Sunday, 3 July , 2022
امروز : یکشنبه, ۱۲ تیر , ۱۴۰۱ - 4 ذو الحجة 1443
شناسه خبر : 15015
  پرینتخانه » سیاست, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۲۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۷ |
واکنش امریکا به درخواست طالبان

گفته بودیم اگر با زور به قدرت برسید از کمک خبری نیست

توماس وست، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان در یک رشته توئیت به نامه وزارت خارجه طالبان به کنگره آمریکا واکنش نشان داد. امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان چهارشنبه گذشته در یک نامه سرگشاده از آمریکا خواسته بود تا دارایی‌های افغانستان را آزاد کند. وست در واکنش به این نامه گفت: «طالبان همه […]

گفته بودیم اگر با زور به قدرت برسید از کمک خبری نیست
توماس وست، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان در یک رشته توئیت به نامه وزارت خارجه طالبان به کنگره آمریکا واکنش نشان داد.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان چهارشنبه گذشته در یک نامه سرگشاده از آمریکا خواسته بود تا دارایی‌های افغانستان را آزاد کند.

وست در واکنش به این نامه گفت: «طالبان همه حقایق مربوط به بحران اقتصادی و انسانی افغانستان را اشتباه تفسیر کرده است.»

وی تاکید کرد این کشور حتی پیش از اواسط اوت یعنی زمان تسلط طالبان بر پایتخت، از یک بحران انسانی وحشتناک رنج می‌برد که جنگ، سال‌ها خشکسالی و همه‌گیری آن را بدتر کرده بود.

وی یادآور شد که مقام‌های آمریکایی در سال‌های اخیر به طالبان گفته بودند که رسیدن به قدرت از راه زور، باعث قطع کمک‌های جامعه جهانی به افغانستان به استثنای کمک‌های بشردوستانه خواهد شد.

وی تایید کرد که اقتصاد افغانستان به کمک‌های خارج از این کشور وابسته است اما به توافق نرسیدن بر سر مصالحه ملی باعث قطع کمک‌ها شده است.

این مقام آمریکایی در عین حال گفت که واشنگتن به دیپلماسی شفاف و بی‌پرده با طالبان ادامه می‌دهد.

وی افزود: «مشروعیت و حمایت باید از طریق اقداماتی مانند مقابله با تروریسم، ایجاد یک دولت فراگیر و احترام به حقوق اقلیت‌ها، زنان و دختران از جمله دسترسی برابر به آموزش و اشتغال به دست آید.»

توماس وست در آخرین رشته از این توییت تاکید کرد که ایالات متحده به حمایت از مردم افغانستان با کمک‌های بشردوستانه ادامه می‌دهد.

پیش از سلطه طالبان بر افغانستان، سالانه معادل ۲۰ درصد تولید ناخالص این کشور از طریق کمک‌های مالی و نقدی کشورهای غربی تامین می‌شد. در همین حال، حدود ۷ میلیارد از ۹ میلیارد دلار از ذخایر بانک مرکزی افغانستان که در خارج از این کشور نگهداری می‌شود نیز از سوی ایالات متحده مسدود شده است.

صندوق بین‌المللی پول در آخرین گزارش خود برآورد کرده است که تولید ناخالص داخلی افغانستان در ماه‌های آینده ۳۰ درصد کاهش یابد و سازمان ملل متحد می‌گوید میلیون‌ها نفر گرسنه خواهند ماند.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.