Tuesday, 18 January , 2022
امروز : سه شنبه, ۲۸ دی , ۱۴۰۰ - 15 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 16017
  پرینتخانه » سیاست, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۱۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۰ |
نادر طالب‌زاده

وزارت خارجه به مهمانان امریکایی بزرگداشت سردار سلیمانی ویزا نداد

نشست خبری دوازدهمین جشنواره مردمی فیلم «عمار» و نخستین جشنواره علوم انسانی «عمار» با حضور نادر طالب‌زاده دبیر و دیگر دبیران اجرایی این دو رویداد در حسینیه هنر برگزار شد. نادر طالب‌زاده در این نشست بیان کرد: جای وحید جلیلی خالی است. خوشحال شدم که یکی از سیاستگذاران اصلی عمار که شاهد دغدغه‌هایش در حوزه […]

وزارت خارجه به مهمانان امریکایی بزرگداشت سردار سلیمانی ویزا نداد

نشست خبری دوازدهمین جشنواره مردمی فیلم «عمار» و نخستین جشنواره علوم انسانی «عمار» با حضور نادر طالب‌زاده دبیر و دیگر دبیران اجرایی این دو رویداد در حسینیه هنر برگزار شد.

نادر طالب‌زاده در این نشست بیان کرد: جای وحید جلیلی خالی است. خوشحال شدم که یکی از سیاستگذاران اصلی عمار که شاهد دغدغه‌هایش در حوزه رسانه بودم، در صدا و سیما مسئولیت گرفته است. این نشان می‌دهد بستر عمار چقدر استخوان‌دار است. تقدیر این بود که ایشان به صداوسیما با ماموریت ایجاد تحول بروند.

وی افزود: به نظرم این یک اتفاق مهم بود که کسی آن را پیش‌بینی نمی‌کرد. اینکه عمار کانسپتی بود که بر آن اساس باید اقدام می‌شد، خوب است. ریشه‌های اصلی این موضوع را شهید آوینی ریخته بود، بستر آن هم سوره بود که آقای جلیلی در آن کار کرده بود. مشکل امروز ما این است که نصف دولتمردان این دولت و دولت قبلی نمی‌دانند که جمهوری اسلامی چه چیزی است و به همین دلیل درگیر مسایلی مثل برجام می‌شویم. در حوزه جنگ نرم و تفکر، آن جایی که شعله جمهوری اسلامی خوب گرفت، عمار بود.

این کارگردان ادامه داد: از اول انقلاب تا امروز گروه عمار بوده‌اند، یعنی جوانان پرفکر و پردغدغه که به اینجا آمده‌اند. ما امسال برای اولین بار گروه‌های حرفه‌ای، تهیه‌کننده‌های حرفه‌ای، فیلمبرداران کاربلد و… داریم. بچه‌هایی داریم که آثارشان را دیدم و به وجد آمدم. آنها را به برنامه خودم دعوت کردم. البته برنامه من هم محصول همین عمار است.

وی با تأکید بر پیشرفت حرفه‌ای فیلمسازان جریان عمار گفت: امروز عمار شاهد فیلمی با استانداردهای «دیپورت» است که یادآور کارهای رابرت برسون است. این تنها یکی از کارهاست که برد بین‌المللی دارد. یکی از خصوصیات «عمار» این است که هویت انقلاب اسلامی در وجودش است. در وین امروز دعوا بر سر این است که جمهوری اسلامی چیست. ما برخی جاها در عمار نگهبانان خوبی نبودیم که این هم به خاطر سن کم بچه‌هاست. مثلاً به سراغ حوزه‌های امنیتی نمی‌روند. البته سال گذشته فردی را داشتیم که فیلم خوبی در حوزه اقتصادی ساخت و از صاحبان یک ارگان تماس گرفتند و گفتند این فیلم را پخش نکنید در حالی که نقد خوبی داشت. در این قسمت‌ها فیلم کمی داریم در حالی که در این حوزه کارهایی است که پول نامشروع ایجاد شده است

طالب‌زاده بیان کرد: بچه‌ها باید دست به جراحی بزنند، اما برخی آنها را می‌ترسانند، آقای محمدرضا شهبازی کارهای طنز می‌سازد، روزی نقدی به فرزند یکی از مسئولان داشت که چرا با وجود سن کم صاحب یک هولدینگ چند میلیاردی است، اما به محض گفتن این حرف حالا چهار ماهی می‌شود که او را از روی آنتن برداشته‌اند! ما به عمود خیمه انقلاب اعتقاد داریم، بنابراین باید نقد هم کنیم. حتی آخرین فرمان امام (ره) نادیده گرفته شده است. این نیازمند یک جراحی است. این در حالی است که صداوسیما، حوزه هنری، فارابی هیچکدام این کار را نمی‌کنند. بنابراین باید بچه‌های انقلاب ضمن حفظ انقلاب این کار را کنند.

وی افزود: برای رسیدن به انقلاب، چهارده قرن طول کشیده است، باید نترسیم، اصلاً چه کسی می‌خواهد ما را بترساند؟ البته الان صدا و سیمای قوی‌تری داریم، امید بیشتری داریم تا حرف‌های بیشتری در صدا و سیما بزنیم و آزادتر باشیم. یادم است در روزگاری می‌گفتند در برنامه راز سوالات پرت و پلا می‌کنی، آن روز آقای جلیلی مهمان من بود و او هم بدون ترمز می‌رفت، گفتند برنامه را سریع‌تر جمع کنم. من به آنها چشم گفتم اما «چشم» را برای خودم می‌گفتم و بحث را ادامه دادم.

این برنامه‌ساز تلویزیون ادامه داد: در این سال‌ها آنقدر حرف روی زمین مانده که من گاهی شب‌ها خوابم نمی‌برد. باید کارهایی در ابعاد بین‌المللی کنیم. همین امروز برای بزرگداشت حاج قاسم مهمانانی از آمریکا دعوت کرده‌ایم اما به آن‌ها ویزا نمی‌دهند. می‌گویند کمیته‌ای در وزارت خارجه هست که اجازه ورود نمی‌دهد، من قدیم دست و پایی داشتم و به دنبال کار می‌رفتم ولی الان نمی‌توانم. اما این ریای آمریکا را چه کسی باید بگوید؟ باید خود آمریکایی‌ها بگویند اما حالا دو هفته است این کمیته اجازه نمی‌دهند. این مسایل باعث می‌شود گاهی اوقات شک کنم، برخی تحلیل‌ها نیاز به برنامه سازی و فیلمسازی دارد چون به راحتی خرابکاری می‌شود. اولین اقدام دولت قبلی جلوگیری از برگزاری کنفرانس ما بود، دولت فعلی هم همین است. فکر می‌کنند ما باید جلوی دهان‌مان زیپ بکشیم اما عمار دهانش را نمی‌بندد.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.