Thursday, 20 January , 2022
امروز : پنج شنبه, ۳۰ دی , ۱۴۰۰ - 17 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 16188
  پرینتخانه » وقایع اتفاقیه, امــروز در تــاریخ, فرهنگ و هنر تاریخ انتشار : ۲۳ دی ۱۴۰۰ - ۲:۰۱ |

ایرج پزشکزاد درگذشت

ایرج پزشک‌زاد، نویسنده و طنزپرداز مطرح ایرانی که رمان «دایی‌ جان ناپلئون» از مشهورترین آثار اوست در سن ۹۴ سالگی از دنیا رفت. پزشک‌زاد که به «الف.پ.آشنا» تخلص داشت سال ۱۳۰۶ در تهران متولد شد و روز چهارشنبه به دلیل ایست قلبی در شهر لس‌آنجلس درگذشت. وی که رشته حقوق را برای تحصیلات عالیه خود […]

ایرج پزشکزاد درگذشت

ایرج پزشک‌زاد، نویسنده و طنزپرداز مطرح ایرانی که رمان «دایی‌ جان ناپلئون» از مشهورترین آثار اوست در سن ۹۴ سالگی از دنیا رفت.

پزشک‌زاد که به «الف.پ.آشنا» تخلص داشت سال ۱۳۰۶ در تهران متولد شد و روز چهارشنبه به دلیل ایست قلبی در شهر لس‌آنجلس درگذشت.

وی که رشته حقوق را برای تحصیلات عالیه خود برگزیده بود در دوره‌ای برای تکمیل مطالعات و ادامه تحصیل به کشور فرانسه سفر کرد و پس از بازگشت به مدت پنج سال در کشورش به قضاوت در دادگستری مشغول شد.

پزشک‌زاد فعالیت در وزارت امور خارجه و مدیر کل روابط فرهنگی ایران را نیز در کارنامه خود ثبت کرده است.

او کار نویسندگی را از اوایل دهه ۳۰ میلادی با نوشتن داستان‌های کوتاه برای مجلات و ترجمه متون ادبی نویسندگان بزرگی چون ولتر و مولیر و نیز برگردان رمان‌های تاریخی آغاز کرد.

نگارش رمان دایی‌ جان ناپلئون که ناصر تقوایی مجموعه تلویزیونی ماندگاری با اقتباس از آن در سال ۱۳۵۵ ساخت از جمله آثار مشهور این نویسنده و طنزپرداز ایرانی است.

ایرج پزشک‌زاد از شیفتگان سعدی شاعر نامدار و سخندان ایرانی بود و همزمان با فعالیت در وزارت خارجه ستون طنزی با نام «آسمون ریسمون» در مجله فردوسی داشت.

مجموعه خاطرات «حاج مم جعفر در پاریس»، رمان‌های «دایی جان ناپلئون»، «خانواده نیک‌ اختر» و «ماشالله خان در بارگاه هارون الرشید» و نیز نمایشنامه‌های «ادب مرد به ز دولت اوست تحریر شد»، «پسر حاجی بابا جان» و «صندوق لعنت» از جمله بخشی از آثار وی در زمینه طنز است.

ایرج پزشک‌زاد پس از انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ از کشور خارج شد و در فرانسه اقامت گزید؛ و پس از چندی راهی آمریکا شد و سال‌های آخر عمر خود را در این کشور سپری کرد.

 


 

برچسب ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.