Sunday, 3 July , 2022
امروز : یکشنبه, ۱۲ تیر , ۱۴۰۱ - 4 ذو الحجة 1443
شناسه خبر : 15145
  پرینتخانه » الف, سیاست تاریخ انتشار : ۰۴ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۰ |
بیانیه مشترک فرانسه و آلمان و انگلستان

مقدار غنی‌سازی ایران توجیه غیرنظامی ندارد

فرانسه و آلمان و انگلستان با صدور بیانیه مشترکی از فعالیت‌های ایران فراتر از محدودیت‌های توافق سال ۲۰۱۵ و توسعه روزافزون برنامه هسته‌ای این کشور ابراز نگرانی کردند. در این بیانیه مشترک که خطاب به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صادر شده است، با تکرار برخی مواضع بی‌اساس، در خصوص پیامدهای غنی‌سازی ۲۰ درصدی و ۶۰ درصدی توسط ایران هشدار داده شده و ادعا شده است که هیچ توجیه غیرنظامی برای این درجه از غنی‌سازی وجود ندارد و تولید اورانیوم غنی‌شده در این سطح برای کشوری که برنامه تسلیحاتی ندارد، بی‌سابقه است.
مقدار غنی‌سازی ایران توجیه غیرنظامی ندارد

فرانسه و آلمان و انگلستان با صدور بیانیه مشترکی از فعالیت‌های ایران فراتر از محدودیت‌های توافق سال ۲۰۱۵ و توسعه روزافزون برنامه هسته‌ای این کشور ابراز نگرانی کردند.

در این بیانیه مشترک که خطاب به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صادر شده است، با تکرار برخی مواضع بی‌اساس، در خصوص پیامدهای غنی‌سازی ۲۰ درصدی و ۶۰ درصدی توسط ایران هشدار داده شده و ادعا شده است که هیچ توجیه غیرنظامی برای این درجه از غنی‌سازی وجود ندارد و تولید اورانیوم غنی‌شده در این سطح برای کشوری که برنامه تسلیحاتی ندارد، بی‌سابقه است.

تروئیکای اروپا همچنین ادعا کرده است که غنی‌سازی اورانیوم تا این سطح، زمان تولید اولین سلاح هسته‌ای را به طور چشمگیری کوتاه‌تر می‌کند. همچنین در نتیجه سرعت تولید نگران‌کننده، کل ذخایر ایران امروز حاوی مواد شکافت‌پذیر کافی است که در صورت غنی‌سازی بیشتر می‌توان برای تولید بیش از یک سلاح هسته‌ای استفاده کرد.

در ادامه ادعا شده است که ایران با ارتقای توانایی‌های هسته‌ای خود به طور دائم و غیر قابل بازگشت، جامعه بین‌الملل را در معرض خطر جدی قرار داده است.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.