامران عبدولی معاون حفاظت و پیشگیری سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران درباره ساختمان‌های ناایمن شهر تهران اعلام کرد: با توجه به مصوبه شورای شهر و فرمول سازمان آتش نشانی ساختمان‌های پایتخت براساس ریسک حریق به بسیار پرخطر، پرخطر، میان‌خطر و کم‌خطر تقسیم بندی شدند و از تعداد ۳۳ هزار و ۲۲۱ ساختمان شناسایی شده، ۱۱۷ ساختمان بسیار پرخطر تشخیص داده شد.

وی با بیان اینکه این ساختمان ها یا باید به سرعت پلمب شوند یا اقدام فوری در رفع خطر انجام شود، تاکید کرد: سازمان آتش نشانی ۵۳۹ مرکز درمانی پرخطر را در شهر تهران شناسایی و شیوه نامه های لازم را به آنها ابلاغ کرده است و اگر حادثه ای در این مراکز درمانی رخ دهد نمی‌توان هیچ اقدامی برای آن انجام داد.

عبدولی با اشاره به این که ۳۵۰۰ ساختمان پرخطر در شهر تهران وجود دارد، گفت: سازمان آتش نشانی ۲۳ هزار و ۵۵۸ ساختمان میان‌خطر و ۶۰۴۳ ساختمان کم خطر نیز شناسایی کرده است.

 


 

برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.