Sunday, 23 January , 2022
امروز : یکشنبه, ۳ بهمن , ۱۴۰۰ - 20 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 15265
  پرینتخانه » اخبار بالا, امــروز در تــاریخ, سیاست تاریخ انتشار : ۰۶ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۸ |

هشدار ناتو به روسیه درباره حمله به اوکراین

با افزایش نگرانی‌ها در پی استقرار هزاران نیروی نظامی روسیه در نزدیکی مرز اوکراین، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، به روسیه هشدار داد که هرگونه تلاش برای حمله به اوکراین هزینه‌هایی را در پی خواهد داشت. ینس استولتنبرگ در آستانه برگزاری نشست وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو در لتونی که قرار است ۳۰ نوامبر برگزار شود […]

هشدار ناتو به روسیه درباره حمله به اوکراین

با افزایش نگرانی‌ها در پی استقرار هزاران نیروی نظامی روسیه در نزدیکی مرز اوکراین، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، به روسیه هشدار داد که هرگونه تلاش برای حمله به اوکراین هزینه‌هایی را در پی خواهد داشت.

ینس استولتنبرگ در آستانه برگزاری نشست وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو در لتونی که قرار است ۳۰ نوامبر برگزار شود گفت: «اگر روسیه از زور علیه اوکراین استفاده کند، این کار برایش هزینه‌ها و پیامدهایی خواهد داشت».

او افزود: «این دومین بار در سال جاری است که روسیه شمار قابل توجهی نیرو همچنین تجهیزاتی شامل تانک، توپخانه، واحدهای زرهی، پهپاد و سیستم‌های جنگ الکترونیک را در این منطقه جمع کرده است. این تقویت نظامی غیرقابل توجیه و غیرقابل توضیح است و باعث افزایش تنش‌ها می‌شود و خطر اشتباه در محاسبات را به همراه دارد.»

او تاکید کرد که «هیچ اطمینانی در مورد نیات روسیه وجود ندارد و تقویت قوای نظامی در مناطق مرزی از سوی کشوری انجام می‌شود که قبلا به اوکراین حمله کرده است.»

بنا بر گزارش مقامات اوکراین، حدود ۹۰ هزار سرباز در نزدیکی مرز مشترک این کشور با روسیه مستقر شده‌اند. با این وجود مسکو اصرار دارد که هیچ طرحی برای حمله به اوکراین ندارد و همزمان از توضیح علت استقرار این حجم از نیرو در مناطق مرزی نیز خودداری می‌کند.

پس از وقوع انقلاب اوکراین و برکناری رئیس جمهوری که طرفدار کرملین بود، روسیه شبه جزیره کریمه اوکراین را در سال ۲۰۱۴ میلادی ضمیمه خاک خود کرد و سپس به حمایت از جدایی طلبانی پرداخت که در شرق اوکراین علیه دولت نوپای این کشور دست به شورش زده بودند.

با گذشت شش سال از انقلاب و کشته شدن بیش از ۱۴ هزار نفر در درگیری‌های شرق این کشور، کی‌یف و بسیاری از کشورهای غربی روسیه را متهم می‌کنند که همچنان به فرستادن نیرو و سلاح برای شورشیان ادامه می‌دهد. مسکو این موضوع را تکذیب کرده و می‌گوید روس‌هایی که به جدایی طلبان پیوسته اند، داوطلب بودند.

 


 

برچسب ها
, ,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.